Загадениот воздух ги разболува и неродените бебиња


Загадениот воздух предизвикува да се раѓаат бебиња со помала тежина, што може да предизвика трајни оштетувања на нивното здравје, покажуваат научни истражувања во врска со последиците од аерозагадувањето на светско ниво. Последно во низата е истражување на научници од Лондон, кои, испитувајќи го влијанието на воздухот врз здравствената состојба на населението, најавија „катастрофа на јавното …

Загадениот воздух ги разболува и неродените бебиња Read More »

Лекот за болеста Вилсон бил нарачан уште пред два месеци, нема кој да го даде на пациентите


Речеси два месеци во депоата стои лек што значи живот за пациентите со ретката болест Вилсон, но тие уште не го добиле оти немало кој да направи нарачка и кој да ја потпише. Ова го откриле претставници на здруженијата за ретки болести, кои вчера отишле во кабинетот на заменик министерот за здравство, Гоце Чакаровски, да …

Лекот за болеста Вилсон бил нарачан уште пред два месеци, нема кој да го даде на пациентите Read More »

Worthless Value


Gordana Popsimonova Some time ago, the news portal “Kurir” published an article entitled “Democracy threatened in the country, no one protects national interests”. The first paragraph states that SDSM, led by Zoran Zaev, is carrying out political persecution against anyone who does not think like them, and the tip of the evidence that justifies this …

Worthless Value Read More »

Aleati i Gruevskit do të kandidojë për president në zgjedhjet e 2018


Todor Petrov, nga Kongresi botëror maqedonas, sonte në emisionin “Vetëm e vërteta” ka deklaruar se ende ka ambicie për të qenë kryetar i Republikës së Maqedonisë, përcjell Fol. “Ndoshta do të kandidoj për zgjedhjet e ardhshme presidenciale në vitin 2019. Unë nuk jam anëtar i ndonjë partie politike. Ndoshta unë do të jem kandidat i …

Aleati i Gruevskit do të kandidojë për president në zgjedhjet e 2018 Read More »

Everything is not the same


Erol Rizaov It is an extremely false image that all media had the same attitude and understanding of what was happening in the past year since the general election, especially in these past six months since the shift of power. The first impression you get when you observe the media is that the criticism directed …

Everything is not the same Read More »

Чакаровски: Лековите за ретки болести се по депоата на веледрогериите


Недостигот на лекови се прави вештачки, рече Гоце Чакаровски, заменик министер за здравство, на синоќешната дебата во Топ Тема на која дискутираше со претставнички на организации за ретки болести. За тоа зошто лековите не се кај пациентите, Чакаровски рече имало „други интереси“ кои не сакаше да ги каже. Министерството за здравство е без министер речеси …

Чакаровски: Лековите за ретки болести се по депоата на веледрогериите Read More »

Заев се чуди кој да биде министер, пациенти се чудат зошто немаат лекови


Кога ќе има министер за здравство за да знаеме кого да прашаме зошто шест месеци го немаме потребниот лек, велат од Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретки болести „Вилсон Македонија“, откако одговор не добиле ниту преку архивата на Министерството. Тие се едно од здруженијата кое од поодамна укажува на состојбите во здравството, …

Заев се чуди кој да биде министер, пациенти се чудат зошто немаат лекови Read More »

Шилегов: Труењето на кучињата е кривично дело


Обезбедување контрола на бројот на уличните кучиње по пат на хумано и одговорно стационирање и третирање на животните е единственото системско решение за проблемот со кучињата скитници со кои деновиве имаше неколку инциденти во кои беа нападнати повеќе жители на Скопје. За ова решение денеска на прес-конференција информираше градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, како …

Шилегов: Труењето на кучињата е кривично дело Read More »

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина


Граѓанската иницијатива „О2 Коалиција за чист воздух“ бара Владата да го зголеми буџетот за заштита на животна средина за 2018 година од 0,4 проценти од БДП, колку е планиран, на најмалку 2,5 проценти. Во спротивно, оттаму најавуваат покренување постапки против Република Македонија за кршење на ратификуваните конвенции, Устав, човекови и права на децата, со поднесување …

Коалицијата „О2“ ќе ја тужи државата ако не издвои повеќе средства за заштита на животната средина Read More »

Moving forward or going round in circles


Erol Rizaov Today’s issue of “Nezavisen/Independent” comes out exactly one year since the extraordinary general election that brought change in government after 11 years of autocratic system, which marked an era of corrupted regime and fearsome government with catastrophic consequences and a tragic lag in all spheres of social development. Nikola Gruevski’s departure after 20 …

Moving forward or going round in circles Read More »

We did not agree to this


Gordana Popsimonova I have to admit, the image of Mitko Cavkov sitting handcuffed in the court waiting room has caught me by surprise, even more so the photograph of him walking around the Investigation prison in Sutka. What sickened me the most were the comments on social networks that go to inarticulate ranges from jokes …

We did not agree to this Read More »

На еден пациент со депресија, има уште четири што не се лекуваат


На еден болен од депресија, има уште четворица што не се дијагностицирани и не се лекуваат. Оваа болест на современиот живот станува водечки проблем секаде во светот и ни Македонија не е исклучок, велат психијатрите по случајот со професорката на Земјоделски факултет која се борела со депресијата и заврши трагично. Според официјалните податоци, за пет …

На еден пациент со депресија, има уште четири што не се лекуваат Read More »

Government, engineers and economists


Nikola Popovski Some time ago, an interesting press conference was held by the Deputy Prime Minister, who’s in charge of economic issues and coordination with the economic departments. He discussed the budget of Macedonia for 2018. Out of the many stated things at that press conference, several, with their sharpness and inadequacy in the expression, …

Government, engineers and economists Read More »

Се чекаат деца од уште две сурогат – мајки


Уште две брачни двојки склучиле договори со сурогат мајки кои треба да ги родат децата и да ги дадат на овие двојки, покажуваат податоците од Министерството за здравство. По речиси три години откако државата го дозволи овој начин за добивање деца, законот „срамежливо“ заживува. Од почетокот на годинава, само една жена се пријавила и ги исполнила …

Се чекаат деца од уште две сурогат – мајки Read More »

Компјутерска игра за помош на заболените од деменција


Компјутерска игра за вежбање на мозокот што ја развија британските невролози се покажа дека го подобрува памтењето кај пациентите со најрана фаза на деменција. Научниците откриле дека пациентите кои еден месец ја играле играта имаат подобрување од 40 отсто во нивните мемориски резултати. Деменцијата е голем глобален проблем. Според Светската здравствена организација, минатата година околу …

Компјутерска игра за помош на заболените од деменција Read More »