Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти


Вкупната вредност на размената со странство во 10-те месеци од годинава изнесува 10.903.802 илјади американски долари. Во првите десет месеци од годинава извозот е во вредност од 4.657.736 илјади американски долари, а увозот 6.246.066 илјади американски долари. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика извозот бележи раст од 16,9 проценти во однос на тој …

Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти Read More »

Се повеќе граѓани купуваат акции на Македонска берза


Се зголемува бројот на физички лица кои тргнуваат на Македонската берза. Статистичките податоци од Берзата покажуваат дека има зголемување на учеството на физички лица во куповната страна на прометот. Позитивен тренд се бележи и кај бројот на странски купувачи во однос на бројот на странски продавачи. – Имаме пораст на странските купувачи, а пад на …

Се повеќе граѓани купуваат акции на Македонска берза Read More »

Автопатите за Приштина и за Тирана се уште се на стенд бај


Ниту следната година нема да започне изградбата на автопатите кон Косово и до Албанија. Иако беа најавувани како еден од стратегиските проекти на новата влада, во буџетот на Министерството за транспорт и врски следната година нема обезбедено средства за автопатско поврзување со Приштина и со Тирана. Автопатот од Приштина до македонската граница е речиси изграден …

Автопатите за Приштина и за Тирана се уште се на стенд бај Read More »

Австрија, Германија и Сент Винсент и Гренадини најголеми инвеститори во Македонија


Австрија, Германија и карипскиот остров Сент Винсент и Гренадини се земјите од кои има најголем прилив на директни странски инвестиции во првите девет месеци годинава. Во исто време, пак, рекордни суми пари се одлеале во Обединетото Кралство и во САД. Народната банка на Македонија објави катастрофални податоци за приливот на странски капитал во првите три …

Австрија, Германија и Сент Винсент и Гренадини најголеми инвеститори во Македонија Read More »

Македонски компании имаат можност да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија


Разгледување на можностите за натамошно унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Индонезија беа тема на денешната средба на делегација на Парламентот на Индонезија предводена од Абдул Малик Харамеин, заменик претседател на Групата за религиозни работи, општествени работи и еманципација на жените се сретна со Бранко Азески претседател на Стопанската комора на Македонија. Харамеин …

Македонски компании имаат можност да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија Read More »

Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ ја одложи расправата за Буџетот, Власта ќе преседава со Комисијата


Претседателката на Комисијата за финансирање и буџет Лилјана Кузмановска денеска повторно ја одложи седницата на која треба да се продолжи расправата за Предлог – буџетот за 2018 година. Но, се очекува седница на Комисијата да има бидејќи пред заминувањето за САД претседателот на Собранието Талат Џафери го назначи пратеникот Васко Ковачевски да претседава со Комисијата …

Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ ја одложи расправата за Буџетот, Власта ќе преседава со Комисијата Read More »

Продолжува дебатата за буџетот


Во Собранието на Република Македонија за денеска е закажано ново продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет, на која на дневен ред е Предлог – буџетот за 2018 година. Седницата за Предлог-буџетот 2018 година почна минатиот понеделник и оттогаш беа закажани неколку продолженија на седницата, но не се одржа ниту едно. Расправата по …

Продолжува дебатата за буџетот Read More »

Операторот „Вип“ ќе се ребрендира во „А1“


Телекомуникацискиот оператор „Вип“ следната година ќе го заврши комплетно процесот на спојување и ќе се ребрендира во „А1“. Новиот извршен директор на „Вип“, Мислав Галерм денеска на прес-конференција рече дека процесот на спојување на компаниите ќе заврши комплетно во 2018 година и тоа веќе да биде завршено и да не се пренесува во 2019 година. …

Операторот „Вип“ ќе се ребрендира во „А1“ Read More »

Буџетските корисници задолжително ќе ги објавуваат своите финансиски извештаи на веб


Буџетските корисници од утре задолжително ќе треба да ги објавуваат финансиските извештаи на своите веб страници. Ова го најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. – Објавивме граѓански буџети, објавуваме извештаи кои претходно не беа достапни на јавноста, а и со закон воведовме обврска за задолжително објавување на финансиските извештаи на буџетските корисници на своите …

Буџетските корисници задолжително ќе ги објавуваат своите финансиски извештаи на веб Read More »

Македонија меѓу најризичните земји според загуби на вода во земјоделството


Македонија е меѓу земјите со најголем ризик од недостиг на вода во земјоделството до 2020, 2030 и 2040 година, покажува најновиот извештај на ФАО за Европа и Централна Азија (ЕЦА). Во групата држави со екстремно високи проекции за загуби на вода, преку 80 отсто, покрај Македонија, се и Казахстан, Киргистан, Ермениа, Туркменистан и Азербејџан. Србија, …

Македонија меѓу најризичните земји според загуби на вода во земјоделството Read More »

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајот на „Фени“


Стечајниот управник на „Фени Индустри“ АД – во стечај, Мирослав Анастасиевски, информира дека денеска е поднесено барање за давање согласност од доверителите подносители на пријавата за стечај за авансирање на потребните средства во стечајната постапка. Тој појасни дека сето тоа е во насока на продолжување на почнатите работи во претстечајната постапка и целосно работно ангажирање …

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајот на „Фени“ Read More »

Менаџерите бараат да нема промена на стапката на персонален данок на доход


Да не се менува персоналниот данок на доход и да не се прават промени кај данокот на капитална добивка, побараа од Асоцијацијацијата на менаџери на Македонија на денешната дебата дебата пред премиерот Зоран Заев и минситерот за финансии Драган Тевдовски. – Најдобро е да нема измени. Аргументи за тоа се дека се наградуваат просечните, а …

Менаџерите бараат да нема промена на стапката на персонален данок на доход Read More »

Костадинов: Ќе имаме инклузивен и реален буџет за Валандово


Градоначалникот на оштина Валандово, Перо Костадинов на своите граѓани им ветува дека ќе предложи инклузивен и реален буџет што го дозволува состојбата во општината. – Буџетот ќе го кроиме малку поинаку од претходните години, така што ќе можеме да ги реализираме сите работиме кои ги ветивме во кампањата. Тие работи ги заслужуваат граѓаните на Валандово …

Костадинов: Ќе имаме инклузивен и реален буџет за Валандово Read More »

Ги вади ли претходната власт парите од Македонија?


Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ почнале да ги вадат парите од Македонија. Оваа дилема ја отвори српскиот опозиционер Вук Јеремиќ, изјавувајќи дека луѓе блиски до поранешниот премиер Никола Груевски прават напори да ги извлечат парите што ги стекнале преку корумпираниот начин на владеење и дека за тоа добиле помош од српските власти. Јеремиќ во изјавата за …

Ги вади ли претходната власт парите од Македонија? Read More »

Се преземаат мерки за побрзо ангажирање на вработените во „Фени“


Стечајниот управник на „Фени Индустри“ денеска преку соопштение истакнува дека се преземаат сите мерки и активности за побрзо работно ангажирање на вработените и заштита на капиталот и правата на работниците во фабриката. – Во однос на доверителите, согласно Законот за стечај, од денот на објавување на огласот во Службен Весник на Р. Македонија од 30.11.2017 …

Се преземаат мерки за побрзо ангажирање на вработените во „Фени“ Read More »

Почна со работа Триглав Осигурување Живот, нова компанија за осигурување на македонскиот пазар


Денеска почна со работа новата компанија за осигурување на живот, Триглав Осигурување Живот АД, Скопје. Дел од Групацијата Триглав, најголемата осигурително-финансиска групација во регионот Адриа, Триглав Осигурување Живот, влегува на македонскиот осигурителен пазар поткрепена со моќен бренд, како и со експертиза и квалитетни производи, својствени за Групацијата. . Според  Ѓорѓе Војновиќ. главен извршен директор, Триглав …

Почна со работа Триглав Осигурување Живот, нова компанија за осигурување на македонскиот пазар Read More »

Во третиот квартал слободни 7.568 работни места


Во третиот квартал од годинава во Република Македонија има 7.568 слободни работни места, а вкупниот број на пополнети работни места изнесува 491.191, објави Државниот завод за стастистика. Според статистичките податоци, стапката на слободни работни места изнесува 1,52 проценти. Највисока стапка на слободни работни места има секторот Објекти за сместување и сервисни дејности со храна или …

Во третиот квартал слободни 7.568 работни места Read More »

За три месеци повратот на ДДВ во стопанството 5,9 милијарди денари


Вкупните даночни приходи наплатени во 2017 година заклучно со ноември изнесуваат 95 милијарди денари и се за четири проценти повисоки споредено со истиот период од минатата година. Тоа, според Министерството за финансии, укажува на поволни движења во стопанството. Во периодот јануари-ноември, како што стои во соопштението, се забележува повисока наплата на сите главни категории на …

За три месеци повратот на ДДВ во стопанството 5,9 милијарди денари Read More »

Ќе се намали цената на водата во Скопје, но сметките ќе останат непроменети


Градот Скопје, советите на општините, и Владата до 1 јануари 2018 година треба да ги утврдат новите цени на водата врз основа на тарифите што ги определи Регулаторната комисија за енергетика за 37 претпријатија даватели на водни услуги. Според изготвените решенија во дел се предлага намалување, а во дел зголемување на постоечките цени, додека во …

Ќе се намали цената на водата во Скопје, но сметките ќе останат непроменети Read More »

Доделени првите решенија за обештетување на стечајците


Согласно новиот Закон за обештетување на стечајни работници од фирми со доминантна државна сопственост досега позитивно се решени 1.029 барања. Стечајните работници ќе добиваат по околу 7.500 денари месечно. Исплатата на средствата ќе почне овој месец, но ќе важи ретроактивно од моментот кога го поднеле барањето. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска …

Доделени првите решенија за обештетување на стечајците Read More »