Изедначени условите за вложување на домашните и странските инвеститори


Владата усвои информација со која се изедначуваат условите за инвестирање на домашните и странските инвеститори и ќе важи еднакво за сите инвеститори во технолошко индустриските развојни зони и надвор од нив. По редовната седница од Владата вечерва соопштија дека усвоената информација е за потребата од донесување мерки на индустриска политика со кои ќе се поттикнат …

Изедначени условите за вложување на домашните и странските инвеститори Read More »

Владата го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2018


Дополнетиот предлог на буџетот за 2018 година со прифатените амандани од комисиската расправа во Собранието е усвоен на денешната редовна седница на Владата Во Дополнетиот предлог, како што информирал на седницата министерот за финансии Драган Тевдовски, се направени зголемувања на финансиски средства за гасификација во висина од 120 милиони денари, од 200 милиони денари кај …

Владата го усвои Дополнетиот предлог буџет за 2018 Read More »

Македонија и Косово ќе формират заедничка економска зона


Премиерот Зоран Заев, во рамки на еднодневната официјална посета на Косово, заедно со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, денеска во Приштина имаше средба со претставници на бизнис заедницата на оваа земја. Заев, како што стои во соопштението од владината прес-служба, истакнал дека се остварени инспиративни средби, особено во делот на развојот на економските врски меѓу двете …

Македонија и Косово ќе формират заедничка економска зона Read More »

НЛБ Нов пензиски фонд продаден на „Сава Ре“


Пензиското друштво „НЛБ Нов пензиски фонд“ е продадено на групацијата „Сава Ре“ од Љубљана, која ги купи 100 отсто од акциите во овој пензиски фонд. Договорот за купопродажба беше потпишан денеска во просториите на НЛБ Банка во Скопје, а конечното одобрение за оваа трансакција треба да го донесе Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско …

НЛБ Нов пензиски фонд продаден на „Сава Ре“ Read More »

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата


Газдите кои ги тераат работниците да им враќаат дел од минималната плата прават кривично дело. Тоа е кражба на работниците и тие треба да се охрабрат да ги пријават ваквите случаи за работодавачите да бидат казнети и оваа пракса да прекине, порача денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа кажа дека сите …

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата Read More »

Превентивно повлечена храната за доeнчиња Целија Експерт 2 на „Лакталис“


Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) доби известување од компанијата увозник на производите од француски „Лакталис” дека од македонскиот пазар превентивно е повлечен производот храна за доeнчиња – Целија Експерт 2, со сериски број 17Ц0012838. – Наведената серија на повлечениот производ е здравствено и микробиолошки исправна, согласно законските регулативи на земјата производител и земјата увозник, …

Превентивно повлечена храната за доeнчиња Целија Експерт 2 на „Лакталис“ Read More »

Возовите нема да сообраќаат се додека не се доисплати платата за октомври


Машиновозачите ќе продолжат со штрајкот се додека не им се исплати вториот дел од платата за октомври, порача Душко Чакаровски, машиновозач во Македонски железници АД Транспорт на денешната прес-конфеенција. Тој посочи дека железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен прекин поради протестот на вработени во Македонски железници АД Транспорт и додаде дека утринава сообраќал …

Возовите нема да сообраќаат се додека не се доисплати платата за октомври Read More »

За социјална заштита, вработувања и пензии догодина 710 милиони евра


Владата со 43,37 милијарди денари или околу 710 милиони евра во 2018 година ќе ги подобрува состојбите во областа на трудот и социјалната заштита, заштитата на децата, инклузијата на ранливи групи граѓани, деинституционализација на институциите за згрижување, а ќе овозможи и законско усогласување на пензиите и нивна редовна и навремена исплата и ќе работи на …

За социјална заштита, вработувања и пензии догодина 710 милиони евра Read More »

Запреа возовите, протестираат вработените во „Македонски железници“


Железничкиот товарен и патнички сообраќај е во целосен прекин поради протестот на вработени во Македонски железници АД Транспорт кои бараат исплата на вториот дел од октомвриската плата. По блокадата на товарниот железнички транспорт што почна вчера попладне, од ноќеска на полноќ не сообраќаат ниту патничките возови. – Тргнат е само утринскиот воз од Скопје за …

Запреа возовите, протестираат вработените во „Македонски железници“ Read More »

АХВ: На македонскиот пазар не се пласирани небезбедни количини млеко „Лакталис“


Агенцијата за храна и ветеринарство денеска информира дека досега нема добиено нотификација дека на македонскиот пазар се пласирани небезбедни количини млеко и над 600 млечни производи на компанијата „Лакталис“ и дека инспекциските служби вршат контрола кај компанијата која ги увезува овие производи во Република Македонија. – Како контакт точка за Системот за брзо предупредување за …

АХВ: На македонскиот пазар не се пласирани небезбедни количини млеко „Лакталис“ Read More »

Анѓушев: Граѓаните ќе може да избираат од кого ќе набавуваат енергенси


Со донесувањето на новиот закон за енергетика граѓаните ќе имаат избор било кој енергенс да го добијат на слободниот пазар од било кој снабдувач во Македонија, најави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната прес-конференција. Тој истакна дека со измените на Законот ќе се надминат конфликтните интереси во делот на гас и електрична енергија …

Анѓушев: Граѓаните ќе може да избираат од кого ќе набавуваат енергенси Read More »

Во прекин железничкиот товарен сообраќај


Железничкиот товарен сообраќај во Македонија е во целосен прекин од 07:30 часот утринава, а железничкиот патнички сообраќај од станица Скопје Патничка ќе се одвива само до полноќ, соопшти попладнево МЖ Транспорт ад Скопје. Како што информираат, изутрина со почеток во 07:30 часот, група вработени од машинскиот и извршен персонал во МЖ Транспорт АД Скопје, еднострано …

Во прекин железничкиот товарен сообраќај Read More »

Енергетската ефикасност на старите згради чини 300 милиони евра


Со инвестиции од 300 милиони евра за енергетска ефикасност во зградите во колективно домување во Македонија за пет до осум години ќе се обезбеди заштеда на 30 до 50 проценти од потрошувачката на енергија за греење и ладење, што е 60 до 70 отсто од вкупната потрошувачка на енергија во домаќинствата. Тоа го покажуваат прелиминарните …

Енергетската ефикасност на старите згради чини 300 милиони евра Read More »

Нелојална конкуренција: Превозници работат како туристички агенции


Превозници со основна дејност „патнички транспорт“ работат како туристички агенции, а туристички агенции со Б лиценца продаваат аранжмани и организираат патувања како да имаат А лиценца, алармира Здружението за угостителство и туризам при Стопанската комора на Македонија. Здружението бара банкарската да биде единствена гаранција за сериозноста на туристичките агенции, а не како досега, агенциите да …

Нелојална конкуренција: Превозници работат како туристички агенции Read More »

Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар


Од вечер на на полноќ цените на бензините и дизелот се зголемуваат за 0,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Во согласност со методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, малопродажните цени се зголемуваат во просек за 0,74 проценти. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 0,5 денари и еден литар …

Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар Read More »

Собраниската седница за Буџетот најверојатно во среда


Собраниската седница за Буџетот за 2018 година најверојатно ќе започне во среда, доколку по утрешната седница Владата го врати дополнителниот предлог до Парламентот. Ова е договорено на редовната понеделничка координативна средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи, на која не присуствуваа претставници на ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на одредени други закони …

Собраниската седница за Буџетот најверојатно во среда Read More »

Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа


Македонија е меѓу десете земји со најниски плати во Европа, покажува истражувањето на Украинскиот аналитички центар. На прво место на листата е Украина, каде платите се работниците се движат околу 190 евра и се најниски во Европа. Меѓу десетте земји со најмали примања се и Србија, Белорусија и Албанија. Украинските стручњаци составиле листа на најсиромашни …

Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа Read More »

За две недели на сметките на вработените треба да легнат по 9.174 денари


Работодавачите имаат уште две недели да исплатат регрес за годишен одмор, или кај работниците популарно познат како К-15. На сметките на сите вработени во приватниот сектор до крајот на годинава треба да легнат по 9.174 денари, или 40 отсто од просечната нето плата. Фирмите што не го исплатиле регресот во претходните 10 месеци ќе мораат …

За две недели на сметките на вработените треба да легнат по 9.174 денари Read More »

Македонците меѓу најсиромашните на Балканот


Македонија е претпоследна во регионот кога станува збор за тоа колку се богати граѓаните, покажува картата на картографот Јакуб Марјан која ја прикажува распределбата на богатството во Европа. Податоците прикажани на картата се темелат на анализата на швајцарската мултинационална финансиска компанија „Кредит Свис“, која го мери богатството со собирање на вредностите на финансискиот и другиот …

Македонците меѓу најсиромашните на Балканот Read More »

На пазарот има 3.600 непродадени стана, а ќе се градат уште илјада


И покрај политичката криза, која доведе до стагнација на економијата, изградбата на станови продолжува да расте. Државниот завод за статистика објави дека само во октомври се издадени 400 нови градежни дозволи кои предвидуваат изградба на нови 929 стана. Статистиката покажува дека сега Општина Карпош е општина лидер по изградба на нови станови. За разлика од …

На пазарот има 3.600 непродадени стана, а ќе се градат уште илјада Read More »