Тевдовски: Буџетот за 2018 година ќе биде донесен навреме


Министерот за финансии Драган Тевдовски очекува буџетот за 2018 година да биде донесен на време и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат на расправата во матичната собраниска комисија. – Цврсто верувам дека буџетот ќе се донесе. Гледаме дека се одблокира работата на комисијата. За мене е важно што има дебата, а лично би бил најсреќен …

Тевдовски: Буџетот за 2018 година ќе биде донесен навреме Read More »

Второто издание на проектот „Сонуваме.Менуваме“ на Стопанска банка


Стопанска банка АД – Скопје преку организација на второто издание на проектот „Сонуваме.Менуваме“ и овој декември се насочува кон децата со посебни потреби или пречки во развојот и потребата за нивна постојана инклузија во општеството. На сцената на МОБ (Македонска Опера и Балет), детските миленици 5+ Фамилија кои веќе 10 години ја збогатуваат домашната едукативна …

Второто издание на проектот „Сонуваме.Менуваме“ на Стопанска банка Read More »

Сојузот на синдикати ќе бира нов претседател


Сојузот на синдикати на Македонија денеска ќе го продолжи Вонредниот конгрес којшто беше прекинат на 11 ноември, а на кој требаше да биде избран нов претседател на ССМ. Продолжението на конгресот е закажано за 12 часот, а ќе се одржи во Скопје во објектот на ССМ. Пред одржувањето на Конгресот најавено е обраќање на претседавачот …

Сојузот на синдикати ќе бира нов претседател Read More »

Ќе се укинува забраната за продажба на алкохол по 19 часот


Ќе се укинува забраната за продажба на алкохол по 19 часот, согласно одлуката што е донесена на денешната владина седница. Владата донесе одлука со која го задолжува Министерството за економија, во рок од два месеци, да достави предлог за изменување на Законот за трговија за укинyвање на времето за продажба на алкохол и укинување на …

Ќе се укинува забраната за продажба на алкохол по 19 часот Read More »

ЕУ објави црна листа на држави – даночни раеви


Брисел – Европските министри за финансии објавија црна листа на која се 17 држави за кои се наведува дека се даночни раеви, додека 47 други нации ветија реформи за да избегнат да бидат етикетирани како даночни засолништа Во пакетот мерки што ги усвои Советот на министри за економија и финансии на ЕУ се 17 држави …

ЕУ објави црна листа на држави – даночни раеви Read More »

Шпаркасе: Во соработка со МВР спроведуваме истрага за инциденти во сефовското работење


Шпаркасе Банка Македонија во соработка со Министерството за внатрешни работи, согласно законските прописи спроведува истражна постапка во однос на изолираните пријавени инциденти во сефовското работење, известуваат од банката. „Шпаркасе Банка Македонија продолжува регуларно да ги извршува активностите во доменот на сефовското работење согласно поставените интерни процедури и законските прописи. Банката ги преземa сите мерки за …

Шпаркасе: Во соработка со МВР спроведуваме истрага за инциденти во сефовското работење Read More »

Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти


Вкупната вредност на размената со странство во 10-те месеци од годинава изнесува 10.903.802 илјади американски долари. Во првите десет месеци од годинава извозот е во вредност од 4.657.736 илјади американски долари, а увозот 6.246.066 илјади американски долари. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика извозот бележи раст од 16,9 проценти во однос на тој …

Извозот во првите десет месеци со раст од 16,9 проценти Read More »

Се повеќе граѓани купуваат акции на Македонска берза


Се зголемува бројот на физички лица кои тргнуваат на Македонската берза. Статистичките податоци од Берзата покажуваат дека има зголемување на учеството на физички лица во куповната страна на прометот. Позитивен тренд се бележи и кај бројот на странски купувачи во однос на бројот на странски продавачи. – Имаме пораст на странските купувачи, а пад на …

Се повеќе граѓани купуваат акции на Македонска берза Read More »

Автопатите за Приштина и за Тирана се уште се на стенд бај


Ниту следната година нема да започне изградбата на автопатите кон Косово и до Албанија. Иако беа најавувани како еден од стратегиските проекти на новата влада, во буџетот на Министерството за транспорт и врски следната година нема обезбедено средства за автопатско поврзување со Приштина и со Тирана. Автопатот од Приштина до македонската граница е речиси изграден …

Автопатите за Приштина и за Тирана се уште се на стенд бај Read More »

Австрија, Германија и Сент Винсент и Гренадини најголеми инвеститори во Македонија


Австрија, Германија и карипскиот остров Сент Винсент и Гренадини се земјите од кои има најголем прилив на директни странски инвестиции во првите девет месеци годинава. Во исто време, пак, рекордни суми пари се одлеале во Обединетото Кралство и во САД. Народната банка на Македонија објави катастрофални податоци за приливот на странски капитал во првите три …

Австрија, Германија и Сент Винсент и Гренадини најголеми инвеститори во Македонија Read More »

Македонски компании имаат можност да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија


Разгледување на можностите за натамошно унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Индонезија беа тема на денешната средба на делегација на Парламентот на Индонезија предводена од Абдул Малик Харамеин, заменик претседател на Групата за религиозни работи, општествени работи и еманципација на жените се сретна со Бранко Азески претседател на Стопанската комора на Македонија. Харамеин …

Македонски компании имаат можност да учествуваат во изградба на инфраструктурни проекти во Индонезија Read More »

Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ ја одложи расправата за Буџетот, Власта ќе преседава со Комисијата


Претседателката на Комисијата за финансирање и буџет Лилјана Кузмановска денеска повторно ја одложи седницата на која треба да се продолжи расправата за Предлог – буџетот за 2018 година. Но, се очекува седница на Комисијата да има бидејќи пред заминувањето за САД претседателот на Собранието Талат Џафери го назначи пратеникот Васко Ковачевски да претседава со Комисијата …

Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ ја одложи расправата за Буџетот, Власта ќе преседава со Комисијата Read More »

Продолжува дебатата за буџетот


Во Собранието на Република Македонија за денеска е закажано ново продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет, на која на дневен ред е Предлог – буџетот за 2018 година. Седницата за Предлог-буџетот 2018 година почна минатиот понеделник и оттогаш беа закажани неколку продолженија на седницата, но не се одржа ниту едно. Расправата по …

Продолжува дебатата за буџетот Read More »

Операторот „Вип“ ќе се ребрендира во „А1“


Телекомуникацискиот оператор „Вип“ следната година ќе го заврши комплетно процесот на спојување и ќе се ребрендира во „А1“. Новиот извршен директор на „Вип“, Мислав Галерм денеска на прес-конференција рече дека процесот на спојување на компаниите ќе заврши комплетно во 2018 година и тоа веќе да биде завршено и да не се пренесува во 2019 година. …

Операторот „Вип“ ќе се ребрендира во „А1“ Read More »

Буџетските корисници задолжително ќе ги објавуваат своите финансиски извештаи на веб


Буџетските корисници од утре задолжително ќе треба да ги објавуваат финансиските извештаи на своите веб страници. Ова го најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. – Објавивме граѓански буџети, објавуваме извештаи кои претходно не беа достапни на јавноста, а и со закон воведовме обврска за задолжително објавување на финансиските извештаи на буџетските корисници на своите …

Буџетските корисници задолжително ќе ги објавуваат своите финансиски извештаи на веб Read More »

Македонија меѓу најризичните земји според загуби на вода во земјоделството


Македонија е меѓу земјите со најголем ризик од недостиг на вода во земјоделството до 2020, 2030 и 2040 година, покажува најновиот извештај на ФАО за Европа и Централна Азија (ЕЦА). Во групата држави со екстремно високи проекции за загуби на вода, преку 80 отсто, покрај Македонија, се и Казахстан, Киргистан, Ермениа, Туркменистан и Азербејџан. Србија, …

Македонија меѓу најризичните земји според загуби на вода во земјоделството Read More »

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајот на „Фени“


Стечајниот управник на „Фени Индустри“ АД – во стечај, Мирослав Анастасиевски, информира дека денеска е поднесено барање за давање согласност од доверителите подносители на пријавата за стечај за авансирање на потребните средства во стечајната постапка. Тој појасни дека сето тоа е во насока на продолжување на почнатите работи во претстечајната постапка и целосно работно ангажирање …

Побарана согласност на доверителите за авансирање на средствата за стечајот на „Фени“ Read More »

Менаџерите бараат да нема промена на стапката на персонален данок на доход


Да не се менува персоналниот данок на доход и да не се прават промени кај данокот на капитална добивка, побараа од Асоцијацијацијата на менаџери на Македонија на денешната дебата дебата пред премиерот Зоран Заев и минситерот за финансии Драган Тевдовски. – Најдобро е да нема измени. Аргументи за тоа се дека се наградуваат просечните, а …

Менаџерите бараат да нема промена на стапката на персонален данок на доход Read More »

Костадинов: Ќе имаме инклузивен и реален буџет за Валандово


Градоначалникот на оштина Валандово, Перо Костадинов на своите граѓани им ветува дека ќе предложи инклузивен и реален буџет што го дозволува состојбата во општината. – Буџетот ќе го кроиме малку поинаку од претходните години, така што ќе можеме да ги реализираме сите работиме кои ги ветивме во кампањата. Тие работи ги заслужуваат граѓаните на Валандово …

Костадинов: Ќе имаме инклузивен и реален буџет за Валандово Read More »

Ги вади ли претходната власт парите од Македонија?


Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ почнале да ги вадат парите од Македонија. Оваа дилема ја отвори српскиот опозиционер Вук Јеремиќ, изјавувајќи дека луѓе блиски до поранешниот премиер Никола Груевски прават напори да ги извлечат парите што ги стекнале преку корумпираниот начин на владеење и дека за тоа добиле помош од српските власти. Јеремиќ во изјавата за …

Ги вади ли претходната власт парите од Македонија? Read More »