Грчки фестивал на виното во Скопје


Канцеларијата за економски и трговски прашања на Грција во Скопје  организираше „Фестивал на виното“ во хотелот Парк, на кој беа поканети дипломати, новинари , бизнисмени и други преставници од јавниот живот. Притоа се дегустираа вина од различните региони на Грција, при што беа преставени некои од најпознатите винарии во земјата. Фото: Б.Грданоски

Останува евтината тарифа за граѓаните


Со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Формата ќе зависи од понудата на снабдувачот кој граѓаните ќе го изберат на слободниот пазар. Ова го соопшти Министерството за економија во врска со информациите дека со …

Останува евтината тарифа за граѓаните Read More »

Сугарески: Следната година изградба на железничката делница Бељаковце-Крива Паланка


Следната година треба да почне изградбата на втората железничка делница на пругата кон Бугарија, на потегот од  Бељаковце до Крива Паланка, во должина од 34 километри, откако вчера официјално беше одобрен грант од 68,6 милиони евра од Европската унија. – Она што го најавивме пред неколку месеци при посетата на Трст ќе биде реализирано. Македонија ќе …

Сугарески: Следната година изградба на железничката делница Бељаковце-Крива Паланка Read More »

КХВ даде одобрение: Владата ќе го докапитализира МЕР за еден милион евра


Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија денеска му даде одобрение на АД за вршење на енергетски дејности ,,Македонски енергетски ресурси“ Скопје да издаде долгорочни хартии од вредност по пат на приватна понуда. Станува збор за 10390 обични акции во вкупен износ од 1.039.000 евра. Оваа петта емисија на обични акции се врши со …

КХВ даде одобрение: Владата ќе го докапитализира МЕР за еден милион евра Read More »

Граѓаните сами ќе одлучуваат кога ќе имаат евтина струја


Евтината струја што беше воведена од октомври годинава ќе важи до крајот на следната година. Тогаш се очекува целосна либерализација на пазарот на струј, што значи дека секое домаќинство ќе може само да избира од која компанија ќе се снабдува со струја. Новите снабдувачи нема да бидат обврзани да испорачуваат струја по евтина тарифа од …

Граѓаните сами ќе одлучуваат кога ќе имаат евтина струја Read More »

„Сардич“: Минирањето во Казандол беше пријавено кај институциите


Денешното минирање во Рударскиот комплекс Казандол се спроведе согласно технологијата предвидена во одобрената Студија за оцена на влијанието врз животната средина врз основа на која Министерството за економија на Концесионерот му ја издаде дозволата за експлоатација, информира Концесионерот САРДИЧ МЦ ДООЕЛ увоз-извоз Скопје. Велат дека ископот со минирање е предвиден во одобрениот Рударски проект и …

„Сардич“: Минирањето во Казандол беше пријавено кај институциите Read More »

Македонија ги доби средствата за пругата Бељаковце-Крива Паланка


Република Македонија официјално доби одобрение на 68,6 милиони евра Инвестициски грант – неповратна помош, за Проектот за Рехабилитација на источниот дел од железничката пруга од Коридор 8, и тоа за втората делница, Бељаковце – Крива Паланка во должина од 34 километри. Оваа поддршка на Република Македонија ѝ е доделена во рамките на т.н. „Конективити“ агенда …

Македонија ги доби средствата за пругата Бељаковце-Крива Паланка Read More »

Заев: Нашата намера е да ја спречиме изградбата на рудниците


Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш повтори дека Владата ќе остане на своето ветување и оти ќе се искористи секој правно-формален аспект за да се спречи изградбата на рудниците. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со најавите на инвеститорот на рудникот „Казандол“ дека денеска ќе почне со минирање Заев изјави дека се отпочнати сите постапки. …

Заев: Нашата намера е да ја спречиме изградбата на рудниците Read More »

Анѓушев: БДП ќе се зголеми ако порасне извозот


Извозот во бруто домашниот производ учествува со 53 проценти и за да се обезбеди поголем раст на економијата од четири, пет или шест отсто, учеството на извозот во БДП треба да биде меѓу 60 до 70 проценти. Ова го порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на форумот „Преку интернационализација на стопанството до поголем економски раст“ …

Анѓушев: БДП ќе се зголеми ако порасне извозот Read More »

Возовите пак почнаа да возат, нормализиран железничкиот сообраќај


Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако е исплатен вториот дел од платата на машинскиот и извршниот персонал во МЖ Транспорт ад Скопје, што  беше причина за блокада на товарниот и патничкиот железнички транспорт во изминатите два и пол дена. Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје за МИА потврди дека веќе се префрлени …

Возовите пак почнаа да возат, нормализиран железничкиот сообраќај Read More »

Турците од руски туристи годинава заработиле 4,5 милијарди долари


Приходот на Турција од туристите што пристигнуваат оваа година од Русија достигна 4,5 милијарди долари, рече турскиот претседател Реџеп Ердоган во Анкара. „До неодамна приходите од туристи од Русија беа на ниво од 800 милиони долари. Фала богу, годинава достигнавме 4,5 милијарди“, рече претседателот во говорот во Турската академија на науките емитирана во живо на …

Турците од руски туристи годинава заработиле 4,5 милијарди долари Read More »

Државата ќе го купува уделот на „Макпетрол“ во ГА-МА


Државата ќе го купува уделот што го има компанијата „Макпетрол“ во гасоводот ГА-МА. Ова е решението за долгогодишниот спор што државата го има со „Макпетрол“ за сопствеништвото на единствениот гасовод што го има земјава. Новиот закон за енергетика предвидува сопственик или косопственик на преносниот гасоводен систем да не смее и да не може да биде …

Државата ќе го купува уделот на „Макпетрол“ во ГА-МА Read More »

Од денес ќе се минира во „Казандол“, валандовчани на нозе!


Инвеститорот на рудникот „Казандол“ вчера ги известил жителите на општина Валандово дека од денес ќе почне со минирање, објавија од иницијативата „Спас за Валандово“. За ова валандовчани биле известени преку соопштение на „Радио Валандово“. На изградбата на рудниците на југоистокот од државата се противеа граѓаните на Валандово, Гевгелија, Дојран, Богданци и останатите засегнати места од регионот. …

Од денес ќе се минира во „Казандол“, валандовчани на нозе! Read More »

Возовите втор ден не возат поради протестот на железничарите


Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во „МЖ АД Транаспорт“ кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави дека нема да почнат со исполнување на работните обврски се додека не им се исполни поставеното барање. …

Возовите втор ден не возат поради протестот на железничарите Read More »

Изедначени условите за вложување на домашните и странските инвеститори


Владата усвои информација со која се изедначуваат условите за инвестирање на домашните и странските инвеститори и ќе важи еднакво за сите инвеститори во технолошко индустриските развојни зони и надвор од нив. По редовната седница од Владата вечерва соопштија дека усвоената информација е за потребата од донесување мерки на индустриска политика со кои ќе се поттикнат …

Изедначени условите за вложување на домашните и странските инвеститори Read More »

Владата го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2018


Дополнетиот предлог на буџетот за 2018 година со прифатените амандани од комисиската расправа во Собранието е усвоен на денешната редовна седница на Владата Во Дополнетиот предлог, како што информирал на седницата министерот за финансии Драган Тевдовски, се направени зголемувања на финансиски средства за гасификација во висина од 120 милиони денари, од 200 милиони денари кај …

Владата го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2018 Read More »

Македонија и Косово ќе формират заедничка економска зона


Премиерот Зоран Заев, во рамки на еднодневната официјална посета на Косово, заедно со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, денеска во Приштина имаше средба со претставници на бизнис заедницата на оваа земја. Заев, како што стои во соопштението од владината прес-служба, истакнал дека се остварени инспиративни средби, особено во делот на развојот на економските врски меѓу двете …

Македонија и Косово ќе формират заедничка економска зона Read More »

НЛБ Нов пензиски фонд продаден на „Сава Ре“


Пензиското друштво „НЛБ Нов пензиски фонд“ е продадено на групацијата „Сава Ре“ од Љубљана, која ги купи 100 отсто од акциите во овој пензиски фонд. Договорот за купопродажба беше потпишан денеска во просториите на НЛБ Банка во Скопје, а конечното одобрение за оваа трансакција треба да го донесе Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско …

НЛБ Нов пензиски фонд продаден на „Сава Ре“ Read More »

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата


Газдите кои ги тераат работниците да им враќаат дел од минималната плата прават кривично дело. Тоа е кражба на работниците и тие треба да се охрабрат да ги пријават ваквите случаи за работодавачите да бидат казнети и оваа пракса да прекине, порача денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа кажа дека сите …

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата Read More »

Превентивно повлечена храната за доeнчиња Целија Експерт 2 на „Лакталис“


Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) доби известување од компанијата увозник на производите од француски „Лакталис” дека од македонскиот пазар превентивно е повлечен производот храна за доeнчиња – Целија Експерт 2, со сериски број 17Ц0012838. – Наведената серија на повлечениот производ е здравствено и микробиолошки исправна, согласно законските регулативи на земјата производител и земјата увозник, …

Превентивно повлечена храната за доeнчиња Целија Експерт 2 на „Лакталис“ Read More »