Момче од роднина со закани барал да му ја даде ќерката за жена


Деветнаесетгодишно момче му се заканувало на роднина дека ќе го убие доколку не му ја даде ќерката за жена. Од МВР соопштија дека во Полициското одделение Сарај Е.Б. (46) од с.Љубин-скопско, пријавил дека од страна на неговиот внук Е.Б. (19) му била загрозена сигурноста. Преку вибер, Е.Б. му испратил пораки со закана дека ќе го …

Момче од роднина со закани барал да му ја даде ќерката за жена Read More »

Повредениот маж во пожарот на Зелен пазар е на домашно лекување


Е. Х. (53) кој вчера при гаснење на пожар на Зеленото пазарче во Скопје се здобил со изгореници на двете дланки на рацете, по санирањето на повредата во ГОБ „Свети Наум Охридски“ е пуштен на домашно лекување. Во пожарот, како што соопшти МВР, биле опожарени три тезги, а една е целосно изгорена. Пожарот бил изгаснат …

Повредениот маж во пожарот на Зелен пазар е на домашно лекување Read More »

Одбиено барањето за изземање на обвинителот во случајот на убиството на Алмир


Основното јавно обвинителство Куманово го одби како неосновано барањето за изземање на обвинителот што претходно го побара адвокатот на обвинетите за насилство, Асмир Алиспаиќ во случајот против обвинетиот за убиство Бобан Илиќ, кого обвинителството го товари дека го убил четиригодишниот Алмир Алиу. Адвокатот на второ, трето и четвртообвинетиот, побара, а судот одобри повторно испитување, но …

Одбиено барањето за изземање на обвинителот во случајот на убиството на Алмир Read More »

Гостиварец ја истепал девојката


Пред зграда во Гостивар вчера околу 18:30 часот 38-годишна девојка била физички нападната од нејзиното 23-годишно момче. Како што информира МВР, вчера 38-годишната А.Е., која времено престојувала во Гостивар, пријавила дека 23-годишниот Ј.Х. од гостиварското село Здуње, со кого била во љубовна врска, физички ја нападнал околу 18:30 часот, додека била пред влезот на станбената …

Гостиварец ја истепал девојката Read More »

Охриѓанец осомничен за присвојување 1,1 милион денари црковни пари


СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.П.(66) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување”. Според полицијата, Г.П., го сторил делото во периодот од мај 2015 година до јуни минатата година, во својство на потпретседател на црковен одбор на црквата „Свети Ѓорѓија“ од селото Врбјани. Парите кои му биле доверени од …

Охриѓанец осомничен за присвојување 1,1 милион денари црковни пари Read More »

Почина Кавадарчанец кој во бесознание бил пронајден кај олимпискиот базен во Скопје


Шеесет и шестгодишниот В.А. од Кавадарци кој вчера бил пронајден во бесознание во близина на олимпискиот базен во Скопје, по што со Итна медицинска помош бил донесен во Ургентниот центар, починал и покрај сите обиди за реанимација. МВР информира дека телото на починатиот ќе биде предадено на обдукција.

Гори стан во близина на „Пелагонија“ во Кисела Вода


Пожар избувнал во стан во близина на „Пелагонија“ во општина Кисела Вода, јавува МИА. Пожарот е на улицата „Томе Томшиќ“ и во моментот на местото се испратени екипи од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје.

Исчезна 21-годишно момче од Ресен


Жител на Ресен Џ.И. (51) вчера во полиција пријавил дека на 12 февруари од 7 од дома во непознат правец се оддалечил неговиот 21-годишен син А.И. МВР информира дека се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Продолжи судењето за „Траекторија“


Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“ во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Обвинетите присуствуваат на денешното рочиште што го води судијата Горан Бошевски. Судењето за „Траекторија“ на 31 …

Продолжи судењето за „Траекторија“ Read More »

Две лица повредени во сообраќајката кај Гиновци


Две лица се повредени во сообраќајката што се случи вечерва во 18:20 часот на магистралниот пат Куманово -Крива Паланка пред селото Гиновце. Повредените се наоѓале во тракторот и со возило на Итната медицинска помош се пренесени во Здравствениот дом во Крива Паланка од каде информираат дека се уште им се укажува медицинска помош. Сообраќајката се …

Две лица повредени во сообраќајката кај Гиновци Read More »

Скопјанец со лажна диплома се вработил во матично


Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против М.П.(44) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. Како што соопшти МВР, во 2013 година пријавениот, заради вработување во Управата за водење на матични книги-Подрачно одделение за матично работење Скопје, приложил диплома со невистина содржина за положен четврти степен издадена …

Скопјанец со лажна диплома се вработил во матично Read More »

Кривична пријава за поранешен командир на Полициска станица во Валандово


Струмичката полиција до Основното јавно обвинителство – Гевгелија поднесе кривична пријава против З.Б. (52) од село Раброво, Валандовско. Тој се сомничи дека сторил кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ затоа што како командир на Полициската станица во Валандово од ЈП „Македонски Шуми“ – Подружница „Саланџак“ од Валандово во повеќе наврати нарачал вкупно 51,1 …

Кривична пријава за поранешен командир на Полициска станица во Валандово Read More »

Жител на Гевгелија пронајден починат во стан


Триесет и петгодишниот гевгеличанец Р.А. рано изутрината бил пронајден починат во стан на булевар „Гевгелија“. МВР информира дека увид бил извршен, а по наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција.

Девојката која беше повредена во сообраќајка во Солун е во критична состојба


Девојката која во саботата беше повредена во сообраќајна несреќа во Солун е приклучена на машини и е во критична состојба, додека пак на повредениот маж утре ќе му биде извршена операција на бутната коска, јави дописникот на МИА од Атина повикувајќи се на информации од болницата. Двајцата македонски државјани беа повредени во сообраќајка што се …

Девојката која беше повредена во сообраќајка во Солун е во критична состојба Read More »

Струмичанец се самозадоволувал пред рекреативки на трим патека


Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишниот Р.Џ. од Струмица порад сомневање дека сторил кривично дело „задоволување на полови страсти пред друг“. – На 3 овој месец околу 10 часот додека пријавителката заедно со нејзина другарка од Струмица оделе пеш по трим патеката од Ловен Дом кон манастирот „Св.Илија“, го забележале Р.Џ. полулегнат на една клупа …

Струмичанец се самозадоволувал пред рекреативки на трим патека Read More »

Пробиштипјанец се обидел да силува 18-годишна девојка


Четириесетгодишниот Д.Н. од Пробиштип вчера во Штип извршил силување во обид над штипјанката К.Д. (18). Како што соопшти МВР, инцидентот се случил утрото во 4:00 часот, откако Д.Н. преку СМС пораки и со закани дека ќе оди кај нејзините родители и ќе и направи сериозни проблеми, ја принудил штипјанката да дојде кај него. – Таа …

Пробиштипјанец се обидел да силува 18-годишна девојка Read More »

Момче и девојка од Македонија повредени во сообраќајка во Солун


Две лица од Македонија се повредени во Солун во сообраќајна несреќа, пишуваа грчките медиуми. Како што јавува порталот Паралакски.гр, несреќата се случила кога момчето и девојката пешаци преминувале улица во близина на продавницата ИКЕА и во нив удрил автомобил. Повреден е и возачот на автомобилот, и двајцата пешаци, од кои девојката е во најкритична состојба. …

Момче и девојка од Македонија повредени во сообраќајка во Солун Read More »

Обид за атентат врз обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи?


Во средата имаше вооружен инцидент меѓу полицијата и неколку лица од Куманово во село Боговиње, тетовско. Како што објавува порталот Shqipmedia, а пренесува Либертас, велат дека зад овој инцидент се крие нешто многу поголемо, односно има сомнежи дека ова било сценарио за атентат кон обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи во нејзината куќа во Боговиње. Таму …

Обид за атентат врз обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи? Read More »

Ограбено возило пред Клиниката за онкологија, одземени 6.000 евра


Во кругот на комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, пред Клиниката за онкологија, вчера околу 02.30 часот непознат сторител извршил кражба во патничко возило со германски национални ознаки. Сторителот го отворил возилото и одзел два куфери, 6.000 евра и патна исправа на име А.Б. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување …

Ограбено возило пред Клиниката за онкологија, одземени 6.000 евра Read More »

Вооружено лице утрово ја ограбило „Стопанска банка“ во Маџари


Непознато лице, маскирано и вооружено со пиштол, со закана од вработените денеска одзело околу 100.000 денари и 1.500 евра во филијала на „Стопанска банка“ на улицата „Благоја Стефковски“. Како што се наведува во дневниот Билтен на МВР, случајот во полиција бил пријавен во денеска во 8.50 часот. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.