Осуденик во Идризово нападнал надзорник


Надзорник од Казнено-поправната установа Идризово вчера бил нападнат од осуденик додека вршел служба во амбулантното одделение. Надзорникот Ѓ.Д. (33) бил физички нападнат од осуденикот С.А.(33). На Ѓ.Д. му била укажана лекарска помош во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Како што информира денеска МВР, случајот во полиција бил пријавен вчера во 13.40 часот. Се работи на расчистување на случајот.

Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајка на излезот од Струга


Едно лице загина, а четворица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи изутрината околу шест часот на излезот од Струга, во правец на село Мислешево. Како што информира МВР, сообраќајната несреќа се случила меѓу патничко возило „Чери тенго“ со струшки регистарски ознаки, управувано од засега непознат возач и автобус со охридски регистарски ознаки, управувано …

Едно лице загина, а четири се повредени во сообраќајка на излезот од Струга Read More »

Штипјанец осомничен за препродажба на археолошки предмети


Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал – Единица за сериозен криминал и тероризам, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Скопје, поднесе кривична пријава против Г.А.(27) од Штип осомничен за сторени кривични дела „злосторничко здружување“ и „прикривање“. Пријавениот Г.А. во периодот од јули до септември 2018 година како член …

Штипјанец осомничен за препродажба на археолошки предмети Read More »

Обвинителството ќе ја истражува смртта на тинејџерката од Гостивар


Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар издаде наредба за обдукција на телото на 17-годишна девојка која беше пронајдена синоќа во водите на Вардар. Според првичните информации, девојчето враќајќи се од училиште, поминувало низ градскиот парк во Гостивар, каде била нападната од куче. Бегајќи од кучето, таа паднала во надојдените води на реката. Случајни …

Обвинителството ќе ја истражува смртта на тинејџерката од Гостивар Read More »

Автомобил удри дете во Ѓорче Петров


Деветгодишно дете со повреди е пренесено во болница откако во него удрил автомобил во скопската општина Ѓорче Петров. Според информациите на полицијата, несреќата се случила вчера во 14 часот на улица Знеполе кога Б.А.(66) од Скопје со автомобил „цитроен“ со скопски регистарски ознаки удрил во деветгодишно дете од Скопје. По незгодата детето со возило на …

Автомобил удри дете во Ѓорче Петров Read More »

Во Кривичен се гледаат видео записи за настаните во Собранието од 27 април


Со следење на видео снимки од камерата број 16 во Собранието на РМ во ходникот што води од „Длаборез“ салата кон Прес-центарот почна денешното рочиште во Кривичниот суд за настаните од 27 април минатата година. На снимката се гледа како во 18:45:00 часот насилно се отвора вратата во ходникот и се крши стаклото, по што …

Во Кривичен се гледаат видео записи за настаните во Собранието од 27 април Read More »

Штипјанец под истрага за продажба на марихуана


Основното јавно обвинителство Штип донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.  Како што соопшти Јавното обвинителство, при претрес во домот на осомничениот биле пронајдени околу три килограми наркотична дрога – марихуана, која неовластено ја произведувал и продавал. …

Штипјанец под истрага за продажба на марихуана Read More »

Предметот „Тортура“ на СЈО продолжува на 20 ноември


Случајот „Тортура” на СЈО за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски во 2011 година продолжува на 20 ноември, откако на денешното рочиште беа прегледани неколку видео снимки од МВР. На денешното рочиште беа прегледани неколку снимки од просториите на МВР, како се …

Предметот „Тортура“ на СЈО продолжува на 20 ноември Read More »

Жена тепала вработен на обезбедувањето во дискотека


Вработен како обезбедување во дискотека на булеварот„8 Септември пријавил дека пред дискотеката физички бил нападнат од непознато женско лице. Полицијата соопшти дека обезбедувачот не ѝ дозволил на жената да влезе бидејќи имала забрана за влез во дискотеката, со оглед на тоа што порано правела проблеми и ги вознемирувала гостите. Откако не ѝ допуштил да влезе во објектот, …

Жена тепала вработен на обезбедувањето во дискотека Read More »

Ја нападнал невенчаната сопруга, па го пронашле мртов


Четириесетгодишен жител на Радовиш е пронајден мртов вчера околу 14 часот во атарот на селото Раклиш. Го пронашол случаен минувал, кој настанот веднаш го пријавил во полиција. Телото на Ш.Х. е предадено за обдукција, која треба да ги утврди причините за смртта. Само еден ден претходно, како што соопшти полицијата, Ш.Х. бил пријавен за физички …

Ја нападнал невенчаната сопруга, па го пронашле мртов Read More »

Пожар во Болницата за детски болести во Козле, нема повредени


Запален аспиратор е причина за пожарот во Болницата за детски болести во Козле од кој беше зафатен дел од кровната конструкција. Пожарот е изгаснат и причинета е материјална штета. Нема повредени лица бидејќи пациентите навреме биле евакуирани. Од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје информираа дека интервенирале со две возила и пет пожарникари. Пожарот бил пријавен …

Пожар во Болницата за детски болести во Козле, нема повредени Read More »

Едно лице е повредено од огнено оружје во Куманово


Едно лице е повредено од огнено оружје во инцидент што се случи вечерва околу 18.30 часот на улицата „Тоде Мендол“ во Куманово. Според првичните информации, лицето е испратено на Клиничкиот центар во Скопје. На инцидентот му претходела вербална расправија помеѓу две семејства. Увид во моментов вршат јавен обвинител и екипа од СВР Куманово.

Запленети 46 килограми марихуана, дилерот приведен


Полицијата во Тетово го приведе  54-годишниот тетовец Н.И  откако вчера во периодот од 12 до 22 часот и 30 минути изврши претрес во неговиот дом  и помошни простории лоцирани на улица „Михајло Рајчевиќ“ во Тетово и на улица „29 Ноември“,  каде е пронајдена марихуана. – При првиот претрес, реализиран со судска наредба, на кој присуствувал и …

Запленети 46 килограми марихуана, дилерот приведен Read More »

Во Стојаково запленети 6.5 килограми марихуана


При претрес во куќата и помошните простории на М.К. (48) од село Стојаково, извршен вчера во периодот од 15.00 до 16.30 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија пронашле и одзеле 6,5 килограми марихуана. Како што соопшти МВР, при претресот биле пронајдени 13 најлонски паковки со марихуана …

Во Стојаково запленети 6.5 килограми марихуана Read More »

Судењето за 27 април повторно одложено


Судењето за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година денеска е одложено поради отсуство на обвинетиот Сашко Марковски, кој е задржан во болница откако на вчерашното рочиште му се слоши и беше повикана брза помош. Во судница не се спроведени и останатите обвинетите кои се наоѓаат во притвор. – Со оглед …

Судењето за 27 април повторно одложено Read More »

Мечка ги вознемирува жителите во Колари, Кичевско


Жителите од селото Колари, Кичевско мака мачат, последните деновиве со една голема мечка која се доближи до куќите и му се заканува особено на добитокот од оваа село. Според тоа што јавија жители на оваа село, мечката барала храна во околината на селото и многу е агресивна. Луѓето се попречени да ги користат пасиштата во …

Мечка ги вознемирува жителите во Колари, Кичевско Read More »

Четири лица пренесени на Токсикологија по пожарот во КПД „Шутка“


Четири лица од КПД „Шутка“ каде што денеска избувна пожар во соба од затворското одделение се пожалиле на отежнато дишење и се пренесени на Клиниката за токсикологија каде се следи нивната состојба. Докторка Шпреса Хасани од Итната медицинска помош вели дека четирите лица побарале лекарска помош и оти од страна на лекар од КДП „Шутка“ …

Четири лица пренесени на Токсикологија по пожарот во КПД „Шутка“ Read More »

ОЈО отвори предмет по допрен глас за доделувањето концесија за центрите за дијализа


Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, соопшти дека согласно член 272 од Законот за кривична постапка, отворило предмет по допрен глас во врска со доделувањето на концесијата за центрите за дијализа во Република Македонија. Од ОЈО посочија дека следејќи ги реакциите на Здружение за бубрежно болни граѓани „Нефрон“ и написите на …

ОЈО отвори предмет по допрен глас за доделувањето концесија за центрите за дијализа Read More »

Судењето за „Насилство во Центар“ продолжува на 5 ноември


Документи од лаптоп на вработена во јавното претпријатие „Паркинзи“ на Општина Центар, како и комуникацијата преку мобилен на советници од ВМРО-ДПМНЕ со граѓаните пред општината на 10 јуни 2013 година, според актуелниот градоначалник на Центар, Саша Богдановиќ се доказ дека насилството во Центар било организирано. За ова денеска во Кривичниот суд сведочеше Богдановиќ предложен како сведок …

Судењето за „Насилство во Центар“ продолжува на 5 ноември Read More »

Кривична пријава за лихвар од Струга


Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „лихварство“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, поднесе кривична пријава против Ј.П.(32) од Струга. СВР ОХрид соопшти дела лицето казненото дело го сторило на 17 јули годинава на улицата „Партизанска“ во Струга, каде го пресретнал сега оштетениот Ц.Ш.(34) и веднаш почнал вербална расправија барајќи му пари, …

Кривична пријава за лихвар од Струга Read More »