Исчезна Сњежана Тројачанец, професорка на Земјоделски факултет


Жена од Скопје исчезнала утрово. Пријателите на Фејсбук ја споделуваат нејзината фотографија за доколку некој ја види, да може да ја препознае. „Ве молам помогнете. Утрово е исчезната мојата најсакана Сњежана Тројачанец. Пред седум часот. Слаба, висока со прекрасни сини очи. Најверојатно е во пиџами и кафена јакна. Ве молам ако некој ја препознае, јавете. Населба …

Исчезна Сњежана Тројачанец, професорка на Земјоделски факултет Read More »

Го оставил БМВ-то стартувано на улица, па му го украле


Автомобил „БМВ“ е украден вчеравечер околу 21 часот на улицата „Аминта Трети“ во центарот на Скопје. Како што соопшти полицијата, непознатиот сторител го искористил невниманието на сопственикот, кој го оставил автомобилот да работи со клуч на бравата и отишол во продавница. Крадецот си влегол во возилото и си заминал, велат од полицијата. „На тој начин …

Го оставил БМВ-то стартувано на улица, па му го украле Read More »

Судењето на Латас одложено за четврток


Судењето за предметот „Тотал“ на СЈО во кој за даночно затајување е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 7 декември годинава. Павловиќ дојде во судот и присуствуваше на денешното рочиште во Кривичниот суд. Судијката констатира дека не се испочитувани законските услови за одржување расправа бидејќи не се определени законски затапници за фирмите „Тотал маркетинг“ …

Судењето на Латас одложено за четврток Read More »

„Бомбите“ ќе се користат како докази во „Титаник“


Апелацискиот суд  одлучи прислушуваните разговори, односно „бомбите“ да се користат како докази во судската постапка во случајот за изборни нерегуларности „Титаник“. На тој начин 1.063 разговори влегуваат во судската постапка против поранешни функционери, меѓу кои Никола Груевски, Мартин Протугер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Одговараат вкупно 21 лице. Тие се товарат за злосторничко здружување, повреда …

„Бомбите“ ќе се користат како докази во „Титаник“ Read More »

Познат идентитетот на убиените разбојници во Кисела Вода


По еднонеделна истрага, Основното јавно обвинителство ги идентификуваше двајцата разбојници што беа убиени при грабеж во менувачница во скопската населба Кисела Вода. Станува збор за македонско – српски двоец, кој поседувал богато полициско досие. Македонскиот државјанин Д.Б. бил затвореник, кој во март годинава излегол на викенд и веќе не се вратил. Неговиот идентитет беше познат …

Познат идентитетот на убиените разбојници во Кисела Вода Read More »

Спречен шверц на дрога од Албанија преку Македонија во Грција


Кривична пријава и притвор за двајца државјани на Албанија вчера поднесе СВР Битола за транспорт на марихуана, хашиш и смола од хашиш од Албанија преку Македонија за Грција. Двајцата се фатени на караилата Лажец битолско додека третото лице помагачот побегнал. Како што соопшти МВР, Р.А.(45) и Б.Г.(33) заедно со уште едно непознато лице, откако неовластено …

Спречен шверц на дрога од Албанија преку Македонија во Грција Read More »

Едно лица загина во сообраќајка во Скопје


Едно лице загина, а седум беа потешко повредени во шест од вкупно 38 сообраќајки регистрирани во текот на изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје. Во 15 незгоди со полесни повреди се здобиле 20 лица, а во 16 била причинета само материјална штета. Од МВР информираат дека во изминатите три дена сообраќајната полиција открила …

Едно лица загина во сообраќајка во Скопје Read More »

Автомобил усмрти старица во Тетово


Седумдесет и едногодишна тетовка почина од здобиените повреди кога во неа удри автомобил на булеварот „Видео Смилевски – Бато“. Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски изјави дека 71-годишната У.Ј. починала од здобиените повреди во сообраќајната незгода што се случила денеска околу 11:25 часот. Во неа удрил автомобил „опел вектра“ управуван од А.И. (34). Повредената веднаш …

Автомобил усмрти старица во Тетово Read More »

Ограбени две обложувалници и пошта


Повеќе од 150.000 денари се украдени во разбојнички напад во спортска обложувалница „Спорт лаф“ на улицата „Маџари“ во Скопје. Според полицијата, грабежот се случил во саботата околу 22 часот кога во објектот влегле две маскирани и вооружени лице и под закана кон вработените ги одзеле парите од касата. Утрово, во 9.10 часот била ограбена подружница …

Ограбени две обложувалници и пошта Read More »

Серија тешки сообраќајки во Скопје


Седум повредени во четири тешки сообраќајки во Скопје е саботниот биланс од улиците на главниот град на Македонија. Во три часот после полнож, на улицата „Борис Трајковски“, Д.З. (32) од Скопј,е управувајќи патничко моторно возило „фиат браво“, удрил во метална бандера за улично осветлување и во паркирано возило „тојота јарис“, исто така со скопски регистарски ознаки. …

Серија тешки сообраќајки во Скопје Read More »

Алкохолизмот – главна причина за семејно насилство во Струмица


Алкохолизмот главна причина за семејно насилство во Струмица, а според статистиката жртви се жените, истакнаа денеска од Организацијата на жени, организатори на дебатата „Заедно против насилството врз жените.“ -Во 2015 година имавме најголем број изречени привремени мерки од семејно насилство на луѓе кои злоупотребуваат алкохол, на кои, согласно законските прописи подлежат на задолжително лекување од …

Алкохолизмот – главна причина за семејно насилство во Струмица Read More »

Скопјанец почина во џамија


Седумдесет и седумгодишниот С.Ј. од Скопје почина вчера околу 13 часот додека присуствувал на молитва во џамија на улицата „Душко Поповиќ“ во населбата Бутел. Од полицијата велат дека несреќниот скопјанец имал здравствени проблеми. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Гостиварец загина во сообраќајка


Дваесет и тригодишен гостиварец загина во сообраќајна несреќа што се случи во петокот околу 18.42 часот на улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје. Според полицијата, патничко моторно возило „ланд крузер“ со тетовски регистарски ознаки управувано од Н.Ј.А.М. (58) од село Орман удрило во пешаците А.Н. (23) од Гостивар и З.А. (68) од село Дебреше, гостиварско. Тие …

Гостиварец загина во сообраќајка Read More »

Изгаснат пожарот во Пржино, тројца повредени


Изгаснат е пожарот кој вчера избувна во подрумските простории на зграда во населбата Пржино. Повредени се три лица кои вдишале чад и се пренесени во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Станува збор за мајка и татко кои се пренесени на Клиниката за токсикологија, а 10-годишното дете од Токсикологија е препратено на Детската клиника. Директорот на Клиниката …

Изгаснат пожарот во Пржино, тројца повредени Read More »

Во Тетово е откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога на Балканот (ВИДЕО)


Шест лица досега се уапсени во акцијата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, во која е откриена најголемата лабораторија за нелегално производство на синтетички дроги на Балканот, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Уапсените се државјани на Македонија и на Србија. Крајната дестинација …

Во Тетово е откриена најголемата лабораторија за синтетичка дрога на Балканот (ВИДЕО) Read More »

Судењето за „Труст“ ќе продолжи на 12 декември


На денешното судско рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд сведочеше управителот на „Силекс неметали СТ“, Васил Ристовски. Тој како втор сведок пред Судот призна дека постоела двојна фактура за веќе набавени машини-дампери кои биле неопходни за добивање на тендерот за ископ на јаглен од ЕЛЕМ. Во тендерската документација, сведокот Ристовски потврди дека била приложена и …

Судењето за „Труст“ ќе продолжи на 12 декември Read More »

Фатени две лица за разбојништвата во Центар и Карпош


Секторот за внатрешни работи од Скопје поднесе кривична пријава против З.К. (18) и Б.И. (16) двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение дека извршиле пет кривични дела „разбојништво“. Како што соопшти МВР, З.К. и Б.И. од 18-ти до 28 – ми овој месец во вечерните часови, пријавените ги извршиле делата на подрачје на Карпош и …

Фатени две лица за разбојништвата во Центар и Карпош Read More »

Ново рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија. Обвинителството на минатото рочиште ја презентираше …

Ново рочиште за „Труст“ во Кривичниот суд Read More »

(ВИДЕО)Кривична пријава за струмичанецот што влечеше куче врзано за автомобил


Струмичката полиција поднесе кривична пријава против 61-годишниот К.З. од Струмица за сторено кривично дело „мачење животни“. К.З. на 26 ноември годинава со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото, и додека го управувал го влечел животното од село Борисово до продавнца во село Мокриево.

Прилепчанец почина во пожар


Шеесет и пет годишниот Ѓ.А. од Прилеп го загуби животот откако во пожар што избувна вчера околу 13:50 часот во механичарска работилница во Прилеп. До несреќата, според МВР, дошло кога Ѓ.А., додека поправал автомобил „сеат толедо“ од непознати причини избувнал пожар во возилото, по што се обидел да го изгаси, но паднал во безсознание. Бил пренесен во …

Прилепчанец почина во пожар Read More »