„Боинг“ почнува со тестирања на повлечениот модел „737 Макс“


САД – Компанијата „Боинг“ треба да реализира тест летови на повлечениот модел „737 Макс“, во обид неделава повторно авионот да го врати на небото. Планирано е пилотите и техничките експерти да имаат тридневни тестирања, што е можно да почнат уште денеска, пренесе Би-Би-Си. Авионите, наводно, ќе поминат низ серија различни сценарија во воздух во близина на …

„Боинг“ почнува со тестирања на повлечениот модел „737 Макс“ Read More »

Нови правила на аеродромите во Скопје и во Охрид – од влезот во зградата до влегување во авион


По пауза од три месеци поради пандемијата со Ковид-19, од 1 јули двата македонски аеродроми, во Скопје и во Орид, повторно ќе бидат отворени за патнички летови, но со нови мерки со цел заштита од корона вирусот. Патниците ќе треба да пристигнат на аеродромите најмалку три часа пред предвидениот термин за полетување на авионот. Исто …

Нови правила на аеродромите во Скопје и во Охрид – од влезот во зградата до влегување во авион Read More »

Ангеловска: Корисниците на домашната платежна картичка веќе можат да пазарат со неа


Околу 28 милиони евра се веќе префрлени на банките за домашната платежна картичка, а до средината на изминатата недела се веќе издадени 60.000 картички за корисниците, во износ од околу 11 милиони евра и истите се во функција. Со домашните платежни картички веќе се пазарат македонски производи, рече во гостување во емисијата „Бизнис поенти“ на …

Ангеловска: Корисниците на домашната платежна картичка веќе можат да пазарат со неа Read More »

ЕУ не сака да заостане во истражување на вселената, најави инвестиции од една милијарда евра


Европската унија ќе вложи повеќе пари во лансирање ракети, сателитска комуникација и истражување на вселената со цел да ги сочува досегашните успеси во вселената и да го задржи чекорот со американските и кинеските амбиции, изјави комесарот на ЕУ за истражување на вселената, Тиери Бретон. Во текот на изминатите децении, Европа настојуваше да изгради независен пристап …

ЕУ не сака да заостане во истражување на вселената, најави инвестиции од една милијарда евра Read More »

Џонсон вети милијарди фунти за спас на британската економија


Британскиот премиер Борис Џонсон денеска вети дека ќе потроши милијарди фунти за да ја спаси економијата и предупреди дека земјата наскоро ќе се соочи со „грмежи од економски последици“ на коронавирусот. – Ако Ковид-19 е гром, ни доаѓаат грмотевици од економски последици. Ние ќе бидеме подготвени, напиша Џоонсон на Твитер. Тој додаде дека сака Велика …

Џонсон вети милијарди фунти за спас на британската економија Read More »

„Бритиш ервејс“ ќе отпушти 350 пилоти


Британската авиокомпанија „Бритиш ервејс“ ќе отпушти 350 пилоти, а 300 ќе испрати на чекање, соопшти компанијата. Како што се наведува во соопштението, 300 пилоти од списокот на чекање ќе бидат повторно вработени кога ќе бидат потребни нивните услуги, а аналитичарите проценуваат дека тоа ќе се случи по една година или до две години. Сите други …

„Бритиш ервејс“ ќе отпушти 350 пилоти Read More »

Германија го сопира приливот на работници од Балканот


  Поради растечкиот број невработени поради кризата од корона вирусот, владејчакта агерманска партија ЦДУ/ЦСУ има намера да ја намали понатамошната имиграција на работна сила. Намалувањето ќе биде извршено врз основа на одлуката од 2016 година за олеснувањата за граѓаните од Западен балкан. Работните групи на владејачката фракција се усогласија околу олеснувањата, кои истекуваат кон крајот …

Германија го сопира приливот на работници од Балканот Read More »

Од среда специјален протокол и задолжителен образец и баркод за сите туристи во Грција


Специјален образец со лични податоци, траење и адреса на престојот во Грција, ќе треба задолжително да имаат пополнето најмалку 48 часа пред пристигнувањето, сите оние кои од 1 јули планираат да патуваат во Грција, без разлика дали со авион, со брод или преку копнените граници, а ќе добијат единствен баркод (QR) според кој ќе се …

Од среда специјален протокол и задолжителен образец и баркод за сите туристи во Грција Read More »

Популарниот шведски бренд за облека со голема загуба во последниот квартал


Шведскиот бренд за облека, „Хенес и Мауриц“ (H&M) во петокот соопшти дека вториот квартал годинава го завршил со голема нето загуба и со значајно пониски приходи од очекуваните како резултат на пандемијата на коронавирус. Во периодот што заврши во мај компанијата работела со нето загуба од 4,99 милијарди шведски круни (околу 534 милиони американски долари). …

Популарниот шведски бренд за облека со голема загуба во последниот квартал Read More »

Пораст на профитите на кинеските компании, прв пат по шест месеци


Профитот на кинеските индустриски компании се зголемил за шест отсто во мај, односно за 82,28 милијарди долари, откако во април се намалил за 4,3 проценти. Ова е најголем месечен пораст од март 2019 година, јави Ројтерс. Инаку, овој пораст на профитот на кинеските компании е прв по шест месеци, што е сигнал за економско закрепнување …

Пораст на профитите на кинеските компании, прв пат по шест месеци Read More »

Ѕампини : Државата да преземе мерки за подготовка на работните места за можно повторно враќање на вирусот


Даниела Ѕампини, виш специјалист за вработување, од Меѓународна организација на трудот во интервју за МИА вели дека ако во периодот на мерки за изолација и ограничено движење поради кризата предизвиката од коронавирусот, беше потребно да се стави акцент на зачувување на работниот однос и одржување на работните места и приходи, сега во фазата на реактивација, …

Ѕампини : Државата да преземе мерки за подготовка на работните места за можно повторно враќање на вирусот Read More »

Познатиот производител на спортска опрема прокнижи 790 милиони долари загуба за еден квартал


Загубата на американската компанија „Најк“ во последниот квартал од фискалната 2020 година е 790 милиони американски долари, се вели во извештајот на компанијата објавен на официјалната веб-страница. Извештајот го опфаќа четвртиот квартал на фискалната 2020 година, што истече на 31 мај. Приходот на „Најк“ за тој период беше 6,3 милијарди американски долари, што претставува намалување …

Познатиот производител на спортска опрема прокнижи 790 милиони долари загуба за еден квартал Read More »

Зибери со буџетски пари ќе стимулира етничка рамноправност кај приватните компании


Во многу домашни компани припадниците на помалите заедници уште нема можност да се вработат, односно во голем број претпријатија уште постои нееднаквост и дискриманиција, рече Насер Зибери, кандидат за премиер на ДУИ, при неговата денешна посета на компанијата „Монтенегро“, во Гостивар. Тој во оваа прилика посочи дека оваа ќе биде една од многуте прашања што …

Зибери со буџетски пари ќе стимулира етничка рамноправност кај приватните компании Read More »

Шеснаесет компании формираа Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија


Заштита и промоција на економските и професионалните интереси на членовите, како и развој на односите меѓу бизнис заедниците меѓу двете земји се целите на Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија формирано во четвртокот во Скопје, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Основачите на Здружението се 16 големи грчки компании …

Шеснаесет компании формираа Здружение на грчки бизниси во Северна Македонија Read More »

Со автомобилски сирени против одлуката на Управниот суд за рудникот „Иловица-Штука“


Со караван од патнички моторни возила активистите против отворањето на Рудникот „Иловица-Штука“ го искажаа својот протест. Со звуци на сирените, македонски знамиња и со мото „Управен суд ја искриви, Виш управен да ја исправи“, стотина возила поминаа низ две маршрути низ градот. Според организаторите, целта на протесното собирање е изразување на незадоволство од пресудата на …

Со автомобилски сирени против одлуката на Управниот суд за рудникот „Иловица-Штука“ Read More »

ВМРО – ДПМНЕ предлага преодна стратегија за справување со здравствено-економската криза


ВМРО-ДПМНЕ смета дека во првите 100 дена од работењето на новата влада е неопходна преодна стратегија за справување со здравствено-економската криза. Според Дарко Лазаров, претседател на Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ, ваквата стратегија е потребна поради тоа што се соочуваме со предизвикот на здравствена – економска криза заради неуспехот на Владата во изминативе 3-4 месеци да …

ВМРО – ДПМНЕ предлага преодна стратегија за справување со здравствено-економската криза Read More »

Позитивен на корона Марко Чадеж, Претседател на Стопанската комора на Србија


Претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж, е позитивен на корона вирусот, јави Нова.рс. Како што изјави за порталот, тој нема сериозни симптоми и работи од дома. „Имав малку зголемена температура еден ден, веќе ја немам. Единствено се чувствувам малаксан и многу брзо се заморувам“, вели Чадеж, додавајќи дека прима вообичаена терапија – витамини и …

Позитивен на корона Марко Чадеж, Претседател на Стопанската комора на Србија Read More »

„Гугл“ ќе им плаќа на медиумите за објавените содржини


Американскиот интернет гигант „Гугл“ во четвртокот објави дека е подготвен да потпише договори со медиумски куќи со што за прв пат би се обврзал да плаќа надомест за објавување на информативните содржини, јавија агенциите. „Гугл“ со години се обидува да се одбрани од барањата на медиумските компании ширум светот финансиски да им надомести за користењето …

„Гугл“ ќе им плаќа на медиумите за објавените содржини Read More »

„Мајкрософт“ ги затвора сите продавници и воведува само онлајн продажба


Американската компанија „Мајкрософт“ на својата веб-страница соопшти дека ќе ги затвори сите свои продавници во наредниот период и дека во иднина ќе има само онлајн продажба како дел од „стратешката корпоративна промена во областа на малопродажбата“. Како што е наведено во соопштението, компанијата нема да ги отпушти своите вработени поради оваа промена, но наместо тоа, …

„Мајкрософт“ ги затвора сите продавници и воведува само онлајн продажба Read More »

Како пропадна некогашната ѕвезда на берзата во Франкфурт


Германската финансиско-технолошка компанија „Вајркард“ (Wirecard) прогласи банкрот во четвртокот, откако од нејзините биланси без трага исчезнаа 1,9 милијарди евра. Новото раководство одлучи да поднесе барање за стечај во судот во Минхен „поради закана од несолвентност и прекумерна задолженост“, пренесе Хина. Во моментов се проценува дали треба да поднесат барање за банкрот и за нивните подружници. …

Како пропадна некогашната ѕвезда на берзата во Франкфурт Read More »