Во еден ден исплатени 80 отсто или 22 милиони евра субвенции за тутунарите


Преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој и Министерството за финансии на сметките на тутунарите денеска се исплатени 22 милиони евра субвенции за реколтата од 2017 година. Ова го соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски при посетата на Могила додавајќи дека тоа е над 80 проценти од вкупниот …

Во еден ден исплатени 80 отсто или 22 милиони евра субвенции за тутунарите Read More »

Почнува исплатата на субвенциите за тутунот


Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека денеска почнува исплатата на субвенциите за тутунот од реколатата 2017. По овој повод, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, директорот на Платежната агенција Николче Бабовски и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Јане Станкоски ќе одржат прес-конференција во село Ивањевци, општина Могила, на која ќе соопштат …

Почнува исплатата на субвенциите за тутунот Read More »

За 12 контролори на летање конкурирале 200 кандидати


На првиот оглас за школување на кандидати за стекнување дозвола за контролор на летање, по последниот во 2003 година, за 12 места се пријавиле 200 кандидати. Она што ги привлекува младите да конкурираат за контролори на летање не е само фактот што оваа професија во Македонија е една од најплатените, туку и можноста за работа …

За 12 контролори на летање конкурирале 200 кандидати Read More »

Менаџери од водечки компании од Македонија и од странство доаѓаат на четвртиот FMCG самит во Скопје


Менаџери, сопственици, професионалци од секторот за трговија со стоки за широка потрошувачка ќе учествуваат на четвртиот Самит за трговија со стоки за широка потрошувачка (FMCG) што утре, 17. мај, ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, а во организацијата на магазинот „InStore“. Своите знаења пред повеќе од 300 професионалци од средниот и од …

Менаџери од водечки компании од Македонија и од странство доаѓаат на четвртиот FMCG самит во Скопје Read More »

ОКТА со повисоки приходи од продажба во првиот квартал


ОКТА АД – Скопје го заврши првиот квартал од 2018 година, со приходи од продажба во износ од 5.208 милиони денари, споредбено со 5.103 милиони денари од истиот период минатата година, како резултат на повисоките интернационални цени на горивото. Продажните количини на домашниот и на странскиот пазар се одвиваа со стабилен тек, што придонесе кон …

ОКТА со повисоки приходи од продажба во првиот квартал Read More »

Во четврток почнува исплатата на субвенциите за тутунот


Во четврток ќе почне исплатата на субвенциите за тутунот од реколатата 2017, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Платежната агенција во моментов ги подготвува решенијата по што ќе следува исплатата на субвенциите. Според податоците, зголемени субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе добијат над 23.400 тутунари. МЗШВ наведува дека годинава се постигна …

Во четврток почнува исплатата на субвенциите за тутунот Read More »

Цената на нафтата уште ќе скока


  Скока цената на бензините во Македонија. Скока и цената на суровата нафта на светскиот пазар. Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека последното поскапување се должи на растот на просечната цена на суровата нафта и на растот на курсот на денарот во однос на доларот. Во изминатите 14 дена просечната цена на барел нафта изнесувала …

Цената на нафтата уште ќе скока Read More »

Холандскиот газда на МГИ порача: Чекајте ги платите, тргнаа од Германија


Се испоразболевме работејќи од ноќ до ноќ. Ама му верувавме на директорот. Барем навреме да ни кажеше дека ја затвора фирмата, а не да нѐ матка со месеци. Сега ни на лекар не можеме да отидеме, се пожалија дел од 130. работници на текстилната компанија „Македонија гермент индустри“ (МГИ). По повеќегодишна работа, газдата им се …

Холандскиот газда на МГИ порача: Чекајте ги платите, тргнаа од Германија Read More »

Николовски: Годинава 10 отсто поголемо производството на свежо свинско месо


Производството на свежо свинско месо во целост ги задоволува домашните потреби и ја намалува зависноста од увоз. Трендот на производство континуирано расте, а годинава се очекува дополнително зголемување од 10 отсто, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски кој присуствуваше на отворањето на кланицата „Мич Челопечко“, новиот преработувачки капацитет на фармата „Единство …

Николовски: Годинава 10 отсто поголемо производството на свежо свинско месо Read More »

Од утре цените на горивата се зголемуваат од еден до два денара


Малопродажните цени на горивата од утре се зголемуваат од еден до два денара. Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика донесена денеска, цената на Еуросупер БС – 98 се зголемува за два денара за литар и ќе се изнесува 73,50 денари. Цената на Еуродизелот се зголемува за еден денар и ќе биде 63 денари за …

Од утре цените на горивата се зголемуваат од еден до два денара Read More »

Зголемен бројот на туристи


Бројот на туристите во Македонија во периодот јануари – март 2018 година е зголемен за 17,3 отсто во однос на истиот период лани, а на ноќевањата за 17,7 проценти, покажува статистиката. Раст на бројот на туристи од 25,1 процент е евидентиран и за март годинава во споредба со истиот месец лани, како и на ноќевањата, …

Зголемен бројот на туристи Read More »

Од утре во оптек нови пари


Од вторник ќе бидат воведени полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари, кои ќе имаат подолг век на траење за разлика од досегашните хартиени. – Од 15 мај годинава Република Македонија ќе биде на мапата на државите чија централна банка има започнато процес на полимеризација на банкнотите на националната валута. Македонскиот денар …

Од утре во оптек нови пари Read More »

Почнува втората фаза од изградбата на експресниот пат Градско – Прилеп


Втората фаза на експресниот пат Градско – Прилеп почнува денеска со изградба на делницата Градско – Дреново во должина од 16 километри. Станува збор за проект вреден 23 милиони евра што ќе трае две години. Изведувач е италијанската компанија Тирена Скави. Почетокот на втората фаза ќе го означат премиерот Зоран Заев и министерот за танспорт и врски Горан Сугарески.

Работничките од МГИ си ги бараат платите


Кога ќе ги добијат заостанатите плати за март и април што ги заработиле прекувремено, прашаа денеска јавно поранешните работнички во конфекцијата „Маседониа гармент индустри“ (МГИ) на мирниот собир пред фабриката во скопската населба Кисела Вода. Работничките најавија дека утре повторно ќе протестираат. Подготвени се да одат до крај и веруваат во правен исход, иако, како …

Работничките од МГИ си ги бараат платите Read More »

Книжните 10-ки и 50-ки заминуваат во историјата


Се повлекуваат книжните 10-ки и 50-ки од промет. Од вторник граѓаните ќе можат да ги користат новите полимерни банкноти со оваа вредност или монетите. Книжните ќе може во рок од една година да се заменат во комерцијалните банки. По овој датум замената ќе се врши исклучиво во Народната банка на Република Македонија. Во Македонија првпат …

Книжните 10-ки и 50-ки заминуваат во историјата Read More »

Заев: Деловната клима се стабилизира и се отвораат можности за нови инвестиции


Деловната клима се стабилизира и се отвораат можности за нови инвестиции, а со тоа и нови работни места, рече премиерот Зоран Заев синоќа на отворањето на новиот хотел „Јуник“ во Охрид. Оваа инвестиција, посочи Заев, е потврда дека веќе докажани компании почнуваат да вложуваат, помагајќи ја севкупната инвестициска активност во Македонија. – Ова е охрабрување за …

Заев: Деловната клима се стабилизира и се отвораат можности за нови инвестиции Read More »

Ветеринарите оданочени како фризери, бараат пет, а не 18 отсто ДДВ за услугите и лековите


Ветеринарните лекари бараат намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) за ветеринарните услуги и ветеринарно-медицинските препарати (лековите) од 18 на пет отсто. Ова барање, велат, изминативе четири години неколкупати го доставувале до Министертвото за финансии, но позитивен исход се уште нема. Се жалат дека сега се оданочени како фризери и козметичари, наместо да бидат изедначени со …

Ветеринарите оданочени како фризери, бараат пет, а не 18 отсто ДДВ за услугите и лековите Read More »

Првиот хотел „Меркур“ во Македонија отворен во Тетово


Синоќа во центарот на Тетово се отвори првиот хотел „Меркур“ во Македонија кој е дел од хотелскиот синџир на АКОРД Груп, кој има над 4.000 хотели во светот. Хотелот Меркур има капацитет од 101 соба, а покрај вообичаениот ресторан, нуди и панорамски ресторан со поглед од 360 степени. Вредноста на инвестицијата изнесува 8 милиони евра, а хотелот …

Првиот хотел „Меркур“ во Македонија отворен во Тетово Read More »

Тевдовски: Одлична наплатата на приходите и ликвидноста во Буџетот


Во Буџетот на Република Македонија има одлична наплата на приходите, има одлична ликвидност, а настојувањето на Владата е реализација на капиталните расходи. Ова го посочи министерот за финансии Драган Тевдовски одговорајќи на новинарско прашање дали се подготвува ребаланс на буџетот. – Секоја година претходно се правеше ребаланс на Буџетот.  Нема година кога Македонија не направила …

Тевдовски: Одлична наплатата на приходите и ликвидноста во Буџетот Read More »

Заев ги повика бизнисмените од Битола да ги искористат мерките наменети за малите и средните претпријатија


Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска во Битола им порачаа на бизнисмените од овој град да ја искористат владината мерка за поддршка на малите и средните претпријатија за што веќе се обезбедени 10,5 милиони евра. – За прв пат од државниот буџет обезбедени се рекордни средства во висина од 10,5 …

Заев ги повика бизнисмените од Битола да ги искористат мерките наменети за малите и средните претпријатија Read More »