Во Албанија за седум месеци штетата во туризмот милијарда евра


Во изминатите седум месеци од годинава во Албанија влегле 3,6 милиони странски и албански државјани помалку во споредба со истиот период минатата година, јави дописничката на МИА од Тирана. Во периодот јануари-јули 2019 година 6,3 милиони лица влегоа во Албанија, додека оваа година, за истиот период, влегоа околу 2,7 милиони, односно помалку за околу 58 …

Во Албанија за седум месеци штетата во туризмот милијарда евра Read More »

Целиот работен процес на администрацијата може да се одвива електронски, вели Манчевски


Процесирањето на документите и спроведувањето на работните процеси во институциите може да се одвива целосно електронски, откако Министерството за информатичко општество и администрација го модернизираше и адаптираше Националниот систем за управување со документи ДМС. Ова решение треба да помогне во организација на работата во услови на КОВИД-19, но и да помогне во намалување на корупцијата …

Целиот работен процес на администрацијата може да се одвива електронски, вели Манчевски Read More »

Гостиварци фрлаа тоалетна хартија од гнев поради поскапувањето на струјата


Граѓани од Тетово и Гостивар и денеска протестираа против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, за поскапување на струјата за 7.4 отсто. На вечерашниот протест, кој се одржа на плоштадот на градот, организаторите ги повторија барањата, истакнувајќи дека нема да отстапат и да ги запрат протестите до нивното исполнување. „Да се повлече одлуката за поскапување …

Гостиварци фрлаа тоалетна хартија од гнев поради поскапувањето на струјата Read More »

За новата влада приоритет треба да е економијата, порачуваат коморите


Ликвидноста на повеќето од компаниите и на стопанството во целина е на дно и затоа владата ќе треба да продолжи со субвенционирање на платите, како и да се овозможат кредити со минимална камата од банките, порачуваат од Стопанската комора на северозападна Македонија Економијата и решавање на горливите проблеми во стопанството треба да бидат приоритет на …

За новата влада приоритет треба да е економијата, порачуваат коморите Read More »

Николов: Просечната рударска плата околу 600 евра


Скромно годинава се одбележува Денот на рударите низ рудниците, причина е коронакризата, бидејќи здравјето на рударите е најважно, вели за МИА претседателот на Македонската асоцијата за рударство, Николајчо Николов. Тој истакна дека годинава во рудникот за бакар „Бучим“ во Радовиш  на 60 работници им се доделени награди, кои изнесуваат од 6.000 до 10.000 денари. -Македонските …

Николов: Просечната рударска плата околу 600 евра Read More »

Скратено работно време не може да успее, Шведска открива зошто


Премиерката на Финска, Сана Марин повторно започна дебата за воведување на скратено работно време. Четиридневна работна недела или работен ден од шест часа звучи како утопија, но некои земји веќе успеаја да го реструктуираат работното време. Исто така, има и земји кои размислуваат за воведување вакви системи, особено сега кога пандемијата целосно го промени концептот …

Скратено работно време не може да успее, Шведска открива зошто Read More »

Скромна прослава на Денот на рударите


Поради состојбата со Ковид 19 македонските рудари годинава нема да го прослават својот ден – 28 август како што го славеа порано. Сепак најголемиот македонски рудник за олово и цинк Саса кај Македонска Каменица, и покрај ограничувањата наметнати од корона вирусот и општата здравствена ситуација во државата, му го даде значењето на овој ден на …

Скромна прослава на Денот на рударите Read More »

Заев: Новата Влада ќе работи на зголемен економски раст и подобрување на живеачката на граѓаните


Здравјето на граѓаните пред се, а потоа и зголемен економски раст до 2024 година, со крајна цел подобрување на живеачката на граѓаните. Ова го најави мандатарот за состав на новата Влада и претседател на СДСМ Зоран Заев, кој одговарајќи на новинарски прашања за време на прославата на Денот на градот во Макединска Каменица рече дека …

Заев: Новата Влада ќе работи на зголемен економски раст и подобрување на живеачката на граѓаните Read More »

МБА: Банкарскиот систем е стабилен и сигурен, објавување невистини нанесува штета


Македонската банкарска асоцијација денеска реагираше на информации за  банкарскиот систем кои, како што велат можат да предизвикаат неоснован немир кај граѓаните. Од МБА нагласуваат дека банкарскиот систем е стабилен и сигурен. Изминатите денови е присутна појава на објави со неточни информации за  состојбите во банкарскиот систем и за поединечни банки, коишто можат да предизвикаат неоснован немир …

МБА: Банкарскиот систем е стабилен и сигурен, објавување невистини нанесува штета Read More »

Бизнисот од новата влада очекува итни мерки за спас


Од Сојузот на стопански комори очекуваат од новиот економскиот тим на Владата како приоритет во активностите да донесе мерки за спас и одржување на економијата, со оглед на тоа што кризата трае во континуитет веќе шест месеци Итни мерки за спас на економијата очекуваат стопанствениците од новата влада, чиј избор е најавен на утрешната седница …

Бизнисот од новата влада очекува итни мерки за спас Read More »

Ден на рударите – наградени најдобрите вработени во РЕК Битола и РЕК Осломеј


По повод верскиот празник Голема Богородица, кој се прославува и како Ден на рударите, во рударско-енергетските комбинати во Битола и во Осломеј беа доделени награди и признанија за најдобрите работници. Наградите ги додели Претседателот на Управниот одбор и генерален директор на АД Електрани на Северна Македонија, Васко Ковачевски, кој ги поздрави вработените и им го …

Ден на рударите – наградени најдобрите вработени во РЕК Битола и РЕК Осломеј Read More »

„Јунајтед ерлајнс“ праќа 2.850 пилоти на принуден одмор


Авиокомпанијата „Јунајтед ерлајнс“ соопшти дека оваа есен ќе испрати до 2.850 пилоти на принуден одмор, освен ако американската Влада не им обезбеди поголема помош на авиокомпаниите за покривање на деловните трошоци за време на падот поради пандемијата. Јунајтед ќе испрати повеќе пилоти на одмор од Делта ерлајнс, кој планира принуден одмор за 1.941 пилоти, додека …

„Јунајтед ерлајнс“ праќа 2.850 пилоти на принуден одмор Read More »

Нови пет милиони евра евтини кредити преку Развојната банка


Развојна банка денеска повлече уште 5 милиони евра за евтини кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, досега се повлечени вкупно 30,6 милиони евра од вкупно 50,9 милиони евра предвидени како евтини кредити за домашните компании. Шестата транша од кредитната линија ЕИБ фаза 5 која ја користи Развојна банка, е одобрена за нови 8 …

Нови пет милиони евра евтини кредити преку Развојната банка Read More »

Постигнат договор за платите на вработените во Баргала


Раководството на Баргала АД Штип, Сојузот на синдикатите на Македонија, НВО „Гласен Текстилец” и претставници на работниците доцна попладнево постигнаа договор по разговарите за состојбата во која се наоѓа компанијата и реакциите на работниците за задоцнетите плати и неисплата на разликата на плата. Во заедничкото соопштение стои дека  на состанокот претседателот на ССМ, Дарко Димовски, …

Постигнат договор за платите на вработените во Баргала Read More »

Министерство за економија: Развој на рударството преку модернизација и заштита на животната средина


Во пресрет на 28ми август-Денот на рударите во Република Северна Македонија, Министерството за економија го честита празникот на сите рудари. Рударството претставува базата за развој на индустријата во една држава, а рударите претставуваат наш бесценет човечки ресурс и должни сме да им обезбедиме што подобри услови за работа. Во таа насока, заложба на оваа влада …

Министерство за економија: Развој на рударството преку модернизација и заштита на животната средина Read More »

Вработените во „Баргала“ бараат корекции на три плати и исплата на јулската плата


Работниците во фабриката за чевли „Баргала“ во Штип веќе втор ден го изразуваат своето незадоволство од висината на платите и бараат да се направи корекции на платите за март, април и мај и исплата на задоцнетата плата за месец јули. Валентина Мркиќ работничка во Баргала, која има уште осум години до пензија вели дека и …

Вработените во „Баргала“ бараат корекции на три плати и исплата на јулската плата Read More »

Костовски ги повикува институциите по допрен глас да дејствуваат за Еуростандард банка


Бизнисменот Трифун Костовски упати јавен повик до државните институции да се вклучат во истрагата околу случајот Еуростандард банка, каде што е еден од акционерите. Тој јавниот повик го упати до претседателот на Собранието, Талат Џафери, до Обвинителството за организиран криминал, Антикорупциската комисија и до Министерството за внатрешни работи. „Ги повикувам наведените институции да се вклучат во …

Костовски ги повикува институциите по допрен глас да дејствуваат за Еуростандард банка Read More »

Во РЕК Осломеј се гради фотоволтаична централа


Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски оствари работна посета на РЕК Осломеј, Кичево и ја посети локацијата на која треба да биде изградена фотоволтаичната централа, прва во сопственост на АД ЕСМ. Како што соопшти АД ЕСМ, подготвителните работи за изградба на фотоволтаикот се во тек и полека пристигнуваат потребните материјали. – Реализацијата на овoј …

Во РЕК Осломеј се гради фотоволтаична централа Read More »

Најголемите британски работодавачи не планираат наскоро да ги вратат вработените во канцеларија


Педесете најголеми работодавачи во Велика Британија немаат намера да ги вратат сите свои вработени со полно работно време во канцелариите во блиска иднина, покажа неодамнешно истражување. Во своето истражување, со кое се опфатени од банки до трговски друштва, Би Би Си ги праша кога имаат намера да ги вратат своите вработени во канцелариите. Од вкупниот …

Најголемите британски работодавачи не планираат наскоро да ги вратат вработените во канцеларија Read More »

 Во пензија пет години порано?


Можност за предвремено пензионирање до максимум пет години пред остварувањето на правото на пензија, ама со намален износ, планира да овозможи Владата во следниот мандат. Мерката стои во владината програма за работа од 2020 до 2024 гоидна, но поради тоа што таму не се наведени рокови, не е прецизирано кога ќе бидат донесени овие законски …

 Во пензија пет години порано? Read More »