Ќе ја заштитиме ли Шар Планина?


Соголени најмалку два квадратни километри шума (колку од Карпош 4 до Центар) од 2000 до 2013 година, пробиени патишта за моторни возила, куп депонии од несовесни граѓани, нелегална сеча, криволовење дивеч, прекумерно берење лековити и ароматични растенија. Ваква е отприлика сегашната слика на Шар Планина која го вклучи алармот за заштита. Македонското еколошко друштво (МЕД), Центарот …

Ќе ја заштитиме ли Шар Планина? Read More »

Сообраќајот на државните патишта по претежно влажни коловози


Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива по претежно влажни коловози, соопшти АМСМ. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – …

Сообраќајот на државните патишта по претежно влажни коловози Read More »

(Фото) Раул Гонзалес прогласен за Европска личност на годината


Европското движење во Република Македонија на својата завршна свеченост по повод одбележувањето на 9 Мај, Денот на Европа, вчера додели плакети за европски придонес во 2017 година. Тренерот на РК Вардар Раул Гонзалез Гутиерез е прогласен за Европска личност на годината. Наградата ја додели евроамбасадорот во Скопје, Самуел Жбогар. Овие пригодни призанија се доделуваат на …

(Фото) Раул Гонзалес прогласен за Европска личност на годината Read More »

Измамник оштетил скопјанка за 86.000 денари


Полицијата соопшти дека презема мерки за расчистување случај на измама во кој Скопјанка е оштетна за 86.000 денари. Случајот е пријавен вчера во 09:45 часот во Полициската станица Карпош од страна на оштетената В.Г.(58). Таа пријавила дека во мај 2017 година во два наврата била измамена од К.Ј. од Скопје. Првата измама К.Ј. ја сторил со наводна набавка на …

Измамник оштетил скопјанка за 86.000 денари Read More »

На охридскиот аеродром слета првиот авион од сезонската чартер линија од Ајндховен


На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ денеска стигна првата група од 180 туристи од холандскиот град Ајндховен, кои организирано ќе летуваат на Охридско-струшката ривиера преку аранжманите на туроператорот „ТУИ“. Сезонските летови на релација Ајндховен-Охрид-Ајндховен ќе оперираат до 21 септемви, двапати седмично секој понеделник и секој петок. – Многу сме среќни што „ТУИ“ ги проширува своите операции, носејќи …

На охридскиот аеродром слета првиот авион од сезонската чартер линија од Ајндховен Read More »

Скопјанец нападнат и каснат од куче


В.К. (69) од Скопје доцна синоќа пријавил дека околу 19 часот додека го шетал кучето на неговата ќерка, бил нападнат од друго куче, непозната раса, со поголем раст, по што паднал на земја, а кучето го каснало за левата рака. Како што соопшти полицијата, немилиот настан се случил на улицата „Ибе Паликуќа“.

Ограбена аптека во Чаир


Непознато лице синоќа украло околу 4.000 денари од аптека на улицата „Втора Македонска Бригада“ во Скопје. Според полицијата, грабежот се случил околу 20 часот откако разбојникот вооружен со пиштол, и се заканил на вработената и од касата ги одзел парите. Се преземаат мерки за негово пронаоѓање и целосно расчистување на случајот.

Малолетник предивикал сообраќајна несреќа кај Гостивар


Тринаесетодишник предивикал сообраќајна несреќа на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во која покрај него повредени се уште две лица. Според СВР Тетово, вчера попладне околу 17.00 часот на регионалниот пат кај браната, малолетник од Кавадарци, управувајќи патничко моторно возило „Југо“ со прикачена лесна приколка, удрил во бетонски ѕид од левата страна на патот. Од ударот со …

Малолетник предивикал сообраќајна несреќа кај Гостивар Read More »

Кривична пријава за скопјанец кој крадел ланчиња од жени


СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Ј. (37) од Скопје осомничен за две кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“ извршени врз жени во март и мај годинава, со што противправно стекнал имотна корист од 65.000 денари. Како што соопшти МВР, на 9 март околу 16.30 часот на бул. „ВМРО“ пријавениот и се доближил од …

Кривична пријава за скопјанец кој крадел ланчиња од жени Read More »

Кривична за скопјанец кој украл возило, па го уценувал сопственикот


Кривична пријава за триесет и осумгодишен скопјанец, крадец на возило за кое подоцна уценувал дека ќе го расклопи на делови доколку сопственикот не му даде 2.000 евра. Како што соопштија од МВР, СВР – Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против В.П. поради постоење основи на сомнение дека сторил кривични дела „тешка …

Кривична за скопјанец кој украл возило, па го уценувал сопственикот Read More »

Семејно насилство во Гостивар, синот ги нападнал родителите


Триесетгодишниот Х.М. од Гостивар вчера е приведен и задржан во полицијата откако физички ги нападнал своите родители. Министерството за внатрешни работи информира дека Џ.М. (61) ноќеска во 2 и 15 часот пријавил семејно насилство што го извршил неговиот син Х.М.(30). Х.М. најпрво започнал вербално да се расправа со неговиот татко, а потоа физички ги нападнал …

Семејно насилство во Гостивар, синот ги нападнал родителите Read More »

Тешко повреден затвореник во тепачка во Идризово


Еден затвореник е тешко повреден во тепачка што се случила вчера во затворениот дел на Казнено поправната установа – Идризово. Полицијата соопшти дека вчера во 16:30 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, било пријавено дека во Казнено поправната установа-Идризово во петтото крило (затворен дел), по претходна расправија дошло до тепачка помеѓу осудениците С.Р.(26) и …

Тешко повреден затвореник во тепачка во Идризово Read More »

Времено укината увозната давачка за свинско месо


Министерството за економија предложи, а Владата на Република Македонија на денешната 67. седница ја усвои одлуката за времено укинување на увозната давачка-специфичната и царинската стапка по вредност за замрзнато свинско месо и други производи од свинско, соопшти владината прес-служба. – Предлогот се однесува на временски период од шест месеци, а количините се утврдени на ниво …

Времено укината увозната давачка за свинско месо Read More »

Кавадарчани сами празнат специјализирани контејнери за пластика


Кавадарчани сами празнат специјализирани контејнери за пластика за да заработат од отпадот. На ова денеска реагираа Јавното претпријатие „Комуналец” кое ги постави контејнерите и Регионалното еколошко друштво „Еко-живот”. – Со оваа постапка поединци не само што ризикуваат да бидат повредени, туку и ја нагрдуваат околината. Општината и „Комуналец” неодамна ги поставија овие контејнери во соработка …

Кавадарчани сами празнат специјализирани контејнери за пластика Read More »

Две лица приведени на Табановце поради шверц на археолошки предмети


СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Г. (47) од Србија со живеалиште во с. Марвинци, Валандовско, и М.Ј. (51) македонски државјанин со живеалиште во Виена, Австрија, поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „изнесување во странство на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости”. На 4-ти овој месец, околу 03.30 …

Две лица приведени на Табановце поради шверц на археолошки предмети Read More »

Тешко повреден тракторист од Радовиш


Тракторист од Радовиш се здобил со тешки повреди, откако тракторот што го управувал се лизнал во нива. Неговите тројца сопатници успеале да скокнат, а нему му се заглавила ногата. Според пријавата во полицијата, несреќата се случила вчера попладне на местото викано „Штолна“ во атарот на село Дамјан на земјен пат од село Погулево кон село …

Тешко повреден тракторист од Радовиш Read More »

Кратовец прегазен од сопственото возило


Во кратовското село Којково синоќа починал С.С.(51) откако бил прегазен од возило „Застава 750“. Според пријавата во полицијата, С.С. бил на гости кај Б.И. од село Којков, тргнал да си оди и влегол во своето возило „Застава 750“, го стартувал, но веднаш излегол од возилото и тргнал кон куќата на Б.И. Во тој момент, возилото …

Кратовец прегазен од сопственото возило Read More »

Украдено возило од двор на улица „Франце Прешерн“ во Скопје


Непознат сторител вчера во двор на улица „Франце Прешерн“ влегол во патничко моторно возило „Југо Флорида“ кое било незаклучено и со клуч на бравата го стартувал и заминал. МВР информира дека кражбата синоќа околу 20 часот во Полициската станица Карпош, ја пријавил С.Д. (52) од Скопје. Сторителот се стекнал со противправна имотна корист од околу 60.000 денари. Се …

Украдено возило од двор на улица „Франце Прешерн“ во Скопје Read More »

Трисет и шестгодишен скопјанец се фрлил од 11 кат


Трисет и шестгодишниот Т.Ј. од Скопје вчера скокнал од тераса од 11 кат по што починал. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера изутрина во 05.25 часот.  Доктор од Итна медицинска помош констатирал смрт. Извршен е увид на местото на настанот.

Утврден идентитетот на загинатите кај Ресенско


СВР-Битола го утврди идентитетот на загинатите лица и другите учесници во сообраќајната несреќа што вчера се случи кај местото викано „Рибник“ во непосредна близина на наеленото место Крушје. Во сообраќајката учествуваа три патнички возила, а на местото на несреќата загинаа четири лица. – Сообраќајната несреќа се случи ма магистралниот пат „А-3“ релација Охрид-Ресен, кај местото …

Утврден идентитетот на загинатите кај Ресенско Read More »