Шестнаестгодишно момче ограбено во Скопје


Шестнаесет годишно момче е ограбено вчера во Скопје од страна на непознати лица, а случајот во полиција го пријавила неговата мајка. Ј.Ѓ.А.(47) од Скопје пријавила синоќа дека истиот ден околу 17.20 часот на улица „Мирче Ацев“ непознати лица извршиле разбојништво над нејзиниот 16-годишен син и неговиот другар. Разбојниците му одзеле паричник, 600 денари и картица …

Шестнаестгодишно момче ограбено во Скопје Read More »

Кривична против екс директор на комуналното претпријатие од Стар Дојран


Против лицето Н.Л (29) од Нов Дојран, полициската станица од Гевгелија поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело проневера во службата. Пријавениот се сомничи дека кривичното дело го сторил во периодот од февруари 2014 до ноември 2017 година кога како вршител на должноста директор на јавното комунално претпријатие „Комуналец-Полин“ од …

Кривична против екс директор на комуналното претпријатие од Стар Дојран Read More »

Поведена истрага против мајка за малтретирање дете


Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело запуштање и малтретирање дете, поради основано сомнение дека осомничената, во периодот од 15.06.2018 до 06.07.2018 година, во повеќе наврати, со гру­бо за­по­ста­ву­ва­ње на сво­ја­та долж­ност за гри­жа и вос­пи­ту­ва­ње како родител, го за­пу­штила своето …

Поведена истрага против мајка за малтретирање дете Read More »

Кривична пријава за скопјанец за компјутерска измама


Кривична пријава против 28-годишен скопјанец е поднесена поради основано сомнение дека сторил кривично дело „компјутерска измама“. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека на 8 овој месец со судска наредба извршен е претрес во неговиот дом при што е пронајдена активна SIMBOX телекомуникациска опрема која што е одземена. Скопјанецот С.Н. ја набавил опремата и вршел …

Кривична пријава за скопјанец за компјутерска измама Read More »

Во центарот на Штип прегазена жена на пешачки  


Прегазена е жена попладнево во центарот на Штип, на еден од пешачките премини на кружниот тек кај Стопанска банка. Веднаш е пренесена во Клиничката болница каде лекарите треба да утврдат со какви повреди се здобила. Според портапролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, несреќата се случила во 15 часот и 50 минути, а жената на која се …

Во центарот на Штип прегазена жена на пешачки   Read More »

Креирала лажни профили на име на поранешниот љубовник и објавувала компромитирачки фотографии


СВР Тетово поднесе кривична пријава против триесетгодишна жителка на струшкото село Горно Татеши поради основано сомнение дека сторила кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Таа на 17 септември годинава на социјалните мрежи Фејбук и Инстаграм креирала лажни профили на име на 36-годишниот С.З. од тетовско село, со кого претходно била во љубовна врска, по што на …

Креирала лажни профили на име на поранешниот љубовник и објавувала компромитирачки фотографии Read More »

Кумановец при продажба на стан измамил сограѓанин за над 18 илјади евра


Кумановската полиција до обвинителството, поднесе кривична пријава против 44 годишниот кумановец И.А. поради сомение дека извршил кривични дела „измама“ и „оштетување туѓи права“, соопшти денеска, СВР Куманово. Кумановецот четири дена претходно, со намера да се стекне со противправна имотна корист, се вели во соопштението на полицијата, во својство на продавач склучил преддоговор за купопродажба на недвижен …

Кумановец при продажба на стан измамил сограѓанин за над 18 илјади евра Read More »

Притвор за пет лица поради физичка пресметка во Гостивар


Петмината осомничени биле учесници во физичка пресметка во Гостивар, каде на 14 ноември годинава, во 14:00 часот во центарот на градот, на улицата „Браќа Ѓиновски“ нападнале две лица употребувајќи физичка сила и дрвени палки. Мотивот за нападот е предмет на натамошно утврдување во истражна постапка која ја води надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар. …

Притвор за пет лица поради физичка пресметка во Гостивар Read More »

Приведени две лица осомничени за кражби низ Гостиварско


Полицијата лишила еден албански државјанин и еден гостиварец поради сомнение дека се сторители на тешки кражби. При претресот откриено е огнено оружје. Во полициска станица биле приведени Р.К. (30) од Албанија и И.А. (26) од Гостивар. Според МВР, вчера попладне со судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во работилница на улица „18 Ноември“ во Гостивар, …

Приведени две лица осомничени за кражби низ Гостиварско Read More »

Тројца тешко повредени во сообраќајка кај тетовско Слатино


Три лица, двајца малолетници од Слатино и возрасна жена од Нераште, се потешко повредени  во сообраќајната несреќа што денеска  околу 11 часот и 40 минути се случила на регионалниот пат Тетово-Јажинце пред влезот во Слатино, информираа од тетовската полиција. Во несреќата учествувале  две патнички возила со тетовски регистерски таблички, „Голф“ што го управувал 16-годишник од …

Тројца тешко повредени во сообраќајка кај тетовско Слатино Read More »

Гостиварка загина во сообраќајка во Италија


Деветнаесетгодишната Аријана Сефери од Гостивар загина синоќа во сообраќајна несреќа која се случи во италијанското градче Виларота ди Лузсара. Италијанската полиција извести дека таа патувала во автомобил „фиат брава“ во кој биле нејзиниот пријател од Индија и негов роднина. Од засега непознати причини возилото се судрило со автомобил „фиат мултипла“ кој доаѓал од спротивен правец. …

Гостиварка загина во сообраќајка во Италија Read More »

Во Гостивар ограбен брачен пар во нивниот дом


Брачен пар од Гостивар, утрово бил нападнат и ограбен, откако во нивниот дом насилно влегле тројца разбојници. За време на провалата, сопружниците спиеле. Според СВР Тетово, утрово, околу 2:30 часот, три маскирани лица, од кои едното имало пиштол, извршиле разбојништво во куќата на Ј.Ј. (61) во Гостивар. -Разбојниците претходно провалиле преку прозорец и пребарувале низ …

Во Гостивар ограбен брачен пар во нивниот дом Read More »

Соученик барајќи пари уценувал 15 годишно девојче во Куманово


 Соученик барајќи пари уценувал 15 годишно девојче во Куманово дека ќе каже компромитирачка информација за нејзините родители, информираше денеска СВР Куманово. Случајот во полицијата, вчера го пријавила 49 годишната мајка на девојчето. Во соопштението на СВР Куманово се наведува дека жената пријавила оти нејзината 15 годишна ќерка била уценувана од нејзин соученик кој со намера за …

Соученик барајќи пари уценувал 15 годишно девојче во Куманово Read More »

Во Тетово сопрени 11 пијани возачи, а 23 во Штип


Единаесет лица кои ги управувале возилата под дејство на алкохол биле откриени во полошко при акциската контрола спроведена изминатиот викенд од страна на СВР Тетово. Во активноста биле контролирани  вкупно 127 возачи. Сите 11 кои возеле под дејство на алкохол биле исклучени од сообраќај, а на десет од нив времено им биле одземени возачките дозволи …

Во Тетово сопрени 11 пијани возачи, а 23 во Штип Read More »

Дедо и внук повредени во сообраќајка кај Радовиш


Дедо и внук од радовишкото село Лубница, општина Конче се повредени утрово околу 10 часот во сообраќајна несреќа, што се случи на патот Радовиш-Струмица. Во возилото биле 21-годишниот внук и неговиот дедо (71). Дедото е задржан во штипската болница, а внукот е префрелен во Клиничкиот центар во Скопје. Според првичните сознанија нивното возило се превртело …

Дедо и внук повредени во сообраќајка кај Радовиш Read More »

На 20 ноември продолжува рочиштето за убиството на Никола Саздовски


Обвинетите Бесим Беља и Скендер Демири немале умисла да го убијат Никола Саздовски, туку сакале само да го истепаат, истакна денска после првото рочиште за убиството на Саздовски, бранителот на еден од обвинетите Насер Рауфи. Според него, обвинението кое претходно беше квалификувано како насилство, поради протестите на навивачката група „Комити“, дошло до преквалификација убиство. Адвокатот …

На 20 ноември продолжува рочиштето за убиството на Никола Саздовски Read More »

Ново рочиште за „Тендери“ на 20 ноември, ќе бидат сослушани тројца сведоци


На денешното рочиште за предметот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство беа сослушани двајца сведоци предложени од Обвинителството. Ново рочиште, на кое ќе бидат сослушани тројца сведоци, судијата Осман Шабани закажа за 20 ноември. Вториот сведок Саша Гошев, кој работел како надзорен инженер во фазата градежништво на објектот на Музејот, рече дека еднаш неделно се одржувале …

Ново рочиште за „Тендери“ на 20 ноември, ќе бидат сослушани тројца сведоци Read More »

Тешка сообраќајка во близина на Охрид


Тешка сообраќајна несреќа вечерва после 19 часот се случи на магистралниот патен правец Охрид – Кичево во близина на селото Подмоље. Сообраќајот е во прекин, а на лице место веќе се пристигнати екипи на службата за итна медицинска помош и на полицијата. Според првични информации има жртви во несреќата.

Автомобил усмрти 70-годишен велосипедист


 Велосипедист почина, откако бил удрен од автомобил на регионалниот пат Куманово-Свети Николе. Несреќата се случила вчера околу 17:40 часот, кога патничко возило „Опел корса“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Д.А.(47) од Куманово, удрило во велосипедистот  Т.С.(70) од село Стањевци, светиниколско. Т.С.  починал на местото на настанот, а смрт била констатирана од лекар од Јавната здравствена …

Автомобил усмрти 70-годишен велосипедист Read More »

Четири лица физички нападнати во автобус број 33 на ЈСП


Тројца малолетници и 44-годишен скопјанец вчера физички се нападнати од две машки лица во автобус број 33 на ЈСП.  Министерството за внатрешни работи соопшти дека на 5 ноември 2018 година околу 14.00 часот пријавено е дека во автобус број 33 на ЈСП од страна на две машки лица физички биле нападнати три лица на возраст …

Четири лица физички нападнати во автобус број 33 на ЈСП Read More »