Врховен одлучи: Основниот суд Велес останува надлежен за стечајната постапка за ФЕНИ


Основниот суд Велес останува надлежен за водење на стечајната постапка на „ФЕНИ индустри“ АД Кавадарци. Ваквата одлука вчера ја донесе Врховниот суд на Република Македонија откако го одби како неоснован предлогот на „ФЕНИ индустри“ за определување друг месно надлежен суд за водење стечајна постапка. Судот во Велес на крајот на октомври поведе претходна постапка за …

Врховен одлучи: Основниот суд Велес останува надлежен за стечајната постапка за ФЕНИ Read More »

Започна откупот на тутунот, родот помал од побарувачката, тутунарите очекуваат повисока цена


Тој денеска го посети градскиот откупен пункт на Тутунскиот комбинат- Прилеп заедно со директорот на комбинатот Кире Станкоски и со претседателот на Сојузот на тутунските здруженија на Македонија. – Денеска и официјално е прв ден на почетокот на тутунот од годинашнава реколта. Овде сме во просториите на Тутунски комбинат-Прилеп. Од девет откупни компании кои имаат …

Започна откупот на тутунот, родот помал од побарувачката, тутунарите очекуваат повисока цена Read More »

Светска банка ни прогнозира раст од 1,5 отсто годинава и 3,2 отсто догодина


Поради пролонгираната политичка криза, Светска банка проектира економски раст на Македонија до крајот на годинава од  1,5 проценти. Следната година проекцијата за растот е 3,2 процента, а за 2019 година 3,9 проценти, или во просек  3,5 проценти, во очекување да закрепнат инвестиците и потрошувачката, наведува Светска банка во редовниот есенски економски извештај за Западен Балкан. …

Светска банка ни прогнозира раст од 1,5 отсто годинава и 3,2 отсто догодина Read More »

Мерката за зелена нафта за земјоделците од следната година


Од следната година ќе се реализира мерката за зелена нафта за земјоделците, најавија денеска од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Портпаролот на Минитстерството, Соња Јанковска изјави дека постои конзензус во Владата за ова прашање и оти во буџетот на Министерството за земјоделство има обезбедено средства за оваа намена. – Во Владата има консензус за …

Мерката за зелена нафта за земјоделците од следната година Read More »

Министерството за финансии го објави Граѓанскиот буџет за 2018 година


Министерството за финансии денеска на својата веб страница го објави Граѓанскиот буџет за 2018 година во кој се претставени килучните информации од Предлог-буџетот на РМ за 2018 година,што Владата го достави до Собранието. – За разлика од обемниот и детален Предлог-буџет на нашата држава, Граѓанскиот буџет е направен да биде едноствен и разбирлив и за граѓаните …

Министерството за финансии го објави Граѓанскиот буџет за 2018 година Read More »

За 10 месеци 1,7 милиони патници поминале на македонските аеродроми


На двата аеродроми во Република Македонија забележан е рекорден број на превезени патници што е резултат на спроведувањето на политиките на Владата за развој на ависообраќајот во државата, информира Министерството за транспорт и врски. Од месец јануари до месец октомври 2017 година, вкупниот број на превезени патници од аеродромите „Александар Велики“ – Скопје и „Св. …

За 10 месеци 1,7 милиони патници поминале на македонските аеродроми Read More »

Шапуриќ: Привилегиите за странските инвеститори да бидат достапни и за домашните


По повод Европската недела на претприемништво Министерот Зоран Шапуриќ се обрати на јавен настан во ЕУ инфо центарот организиран од Агенцијата за подршка на претприемништвото во Република Македонија. На овој настан се презентираше проектот „Воспоставување и промоција на менторските услуги за мали и средни претпријатија во Западен Балкан – Фаза 2“, поддржан од Јапонската Агенција …

Шапуриќ: Привилегиите за странските инвеститори да бидат достапни и за домашните Read More »

Вицепремиерот Анѓушев го претстави Планот за економски раст пред претставници на Светска банка


Мерките од Планот за економски раст нудат силна финансиска поддршка за фирмите што се ориентирани кон резултати, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешните средби во Вашингтон со Стефани фон Фриедебург, главен директор за информации и потпретседател на групацијата Светска банка и Џон Панцер, директор за макроекономија и фискално управување во Светска банка. …

Вицепремиерот Анѓушев го претстави Планот за економски раст пред претставници на Светска банка Read More »

НБРМ: Постојната монетарна поставеност засега соодветна, ризиците сеуште постојат


Постојните економски и финансиски услови, како и постоечките ризици, укажуваат на тоа дека постојната монетарна поставеност засега е соодветна. Екстерната позиција гледана преку остварувањата кај тековната сметка на билансот на плаќања, генерално е во рамки на очекувањата и покажува задржување здрави економски фундаменти. Ова беше заклучено на вчерашната редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна …

НБРМ: Постојната монетарна поставеност засега соодветна, ризиците сеуште постојат Read More »

Наградени компаниите со најдобри општествени практики


Се зголемува бројот на компаниите во Македонија кои применуваат општествено одговорни практики, но тоа треба да стане општо прифатен стандард. Овој концепт на фирмите им донесе и профит и им ја зголемува конкурентноста, беше порачано денеска на доделувањето на 10.„Националната награда за најдобри општествено одговорни практики во 2017 година“ – Радува фактот што се повеќе …

Наградени компаниите со најдобри општествени практики Read More »

Сугарески бара дополнителна поддршка од КФВ банка за локална патна инфраструктура


Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска на средба со претставници на КФВ банката, предводени од Кристоф Тискенс, директор за Југоисточна Европа и Турција, побарал дополнителна поддршка за проекти во локалната патна инфраструктура. – Министерството за транспорт и врски со КФВ банката досега има успешна соработка. Во таа насока, на денешниот состанок побарав дополнителна …

Сугарески бара дополнителна поддршка од КФВ банка за локална патна инфраструктура Read More »

Економската состојба во преработувачката индустрија поповолна, се очекуваат нови вработувања


Економската состојба на компаниите во преработувачката индустрија во октомври е поповолна во однос на септември и во однос на октомври лани, а се очекува и зголемување на бројот на вработени во овој сектор. Државниот завод за статистика денеска објави дека поповолна е состојбата со обезбеденоста на производството со порачки во октомври во однос на септември, …

Економската состојба во преработувачката индустрија поповолна, се очекуваат нови вработувања Read More »

Анѓушев: Претходната влада потроши повеќе за роуд шоуа отколку за помош на компаниите


Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев за МИА изјави дека Владата ја напушта праксата на нетранспаретност и неотчетност во привлекување на директни странските инвестиции во земјата и дека ќе воведе економски аташеа како составен дел од амбасадите во земјите кои се традиционални партнери на Македонија. На маргините на Трансатлантскиот форум за економска соработка што …

Анѓушев: Претходната влада потроши повеќе за роуд шоуа отколку за помош на компаниите Read More »

Зголемен прометот во индустријата во септември


Прометот во индустријата во септември бележи зголемување за 4,6 проценти во споредба со истиот месец лани. Податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика покажуваат дека прометот остварен на странските пазари бележи пораст од 7,4 проценти, додека прометот остварен на домашниот пазар е намален за 6,8 проценти. Пораст на прометот има во секторот Рударство …

Зголемен прометот во индустријата во септември Read More »

Анекс кон договорот за државна помош со „Џонсон Контролс“ на владина седница


Владата денеска во 15:00 часот ќе се одржи 38-мата седница. На Седницата, како што информираат од владината прес-служба ќе се  разгледува состојбата и напредокот во процесот на европската интеграција, користењето и имплементацијата на фондовите на ЕУ, статусот на реализација на приоритетите за влез во НАТО. На дневен ред на денешната седница ќе се најде и …

Анекс кон договорот за државна помош со „Џонсон Контролс“ на владина седница Read More »

Почнува откупот на тутунот: Родот помал, но поквалитетен


Се е подготвено за откупот на тутунот од годинашнава реколта. Заверени се и подигнати мострите, а деветте откупувачи во земјава имаат банкарски гаранции дека ќе го платат откупениот род и може уште денеска да почнат со откуп, вели Кире Неделковски, претседател на Сојузот на тутунските здруженија на Македонија. Сојузот во Скопје го одржа последниот состанок …

Почнува откупот на тутунот: Родот помал, но поквалитетен Read More »

Зделки за 12 милијарди долари беа договорени за време на посетата на Трамп на Виетнам


За време на посетата на американскиот претседател Доналд Трамп на Ханој, виетнамски и американски компании потпишаа договори вредни 12 милијарди долари. Во договорите се вклучени и зделките со двете најголеми виетнамски авиокомпании – „Виетнам ерлајнс“ и „Виетџет ер“. Договорите се во висина од 2,1 милијарди долари. Трамп на средбата со виетнамскиот премир Нгуен Суан Фук …

Зделки за 12 милијарди долари беа договорени за време на посетата на Трамп на Виетнам Read More »

Домаќинствата да произведуваат и продаваат струја од сончева енергија


Мрежното мерење, што на домаќинствата со вградени фотоволтаични системи им овозможува да го продаваат вишокот од произведена електрична енергија, е во зародиш во Македонија. Во државата не постои законска можност за вакво нешто па поради тоа граѓанските организации предлагаат вметнување на оваа мерка во новиот закон за енергетика, што е во подготовка. Граѓанските организации бараат …

Домаќинствата да произведуваат и продаваат струја од сончева енергија Read More »

Заврши гроздоберската сезона во Кавадарци


Во Кавадарци се одбележа крајот на гроздоберската сезона. Синоќа се дегустираа и оценуваа производи од грозје како маџун, вино и ракија. Настанот беше во организација на Здружението “Винотек”, кое се залага за негување и развој на винска култура, вински туризам и производи од грозје, а технички беше поддржан од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство …

Заврши гроздоберската сезона во Кавадарци Read More »