Извозот „потона“ 24 проценти во првата половина од годинава, увозот за 20 отсто


Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во перидот јануари ‒ јуни годинава изнесува 2.705.623.000 долари и бележи пад од 24 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока, во истиот период, изнесува 3.691.475.000 долари, што е за 20 проценти помалку во споредба …

Извозот „потона“ 24 проценти во првата половина од годинава, увозот за 20 отсто Read More »

Германската индустрија закрепнува, нарачките во јуни зголемени за 27,9 отсто


Германските фабрички нарачки се со пораст во јуни, покажуваат денешните официјални податоци, според кои најголемата економија во Европа е на пат за закрепнување од падот, предизвикан од затворањето на земјата, поради пандемијата на коронавирусот. Индустриските нарачки во јуни се зголемија за 27,9 проценти во однос на претходниот месец, покажуваат податоците од Министерството за економија. Ова …

Германската индустрија закрепнува, нарачките во јуни зголемени за 27,9 отсто Read More »

Извлечени 15-те добитници од 6-коло месечни награди преку MojДДВ#МојаНаграда


Извлечени се 15-те најсреќни добитници на месечните награди од по 20.000 илјади денари преку наградната игра МојДДВ#МојаНаграда, на јавно извлекување кое се одржа вчера на Канал5, соопшти Министерството за финансии. Станува збор за Филип Петрески од Прилеп, Игор Кацар од Куманово, Марија Бојкикева – Скопје, Бобан Спасовски – Велес, Лидија Падован-Скопје, Дарко Ралповски-Берово, Муамет Ибраими-Скопје, …

Извлечени 15-те добитници од 6-коло месечни награди преку MojДДВ#МојаНаграда Read More »

Србија во вториот квартал имала пад на БДП од 6,5 отсто, најголем од 1999 година


Под влијание на здравствената криза во второто тримесечје од оваа година, Србија, според првичните податоци на Републичкиот завод за статистика, има пад на бруто-домашниот производ (БДП) од 6,5 проценти, што е најголемото намалување од 1999 година, изјави главниот економист на Фискалниот совет, Данко Брчеревиќ. „Најголем пад за време на претходните кризи беше во вториот квартал …

Србија во вториот квартал имала пад на БДП од 6,5 отсто, најголем од 1999 година Read More »

Џеф Безос продаде милион акции на Амазон за 3,1 милијарда долари


Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс“, повикувајќи се на документацијата доставена до Американската комисија за хартии од вредност (СЕЦ). По плаќањето данок, најбогатиот човек на светот ќе има околу 2,4 милијарди долари. Безос ги продаде акциите по цена …

Џеф Безос продаде милион акции на Амазон за 3,1 милијарда долари Read More »

„Македонски телеком“ со нето добивка од 11,2 милиони евра за шест месеци, за 21,3 отсто помалку од лани


„Македонски телеком“ оствари со нето добивка од 692,8 милиони денари (11,2 милиони евра) во првите шест месеци годинава, за 21,3 отсто помалку во споредба со истиот период лани, покажуваат финансиските резултати на компанијата објавени на Македонската берза. Во образложението на финансиските резултати во првото полугодие годинава се вели дека намалувањето на оперативната добивка пред камати, …

„Македонски телеком“ со нето добивка од 11,2 милиони евра за шест месеци, за 21,3 отсто помалку од лани Read More »

Голем пад на профитот на „Маѓар Телеком“


Профитот на „Маѓар Телеком“ пред оданочување во првите шест месеци од годинава е намален на годишно ниво за 33 отсто на 49,2 милиони евра, додека оданочената заработка бележи пад од 42,3 проценти на 30,8 милиони евра, покажуваат податоците од извештајот за работењето на компанијата објавен доцна синоќа. Вкупните приходи на групацијата во периодот јануари-јуни годинава …

Голем пад на профитот на „Маѓар Телеком“ Read More »

Турските власти тврдат дека нема зголемен број заболени од Ковид-19 во туристичките места


Турција – Министерството за здравство на Турција ги негираше тврдењата за зголемен број нови случаи на коронавирус во туристичките места. Нема појава на коронавирус во туристичкте места во Турција. Зголемување на бројот на нови случаи е забележано само во Анкара, Дијарбакир, Газиантеп, Коња и Истанбул, соопшти Министерството за здравство на Турција. Голем број медиуми јавија вчера …

Турските власти тврдат дека нема зголемен број заболени од Ковид-19 во туристичките места Read More »

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит


Белгија –  Откако Британците гласаа со минимално мнозинство нивната држава да ја напушти Европската унија, многу граѓани на Велика Британија му свртија грб на островот, се населуваат во континентална Европа и зедоа државјанството на различни земји од ЕУ. И Евростат и Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) увидоа тој заклучок. Само во Германија, бројот на …

Евростат/ОЕЦД: Британците масовно се населуваат во ЕУ поради Брегзит Read More »

Бислимоски : Цената на струјата нема да рефлектира покачување на производите


Зголемувањето на цената на струјата нема да влијае врз покачувањето на останатите производи затоа што 90 проценти од индустриските и  комерцијалните потрошувачи купуваат електрична енергија на слободен пазар. Значи нашата одлука воопшто не се рефлектира на овие потрошувачи и не може да стане збор за некаква инфлаторна спирала, ниту пак за зголемување на цените на …

Бислимоски : Цената на струјата нема да рефлектира покачување на производите Read More »

Мајката и синот Давитковски ги продадоа сите акции во „Скопски пазар“


Значајни промени во акционерската структура на „Скопски пазар“ се случија откако вчера двајца меѓу петте најголеми акционери во компанијата ги продадоа сите акции што ги поседуваа во акционерското друштво. Станува збор за Тодорка Давитковска и Сашо Давитковски, кои заедно поседуваа вкупно 22 отсто од акционерскиот капитал на „Скопски пазар“. Како што соопшти денес ова акционерско …

Мајката и синот Давитковски ги продадоа сите акции во „Скопски пазар“ Read More »

Потпретседатeлотт на ФЕД очекува раст на американскиот БДП во третото тромесечје 


Ричард Кларида, потпретседатeл на Федералните резерви на САД (Фед), очекува оживување на економијата на страната во второто полугодие. Според него, интензитетот на економските активности може да се врати на пред пандемиското ниво до крајот на 2021 година. -Економијата на земјата пролетва силно настрада. Мојата лична проценка е дека обновата ќе започне во третото тромесечје, а …

Потпретседатeлотт на ФЕД очекува раст на американскиот БДП во третото тромесечје  Read More »

За шест месеци реализирани 44,4 отсто од приходите и 46,7 отсто од расходите во Буџетот


Владата денеска го разгледа и усвои Извештајот за извршувањето на Буџетот на Република Северна Македонија во периодот јануари – јуни 2020 година. Во полугодишниот извештај за извршување на Буџетот кој е реализиран во услови на пандемијата од КОВИД-19 и во вонредна состојба, во резимето се констатира дека бруто-домашниот производ во првиот квартал годинава забележа годишен …

За шест месеци реализирани 44,4 отсто од приходите и 46,7 отсто од расходите во Буџетот Read More »

Бугарски осигурителни друштва неовластено нудат полиси за осигурување, предупредува АСО


Врз основа на следење на состојбата на осигурителниот пазар во земјата, посебно во делот на рекламирање и продажба на осигурителни производи, Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО) во последно време детектира случаи на нудење, рекламирање и склучување на полиси за осигурување издадени од странски друштва за осигурување (особено од Република Бугарија) кои немаат дозвола за …

Бугарски осигурителни друштва неовластено нудат полиси за осигурување, предупредува АСО Read More »

Ваучерите за туризам ќе може да се користат и преку туристички агенции


Министерството за економија овозможи сите лиценцирани туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, да можат дополнително да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ заклучно со 10.08.2020 година.  На тој начин граѓаните кои добиле ваучери за туризам освен во сместувачките капацитети да можат да ги искористат ваучерите и преку туристичките агенции …

Ваучерите за туризам ќе може да се користат и преку туристички агенции Read More »

Евростат: Малопродажбата во јуни во ЕУ порасна за 5,2 отсто, а во еврозоната за 5,7 проценти


Обемот на трговијата на мало во Европска унија во јуни забележа раст од 5,2 проценти во споредба со мај, а во еврозоната порастот е за 5,7 отсто, соопшти денеска Евростат. Податоците покажуваат дека обемот на малопродажба во ЕУ и во еврозоната се врати на нивото од февруари, кога не беа во сила мерките за затворање …

Евростат: Малопродажбата во јуни во ЕУ порасна за 5,2 отсто, а во еврозоната за 5,7 проценти Read More »

Поскапата струја нема да ги зголеми цените на другите производи, вели Бислимовски


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ)  ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе ги зголеми цените на производите. Од РКЕ денеска повторија дека одлуката од 31-ви минатата недела за поскапување на струјата за 7,4 проценти се однесува само за регулираниот пазар на електрична енергија. „Најголем …

Поскапата струја нема да ги зголеми цените на другите производи, вели Бислимовски Read More »

Поскапата струја е резултат на погрешните политики во енергетиката, вели Мицкоски


Поскапувањето на струјата е резултат на погрешните политики во енергетскиот сектор, високата маржа за универзалниот снабдувач, но и партиските вработувања во државните енергетсски компании, обвини денес на прес конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој најави дека против ваквите, како што ги нарече, штетни политики, неговата партија ќе се бори и во иднина во рамките …

Поскапата струја е резултат на погрешните политики во енергетиката, вели Мицкоски Read More »

Аукција за 5Г до крај на годинава, за три години најмалку еден град ќе биде покриен со сигнал


Двата постоечки оператори поради условите предизвикани од Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната година, додека ЕОЛО, заинтересираниот странски инвеститор, смета дека таа треба да се спроведе во најскоро време. Ова го објави Агенцијата за електронски комуникации во став по анализа на забелешките и коментарите што беа …

Аукција за 5Г до крај на годинава, за три години најмалку еден град ќе биде покриен со сигнал Read More »

Македонскиот активен туризам со ново видео на Lonely Planet


Со двеминутно промотивно видео, Република Северна Македонија е претставена како врвна дестинација за активен туризам во престижниот туристички информатор Lonely Planet. Видеото, кое беше премиерно објавено оваа недела, е дел од посебната секција наречена „Daydreaming during Covid” преку која се инспирира милионската публика од цел свет да посети различни дестинации, вклучително и нашата земја. Видеото …

Македонскиот активен туризам со ново видео на Lonely Planet Read More »