Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот поевтинува


Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а за толкав износ поевтинуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинство, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 69 денари,  а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 71 денар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 61 денар, а на Екстра лесното масло …

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот поевтинува Read More »

УНИБанка АД Скопје со летна промотивна акција


Сите иматели на Mastercard  кредитни картички, издадени од УНИБанка АД Скопје имаат можност без провизија да подигнуваат готовина на банкоматите на УНИБанка. Промотивната кампања “Кеш без провизија”  започна од 1 јули и ќе трае до 31 август 2019 г. Mastercard кредитната картичка нуди можност за купување на еднакви месечни рати без камата кај повеќе од …

УНИБанка АД Скопје со летна промотивна акција Read More »

Во мај 222 градежни дозволи, предвидена изградба на 463 станови


Во мај годинава се издадени 222 одобренија за градење, што е на исто ниво во однос на мај лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Од вкупниот број одобренија, 135 (60,8  проценти) се наменети за објекти од високоградба, 37 (16,7  проценти) за нискоградба и 50 (22,5  проценти) за објекти за реконструкција. Предвидена е изградба на …

Во мај 222 градежни дозволи, предвидена изградба на 463 станови Read More »

Угостителските услуги покапи од лани за 1,5 отсто


Цените на угостителските услуги во јуни во споредба со мај годинава се зголемени за 0.2 отсто, а во однос на јуни лани за 1,5 проценти. Зголемување во однос на мај е забележано во групите Храна за 0.3 % и Ноќевања за 0.1 %, Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – јуни …

Угостителските услуги покапи од лани за 1,5 отсто Read More »

Текстилот ги живее последните години


Штип – Пред нашата текстилна индустрија, која вработува и социјално ситуира околу 35 000 работници, не стои розова иднина. Напротив, мислењата на менаџерите во оваа стопанска гранка се неподелени – дека нашиот текстил најверојатно ја живее својата последна деценија. Според нашите соговорници, има повеќе елементи кои влијаат врз падот на сите параметри кои се значајни …

Текстилот ги живее последните години Read More »

Пченицата се откупува над 10 денари за килограм


Земјоделците се жалат на ниска откупна цена на пченицата. Велат, мелничарите им нудат најмногу 9 денари за килограм пченица, иако тоа не е ниту оддалеку рентабилна цена. Новиот министер за земјоделство смирува – откупната цена се движи повеќе од 10 денари. „Цената зависи од квалитетот на пченицата. Кога зборуваме за цена од нива, на таа …

Пченицата се откупува над 10 денари за килограм Read More »

М-НАВ: Вчера рекорден број летови над македонското небо


На почетокот од летната сезона М-НАВ  вторпат го урна рекордот на бројот на летови над македонското небо. Првиот пат на 29 јуни оваа година кога беа забележани вкупно 1.042 летови, и повторно вчера на 6 јули кога се забележани вкупно 1.091 лет, соопштија денеска од М-НАВ. -Како и минатата година, и оваа, последната сабота од …

М-НАВ: Вчера рекорден број летови над македонското небо Read More »

Свето Јаневски се повлекува од белградската пиварница БИП


Белград – Македонската компанија „М6 еден Србија“ соопшти дека решила да го прекине договорот за деловна соработка со „Белградската индустрија за пиво“ (БИП) во стечај. – Верувавме во можноста за развој на една од најголемите пиварници во регионот и со ентузијазам пред две години го започнавме нејзиното реструктурирање. Се обидовме да направиме нешто позитивно за …

Свето Јаневски се повлекува од белградската пиварница БИП Read More »

„Мој ДДВ“ засега користат 65 илјади граѓани


За поврат на ДДВ до денеска се пријавиле 65.000 граѓани, а наредната недела се очекува оваа бројка да достигне и до 100.000  кои ќе ја користат апликацијата, објави денеска од Штип премиерот Зоран Заев. Тој очекува деновиве апликацијата да почнат ја користат и оние граѓани кои имаат мобилни телефони Ајфон. Граѓаните досега имаат прокнижено сметки …

„Мој ДДВ“ засега користат 65 илјади граѓани Read More »

М-НАВ: Авионот на „Туркиш ерлајнс“ по одлука на пилотот се вратил во Истанбул


Во врска со вчерашниот настан за воздухопловот на превозникот „Туркиш ерлајнс“ кој се движел на релација Истанбул – Скопје и во однос на кој медиумите информираа дека имал вкупно пет неуспешни обиди да слета на скопскиот аеродром, М-НАВ АД Скопје ја информира јавноста дека поради лошите временски услови над скопскиот аеродром односно поради појава на …

М-НАВ: Авионот на „Туркиш ерлајнс“ по одлука на пилотот се вратил во Истанбул Read More »

(Видео) Отворен автопатот Миладиновци – Штип: Покрај него ќе се засадат 600.000 багреми


На денешното официјално отворање на автопатот Миладиновци – Штип, премиерот Зоран Заев најави дека покрај патот ќе се засадат 600.000 багреми. Премиерот Зоран Заев пред министрите Оливер Спасовски, Горан Сугарески, Трајан Димковски, пратеници од Собранието и амбасадорката на НР Кина го отвори свечено автопатот Штип – Миладиновци, кој веќе еден месец е во употреба, но …

(Видео) Отворен автопатот Миладиновци – Штип: Покрај него ќе се засадат 600.000 багреми Read More »

Нормализиран железничкиот сообраќај на Коридорот 10


Железничкиот сообраќај на Коридорот 10 на релација Скопје – Куманово (Табановци) во двете насоки е нормализиран, информираат од ЈП за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија. -Екипите на ЈП за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија по остранувањето на вагоните беа максимално мобилизирани и работеа до утринските часови со што во целост ја санираа …

Нормализиран железничкиот сообраќај на Коридорот 10 Read More »

М-НАВ: Безбедноста на воздушната пловидба е на највисоко ниво


Безбедноста на воздушната пловидба во однос на активностите кои М-НАВ ги врши е на највисоко ниво. М-НАВ АД Скопје ги следи пропишаните процедури во врска со сите настани и тие по соодветно испитување од страна на внатрешните служби и норешните комисии, ги имплементира, се наведува во соопштението од Надзорниот и Управниот одбор на М-НАВ АД Скопје …

М-НАВ: Безбедноста на воздушната пловидба е на највисоко ниво Read More »

Сугарески: Деновиве ќе се знаат штетите на пругата кај Куманово


Увидните екипи се уште ја утврдуваат штетата на железничката пруга, откако вагони преполнети со товар се превртеа во близина на Куманово. Работите околу отстранувањето на вагоните ќе заврши брзо, но точната сума од предизвиканата материјална штета ќе се знае деновиве. Ова го изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој заедно со директорот на …

Сугарески: Деновиве ќе се знаат штетите на пругата кај Куманово Read More »

MојДДВ досега ја симнале 58 илјади корисници, повратот на ДДВ околу 120 илјади евра


 Вкупно 57.973 корисници ја симнале апликацијата МојДДВ од веб-страницата на УЈП од нејзината промоција на 1 јули заклучно со утрово. Притоа, за истиот период прочитани се вкупно 433.204 сметки за остварен промет во вредност од околу 240.978.000 денари, со околу 7 милиони денари поврат на ДДВ или близу 120 илјади евра. Како што истакна директорката …

MојДДВ досега ја симнале 58 илјади корисници, повратот на ДДВ околу 120 илјади евра Read More »

Излизганите вагони кај Черкези денеска ќе бидат отстранети од пругата


Во текот на денешниот ден ќе бидат расчистени и подигнати излезените товарни вагони на делот од пругата помеѓу станица Куманово и Романовце, со што ќе се овозможи на ЈП МЖ Инфраструктура да пристапи кон обновување на пругата, информираат од  МЖ Транспорт АД-Скопје. Вагони од товарен воз се излизгаа од пругата кај кумановско Черкези на 2-ри јули. Немаше повредени, …

Излизганите вагони кај Черкези денеска ќе бидат отстранети од пругата Read More »

Комората на медијатори пристапи кон Сојузот на стопански комори


Комората на медијатори денеска потпиша договор за пристапување кон Сојузот на стопански комори на Македонија, како 34-та членка. Според претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела Аровска која се обрати на денешната прес-конференција, компаниите во медијацијата гледаат еден начин како би можеле да ги решат своите спорови на краток рок, без голем број …

Комората на медијатори пристапи кон Сојузот на стопански комори Read More »

Свето Јаневски ја затвора пиварницата во Белград


Се затвора белградската пиварница БИП, сопственост на македонски менаџер Светозар Јаневски, при што поделени се 150 откази изутринава, пренесува „Б92“. Информациите од Србија се дека БИП најверојатно ќе биде затворен многу брзо, а сѐ уште е неизвесно што ќе биде со останатите работници. – Тука има тотален хаос, луѓето се отпуштени … не знаат што …

Свето Јаневски ја затвора пиварницата во Белград Read More »

Бектеши од Познањ ја најави новата Стратегија за енергетика до 2040 година


„Зајакнување на пазарот на енергија во транзиција“ беше темата на една од панел дискусиите во рамки на Бизнис форумот, со кој заврши првиот ден со економски предзнак од Самитот во Познањ, Полска. Со оглед на динамиката со која ги спроведе енергетските реформи и минатогодишната лидерска позиција на државата меѓу шесте земји од Западен Балкан во …

Бектеши од Познањ ја најави новата Стратегија за енергетика до 2040 година Read More »

Отворена нова фабрика за преработка на месо во Глумово


Современа, напредна технологија според меѓународните стандарди за поефикасно, полесно, побрзо и уште поквалитетно производство, како и 30 вработувања, донесе новиот погон за преработка на месо што денеска го отвори фабриката „Тиамо“ во Глумово, Општина Сарај. Станува збор за инвестиција вредна четири милиони евра, дел поддржана од ИПАРД. -Ова е резултат на нашата макотрпна работа повеќе …

Отворена нова фабрика за преработка на месо во Глумово Read More »