ВМРО-ДПМНЕ: Николовски да не ги замајува земјоделците


Министерот Љупчо Николовски во две реченици се демантира самиот себе. Прво вели дека штетите не се големи, а веќе понатаму дека комисиите се уште не ја утврдиле штетата. Тоа значи  дека комисиите нема да работат според теренскиот увид и реална проценка туку по негов налог, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Повторно Николовски лицемерно вели …

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски да не ги замајува земјоделците Read More »

Над милион патници преку аеродромите во Скопје и Охрид за половина година


Преку Меѓународниот аеродром Скопје и охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, во првите шест месеци од годинава, се превезле 1.041.583 патници, што претставува годишен пораст од 21 процент, во споредба со првата половина од минатата година, објави денеска ТАВ Македонија, концесионерот на аеродормите во Скопје и Охрид. Во истиот период, од јануари до јуни годинава бројот …

Над милион патници преку аеродромите во Скопје и Охрид за половина година Read More »

Колкави се штетите во Струмичко ќе се знае по проценките на терен


Не се алармантни штетите од невремето што го зафатија викендов струмичкиот регион зашто поголемиот дел од производството е под фолии и заштитено, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата за претстојниот саем „Агра“ во Словенија, Николовски нагласи дека за да се прецизираат штетите, мора да се почекаат проценките и …

Колкави се штетите во Струмичко ќе се знае по проценките на терен Read More »

Повторно може да се приватизира државна земја


Со измените на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост граѓаните повторно добија можност да бараат приватизирање на замја во државна сопственост. Барањата се доставуваат во Управата за имотно правни работи. Предходниот законски рок измина на 15 декември 2014. Документите што треба да се приложат кон барањето се: фотокопија од лична …

Повторно може да се приватизира државна земја Read More »

Лозарите бараат 15 денари за килограм „вранец“


Лозарите бараат откупната цена за килограм грозје од сортата „вранец” да биде 15 денари и 13 денари за килограм од сортата„смедеревка”.  Тоа според нив се реалните цени за најзастапените вински сорти кои тие ги пресметале за годинешнава гроздоберска реколта. Претседател на здружението „Напредни лозари” Трајче Кулев, вели дека тие бараат откупувачите на грозје да покажат …

Лозарите бараат 15 денари за килограм „вранец“ Read More »

НЛБ Нов пензиски фонд преименуван во Сава пензиско друштво


НЛБ Нов пензиски фонд а.д. Скопје го заврши процесот на пререгистрирање и ќе продолжи да функционира под името Сава пензиско друштво а.д. Скопје. Друштвото и во иднина ќе продолжи да управува со задолжителениот пензиски фонд, со ново име Сава пензиски фонд и со доброволниот пензиски фонд, Сава пензија плус. Промените следуваат откако словенечката компанија Сава …

НЛБ Нов пензиски фонд преименуван во Сава пензиско друштво Read More »

Невремето го уништи пиперот во Струмичко


„За 20 минути останавме без речиси целиот род на пиперот. Од никаде, без предупредување заврна дожд, со град и силен ветер и уништи сè што беше засадено на отворено“, вели струмичкиот градинар Данаил Паланков. Тој вели дека не помни во својот животот град да заврне во овој дел од југоистокот. Токму поради тоа неговите насади …

Невремето го уништи пиперот во Струмичко Read More »

Активистите против „Еуромакс“: Не ни требаат вашите донации


Граѓаните што се против отворање на рудникот „Иловица-Штука“ го сметаат за гест на лажно доброчинителство донирањето приклучна машина од „Еуромакс рисорсис“, концесионерот на рудникот, за ЈП „Комуна“ од општина Ново Село. Активистите од еколошките друштва бараат отчет од градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев „зошто направил таква срамотна работа“ и ја прифатил донацијата. „Голем број …

Активистите против „Еуромакс“: Не ни требаат вашите донации Read More »

„Рак„, „Лав“ и „Девица“ – нови ковани пари на НБРМ за колекционерски цели


Народната банка на Република Македонија издаде и пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели „Рак“, „Лав“ и „Девица“ од серијата „Хороскопски знаци“. Цената на кованите пари што се изработени од сребро Ар 925 со тежина од 23,30 грама, изнесува 2.800 денари, информира НБРМ. На аверсот на кованата пара „Рак“ во централниот дел на монетата …

„Рак„, „Лав“ и „Девица“ – нови ковани пари на НБРМ за колекционерски цели Read More »

Постигнат договор за Еурокомпозит, шаторите се тргаат од пред Владата


Постигнат е договор меѓу вработените од Еурокомпозит и Владата. Ќе им бидат исплатени две плати до петок и ќе се бара решение исто како што се решаваше „Фени Индустри“. Договорот е постигнат на денешната средба меѓу вработените и претставници на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство (СИЕР) со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Владата …

Постигнат договор за Еурокомпозит, шаторите се тргаат од пред Владата Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Николовски продолжува да ги лаже земјоделците


Министерот Николовски продолжува бесрамно да ги лаже земјоделците. Тој  не гледа проблем ни кога цената на бостанот се движи од 2-3 денари кога се враќаат пратки со домати од странство, заради карантински болести, а на повидок е повторно враќање на голема количина со праски, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Уште една голема лага се …

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот Николовски продолжува да ги лаже земјоделците Read More »

Николовски: Нема проблем со откупот на лубениците


Нема никаков застој во откупот на лубениците. Дневно се преземаат по 500 тони, а наши екипи се постојано на терен и ја следат состојбата, изјави денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Одговорајќи на новинарски прашања по завршниот настан од проектот на Агенцијата за храна и ветеринарство за поефикасни контроли во делот на безбедноста на храната, …

Николовски: Нема проблем со откупот на лубениците Read More »

На вработените во „Еурокомпозит“ линеарно ќе им се исплатат примања


Владата ја задолжи компанијата 11 Октомври – Еурокомпозит од Прилеп да побара позајмица од компаниите во државна сопственост од ЕЛЕМ и од МЕПСО од по три милиони денари или вкупно шест милиони денари. Во исто време, Владата им препорача на двете претпријатија да го обезбедат побаруваниот заем. – Половина од средствата, три милиони денари, се …

На вработените во „Еурокомпозит“ линеарно ќе им се исплатат примања Read More »

Бугарската компанија Енекод излезе од доверителите на Фени


Бугарската компанија Енекод излезе од листата на доверители на Фени Индустри со исплатување на вкупните побарувања откако и таа го продаде своето побарување на Еуроникел, подружница на швајцарски ГСОЛ. Во моментов, најголем инвеститор во Фени Индустри останува ГСОЛ со своето локално претставништво ЕуроНикел кој со отворањето на стечајната постапка ги откупи сите побарувања и стана …

Бугарската компанија Енекод излезе од доверителите на Фени Read More »

Бесплатни тезги за дивите продавачи на лубеници


Продавачите на дињи и лубеници од камиони ќе добијат бесплатни тезги на зелените пазари. Единствениот услов што треба да го исполнат е да се регистрирани земјоделци, најави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Градот Скопје во заедничка акција со Државниот пазарен инспекторат и МВР, како и со асистенција на јавното претпријатие „Улици и патишта“, минатата недела …

Бесплатни тезги за дивите продавачи на лубеници Read More »

Пилешкото од Бразил безбедно, нема уништени или вратени пратки


Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) досега нема добиено нотификација за пласирано небезбедно пилешко месо по потекло од Бразил во Република Македонија. Како што соопшти, врз основа на извршените лабораториски испитувања досега не се добиени позитивни резултати, односно месото кое е пласирано на македонскиот пазар е безбедно, а годинава нема уништени или вратени пратки со …

Пилешкото од Бразил безбедно, нема уништени или вратени пратки Read More »

ЕуроНикел ќе ги тужи Транспаренси Интернешнл – Македонија и Тасева за клевета


ЕуроНикел, подружницата на инвеститорот во кавадаречки ФЕНИ Индустри – ГСОЛ,  денеска најави дека ќе поднесе тужба против Транспаренси Интернешнл – Македонија и нејзиниот претседател Слаѓана Тасева, за клевета. Според компанијата, Транспаренси Интернешнл-Македонија и Тасева, неосновано ги напаѓале Еуроникел и ГСОЛ во однос на стечајната постапка за ФЕНИ. Како што оценува „Еуроникел“, единствена основа и извор …

ЕуроНикел ќе ги тужи Транспаренси Интернешнл – Македонија и Тасева за клевета Read More »

Продолжи откупот на лубениците, земјоделците незадоволни од цената и количините


По неколкудневен застој, продолжи откупот на лубениците во селото Колешино, најголемиот производител на оваа градинарска култура во Струмичко. По цена од три денари за килограм денеска се откупија околу сто тони, а до крајот на неделата откупувачот најавува преземање на околу 700 тони лубеници. Но, земјоделците не се задоволни од цената, ниту од количините што …

Продолжи откупот на лубениците, земјоделците незадоволни од цената и количините Read More »

Светска банка подготвува нова стратегија за партнерство со РМ


Светска банка започнува со подготовка на новата стратегија за партнерство со Република Македонија, во која што земјоделството е високо на листата на приоритетни сектори. Ова, како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство беше тема на денешниот работен состанок на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски со директорот на Светска банка за …

Светска банка подготвува нова стратегија за партнерство со РМ Read More »

Засега само апели за подобра реализација на капиталните инвестиции


Капиталните инвестиции слабо се реализираат но Владата смирува дека во месеците кои следат ќе има повисока реализација. Податоците на Министерството за финансии покажуваат дека првите пет месеци во капитални проекти се вградени 54,2 милиони евра, или 13,8 отсто од 392,5 милиони евра планирани за годинава. Алармот беше вклучен уште со објавувањето на кварталниот раст на …

Засега само апели за подобра реализација на капиталните инвестиции Read More »