„Либерти“ го заврши преземањето на капацитетите за челик на Арцелор Миттал во Европа


  Либерти Стил, дел од глобалната ГФГ Алијанса на Санџив Гупта, денес го заврши преземањето на седум клучни капацитети за челик и пет сервисни центри од Арцелор Миттал во седум земји од Европа. Договорот во вредност од 740 милиони американски долари го прави Либерти Стил еден од десетте најголеми производители на глобално ниво, со исклучок …

„Либерти“ го заврши преземањето на капацитетите за челик на Арцелор Миттал во Европа Read More »

Манчевски: При патување во регионот поевтин роаминг и до 99 проценти


Цените на роаминг услугите од денеска за Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора се намалени за 68 проценти при појдовни повици, за 31 процент при дојдовни повици, за 71 процент за СМС и за 89 проценти за користење интернет. Намалувањето за сите роаминг услуги во Албанија и Косово е за над 93 проценти. Министерот …

Манчевски: При патување во регионот поевтин роаминг и до 99 проценти Read More »

Реализиран првиот лет на „Еуровингс“ од Штутгарт до Охрид


Со традиционално авијациско добредојде – воден мост за авионот Ербас А 320 на авиокомпанијата „Еуровингс“ и слатки за патниците, ТАВ Македонија денеска го пречека првиот лет од Штутгарт на аеродромот Свети Апостол Павле – Охрид. Германската авиокомпанија „Еуровингс“, која е дел од групацијата Луфтханза  влегува на нашиот пазар со две нови сезонски дестинации Штутгарт и Дизелдорф. …

Реализиран првиот лет на „Еуровингс“ од Штутгарт до Охрид Read More »

Активирана апликацијата „МојДДВ“, киоск апарати и баркод читачи на 36 места


Апликацијата МојДДВ преку која граѓаните ќе можат да ги скенираат фискалните сметки веќе е достапна за преземање и подготвена за користење. Апликацијата е едноставна за користење, а од секој смарт телефон граѓаните може да ја преземат преку веб страницата на Управата за јавни приходи (УЈП). На 36 места во организациските единици на територија на целата …

Активирана апликацијата „МојДДВ“, киоск апарати и баркод читачи на 36 места Read More »

Министерство за економија: Не даваме никакви дозволи и лиценци за тутун


Министерството за економија не дава никакви дозволи и лиценци за тутун. Министерство за економија само ги впишува во регистарот компаниите кои се занимаваат со тутунски производи, појаснуваат денеска од Министерството по изјавата на директорот на Финансиската полиција дека според доказите што ги имаат во случајот Љуботен се вмешани и неколку државни институции кои дале потврди …

Министерство за економија: Не даваме никакви дозволи и лиценци за тутун Read More »

Поскапуваат бензините и дизелот


Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 се зголемува за 1,50 денари за литар, додека цените на ЕУРОСУПЕР БС-98, дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за еден денар. Согласно најновата …

Поскапуваат бензините и дизелот Read More »

Цените на нафтата за половина година скокнаа за повеќе од 20 отсто


На светските берзи, цените на нафтата се зголемија минатата недела, вторпат за две недели за првите шест месеци од оваа година се зголемени за повеќе од 20 отсто. Цената по барел нафта во Лондон порасна за 2,1 процент на 66,55 долари минатата недела, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 1,7 проценти на 58,50 американски …

Цените на нафтата за половина година скокнаа за повеќе од 20 отсто Read More »

(Линк) Од денеска почнете да ги скенирате фискалните сметки за поврат на ДДВ


  Со бројни коментари на социјалните мрежи започна проектот за поврат на 15% од ДДВ што го спроведува Управата за јавни приходи. УЈП утрово на својата веб страница го објави линкот за симнување на апликацијата од Google Play Store за корисниците на Андроид телефони – МојДДВ . За тие со Ајфони сѐ уште нема апликација. …

(Линк) Од денеска почнете да ги скенирате фискалните сметки за поврат на ДДВ Read More »

Хартиените сметки заминуваат во историјата


За трговија на државата и јавниот сектор повеќе нема да се испишуваат хартиени сметки и фактури, туку тие ќе се издаваат само во електронски облик. Како што пренесува хрватски „Дневник“, заради побрза постапката и државата и претприемачите се надеваат на значајни заштеди. Сметките нема повеќе да се испраќаат по пошта, па нема да има ни …

Хартиените сметки заминуваат во историјата Read More »

Осум патници извисиле поради двојни билети на „Визер“


Осум патници извисиле на саботниот лет од Берлин за Скопје. Нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ на патнициte со регуларни резервации им рекла дека не може да влезат во авионот затоа што нема место. А меѓу осумтемина имало и лица со дипломатски пасоши. „На аеродромот ‘Шенефелд’ имаа проблем мојата сопруга, која има дипломатски пасош, една нејзина колешка и …

Осум патници извисиле поради двојни билети на „Визер“ Read More »

Стартува владиниот проект за поврат на ДДВ за граѓаните


Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. Од оваа услуга на граѓаните ќе им бидат вратени најмногу 50 милиони евра годишно, а лимитот за едно лице ќе изнесува 1.800 денари квартално или најмногу 28.800 денари годишно …

Стартува владиниот проект за поврат на ДДВ за граѓаните Read More »

Прв лет на „Еуровингс“ на релацијата Штутгард – Охрид


Германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“ од денеска почнува да реализира летови на релацијата Штутгард – Охрид и обратно. Патниците на првиот лет од Штутгард  треба да пристигнат  на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле во 08:30 часот изутринава. На пречекот на патниците се најавени обраќања на Алпер Ерсој, генерален директор на ТАВ Македонија, компанијата концесионер на аеродромите, …

Прв лет на „Еуровингс“ на релацијата Штутгард – Охрид Read More »

Од денеска поевтин роаминг меѓу земјите од Западен Балкан


Цените на услугите во роаминг помеѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ  од денеска ќе се намалат за 27 отсто, а од јули 2021 година ќе бидат целосно укинати. Динамиката на намалувањето на цените е согласно со Договорот потпишан на Вториот дигитален самит за Западен Балкан, како предуслов за почнување на постапката …

Од денеска поевтин роаминг меѓу земјите од Западен Балкан Read More »

Јунската плата за вработените во градинките повисока за 16 отсто


Со измените и дополнувањата на Законот за заштита на децата за 16 отсто се зголемуваат платите на воспитувачите/ките, негователите/ките, стручните работници/чки и соработници/чки. Се зголемуваат и платите на помошно-техничкиот пероснал со Колективен договор потпишан со синдикатот. Исплатата на зголемените плати започнува со исплатата на јунската плата во текот на месец јули, информираат од Министерството за …

Јунската плата за вработените во градинките повисока за 16 отсто Read More »

Сомелиери за сирење и вино имаме, но угостителите не се заинтересирани да ги ангажираат


Стопанската комора за туризам увидела дека во нашиот хотелско-угостителски сектор недостигаат сомелиери за сирење и вино, поради што, изминативе две години, во партнерство со Португалија, Шпанија и Бугарија, организирала соодветни обуки. Кандидатите кои ги минале обуките се веќе профилирани кадри, но кај туристичкиот сектор нема доволно интерес да ги ангажира. -Сомелиерите за вино се обучуваа во …

Сомелиери за сирење и вино имаме, но угостителите не се заинтересирани да ги ангажираат Read More »

АЕК: Нереално висока сметка за роаминг пријавиле 16 проценти од корисниците


Во 16 проценти од случаите при користење роаминг од корисници од државава имало нереално висока сметка што претставува пад од два процента во однос на минатата година. Повеќето од лицата што добиле висока сметка за роаминг сметаат дека таа се должи на користењето разговори (36 проценти) и користење на интернет (32 проценти), додека 40 проценти …

АЕК: Нереално висока сметка за роаминг пријавиле 16 проценти од корисниците Read More »

ФИТР: Во претселекција 455 домашни компании од повикот за комерцијализација на иновации


Четиристотини педесет и пет домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фазата на прво оценување. Од тие компании, 207 се микро, 221 мали, а 27 средни.   Педесет и шест проценти од компаниите се регистрирани во главниот град, додека останатите се распоредени низ 30 општини од целата земја, информира денеска Фондот за …

ФИТР: Во претселекција 455 домашни компании од повикот за комерцијализација на иновации Read More »

Дуќанчињата исплашени дека враќањето ДДВ ќе им ги избрка купувачите


Дуќанчиња, маалски бурекчилници и продавнички се исплашени дека големата акција за враќање на ДДВ на граѓаните ќе им го намали прометот, а некои се дури и револтирани оти мислат дека државата скриено ги тера да бидат ДДВ-обврзници. УЈП вели дека не е така, а даночните експерти им даваат совет – ставете налепница на врата дека …

Дуќанчињата исплашени дека враќањето ДДВ ќе им ги избрка купувачите Read More »

Разрешен заменик генералниот директор на „Халкбанк“


– Заменик-генералниот директор на турската Халкбанк одговорен за управување со активи и пасиви на банката како и за меѓународни банкарски трансакции, е отстранет од должност. Не е јасно зошто е разрешен од функција Еркан Каламџи кој ја презеде таа должност во февруари, јавуваат западни медиуми. Халкбанк е третата по големина банка во државата по состојба со …

Разрешен заменик генералниот директор на „Халкбанк“ Read More »

Апостолска: Инвестицијата на „Теламон“ носи реални продобивки за нашата економија


Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денеска ја посети американската компанија „Теламон“, која минатата година ја започна својата инвестиција во општина Гази Баба, каде отвори фабрика за производство на кабли наменети за автомобилската индустрија. Апостолска, како што соопшти нејзиниот Кабинет, била информирана од менаџментот на компанијата дека реализацијата на инвестицијата се одвива …

Апостолска: Инвестицијата на „Теламон“ носи реални продобивки за нашата економија Read More »