ЕК: Косовските царини се штетни и загрижувачки


По повеќе дена чекање да се види дали Косово и земјите од регионот ќе успеат да ги надминат разликите во трговскиот спор, Европската комисија се огласи со остар речник кон Приштина. Иако ЕК ја поздрави одлуката на косовоските власти да ги укинат заштитните мерки за увоз на овошје и на зеленчук кои доаѓаат од ЕУ, …

ЕК: Косовските царини се штетни и загрижувачки Read More »

„Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз, нето добивка, инвестиции и 105 нови вработувања


„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2018 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни, соопштија од компанијата, продажбите достигнуваат 3.647.869.385 денари, што е за четири отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката …

„Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз, нето добивка, инвестиции и 105 нови вработувања Read More »

МФ: 72 капитални проекти за подобри услови за живот во општините


Градинка, јавни објекти, водоводна мрежа, локални патишта – се дел од капиталните инвестиции реализирани изминатата година, преку Проектот за подобрување на општински услуги што го реализира Министерството за финансии. Согласно податоците на проектната единица во Министерството, од јуни 2017 до јуни 2018 година, реализирани се 72 капитални проекти во 41 општина, само преку овој проект. …

МФ: 72 капитални проекти за подобри услови за живот во општините Read More »

Се воведува лимит на трошоците на граѓаните при користење потрошувачки кредити


Ограничување на надоместоците кои ги плаќаат граѓаните при одобрување и отплата на потрошувачки кредити, е главна цел на измените во новиот Предлог-закон за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити. Од Министерството за финансии денеска соопштија дека со ограничување на надоместоците, односно на годишната стапка на вкупни трошоци, ќе се намалат трошоците кои граѓаните …

Се воведува лимит на трошоците на граѓаните при користење потрошувачки кредити Read More »

Граѓаните и фирмите земале повеќе кредити во вториот квартал


Домаќинствата и корпоративниот сектор најмногу придонесоа за раст на кредитната активност во вториот квартал од годинава, покажува најновиот извештај на Народната банка. Според извештајот, на годишна основа, кредитниот раст на крајот на вториот квартал од годинава достигна 6,3 отсто. Во однос на изворите на финансирање, забележан е забрзан раст и на депозитите. Годишниот раст на …

Граѓаните и фирмите земале повеќе кредити во вториот квартал Read More »

Косово не ги повлекува царините


Косово не ги повлекува царините за македонските производи. Министерот за економија Крешник Бектеши вчера во Приштина се сретна со косовскиот колега Бајрам Хасани, но разговорите не донесоа конечно решение на проблемот. Зголемените царини остануваат за седум производи, меѓу кои и доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите, малините и грозјето. Како што информираат од Министерството за економија, …

Косово не ги повлекува царините Read More »

САД имаат најголем економски раст во последниве четири години


Американскиот економски раст достигна 4,1 проценти во вториот квартал од годината, што е најдобар резултат во изминатите четири години. Зборувајќи на митинг во Гранит Сити, американскиот претседател Доналд Трамп вети дека економскиот раст ќе продолжи да се засилува и дека ќе бидат достигнати ветените пет проценти раст годишно. Се смета дека главниот двигател на растот …

САД имаат најголем економски раст во последниве четири години Read More »

Косово не отстапува: Остануваат царините за македонските земјоделски производи


Нема конкретен договор за повлекување на косовската одлука за зголемените царини ни по денешната средба во Приштина меѓу министерот за економија Крешник Бектеши и косовскиот министер за трговија и индустрија Бајрам Хасани. Бектеши укажал на штетите што ги предизвика одлуката за двете страни, а од Хасани добил уверување дека тоа ќе биде пренесено на правата …

Косово не отстапува: Остануваат царините за македонските земјоделски производи Read More »

Бектеши ќе ја премислува косовската влада за царините


Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Приштина треба да се сретне со косовскиот колега Бајрам Хасани. На средбата ќе се разговара за зголемените царини на овошјето и зеленчукот што Косово ги воведе на 18 јули годинава. Бектеши пред два дена преку писмено соопштение изјави дека очекува средбата да резултира со решение од заемен интерес …

Бектеши ќе ја премислува косовската влада за царините Read More »

Анѓушев: Пари добија фирми со нови производи, а не блиски до власта


Средства од Фондот за иновативност добија компании што имаат нови производи, а не компании блиски до власта, рече денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев. Одговорајќи на пратеничко прашање, Анѓушев нагласи дека меѓу фирмите што добиле средства има многу чии сопственици се функционери од претходната власт, но не е коректно да се спомнуваат нивните имиња зашто тоа прави штета. Во …

Анѓушев: Пари добија фирми со нови производи, а не блиски до власта Read More »

Николовски: Откупени 70 проценти од годинашниот бостан


Околу 70 отсто или 50.000 тони се откупени досега од вкупното годинашно производство на бостан, соопшти денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Одговорајќи на пратеничко прашање, Николовски истакна дека претходните години цената на бостанот паѓаше под два денара, а сега е меѓу три и шест денари за килограм. – Оваа година нема незадоволство кај земјоделците …

Николовски: Откупени 70 проценти од годинашниот бостан Read More »

Македонија засега не воведува контра-мерки кон Косово


Македонија засега не планира воведување контра – мерки кон Косово. Очекува целосно укинување на зголемените царини врз основа на досегашните преговори, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Според МЗШВ, по утрешниот состанок на министерот за економија Крешник Бектеши со косовскиот колега, ќе има многу повеќе детали за наредните чекори. – Сите досегашни преговори ни …

Македонија засега не воведува контра-мерки кон Косово Read More »

НБРМ: Поповолна состојба во економијата во вториот квартал


Советот на Народната банка на Република Македонија денеска го разгледа и усвои најновиот Квартален извештај, при што повторно беше истакнато дека по олабавувањето на монетарнaта политика кон крајот на првото тримесечје, основната каматна стапка остана непромената на нивото од 3,00%. На девизниот пазар, и во текот на вториот квартал од годинава, движењата беа поволни, при …

НБРМ: Поповолна состојба во економијата во вториот квартал Read More »

Директна авионска линија, бараат тур-операторите од Македонија и Романија


Македонија и Романија да се поврзат со директен, чартер лет на релација Скопје – Букурешт или Крајова – Охрид, бараат тур-операторите од двете земји. Сметаат дека тоа е клучниот чекор за зголемување на бројот туристи, од сегашните 1.500, на околу 30.000 – 40.000. – Наша цел е романските туристи да ја посетуваат Македонија на ранг …

Директна авионска линија, бараат тур-операторите од Македонија и Романија Read More »

Николовски бара целосно укинување на косовската одлука


Доматите, пиперките, јаболката, крушите, сливите и малините, се уште се опфатени со времената одлука на Косово за зголемени царини. Не беа дел од земјоделските култури кои се изземаа со завчерашната, нова одлука на косовските власти, а токму на нив отпаѓа најголемиот дел од македонскиот извоз на косовскиот пазар. Веднаш и целосно да се укине косовската …

Николовски бара целосно укинување на косовската одлука Read More »

Светот останува без злато: Руските резерви на рекордни 2.000 тони


Руските резерви во злато се приближуваат до рекордот од советската ера откако централната банка на земјата во првата половина на годината додаде уште 106 тони злато. Тоа е дел од планот за одделување на националните резерви од американскиот долар. Сите резерви во злато на Руската Федерација се близу 2.000 тони заедно со други благородни метали …

Светот останува без злато: Руските резерви на рекордни 2.000 тони Read More »

„Кастинвест“ се откажа од грантот од Фондот за иновации


Компанијата „Кастинвест“ соопшти дека се откажува од грантот за мали и средни претпријатија со брз пораст (газели) добиен од Фондот за иновации и технолошки развој преку повикот за мерките од третиот столб со владиниот План за економски раст. Како што информираат од „Кастинвест“, грантот не го добиле затоа што бил условен со инвестиција од нив …

„Кастинвест“ се откажа од грантот од Фондот за иновации Read More »

Македонија очекува повлекување на косовската мерка


Македонската Влада прави се за да не воведе контра – мерки за Косово, но ќе го заштити домашното производство доколку и по закажаните министерски состаноци на регионално и билатерално ниво, одлуката за зголемени царини не биде повлечена, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). – Очекуваме Владата на Косово да ја повлече донесената …

Македонија очекува повлекување на косовската мерка Read More »

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина


Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а дизелот за денар и половина, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на Еуросупер БС 95 изнесува 71 денар за литар, а Еуросупер БС 98 ќе се продава за 73 денари за литар. Екстралесното масло …

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина Read More »

Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот 2017


Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот за 2017 година во рамки на денешното продолжение на 53. седница. – Изминатата година успешно се управувало со јавниот долг и како резултат на тоа во 2017 година, првпат после 9 години јавниот долг како процент од БДП е намален, рече министерот за финансии Драган Тевдовски во минатонеденото …

Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот 2017 Read More »