Туризмот се развива, но неопходна е сеопфатна стратегија


Развојот на туризмот бележи нагорна линија во последните години, но за уште подобри резултати потребен е развој на туристичките зони, изградба на инфраструктура, зголемување на бројот на хотелски сместувачки капацитети, законски измени за намалување на нелојалната конкуренција, но и поголем фокус на домашните туристи. За сето ова потребно е донесување на Национална стратегија, која во …

Туризмот се развива, но неопходна е сеопфатна стратегија Read More »

За раст на екомомијата потребна е бизнис клима без мешање на политиката


Со бизнис клима ослободена од политика и поддршка на извозната ориентација на фирмите, но истовремено со политичка стабилност и владеење на правото, ќе се обезбеди  развој на македонската економија која моментно нема клучен мотор за придвижување, оценија учесниците на денешната тркалезна маса „Растот на македонската економија-состојби, проблеми и перспективи“, во организација на Македонската академија на …

За раст на екомомијата потребна е бизнис клима без мешање на политиката Read More »

Германски грант од девет милиони евра за два проекта во Македонија


Владата на Сојузна Република Германија денеска и додели грант од девет милиони евра на македонската Влада преку КфВ банката, од кои четири милиони евра се наменети за проектот Програма за наводнување на јужната долина на реката Вардар, а пет милиони евра за подобрување на водоснабдувањето во општините Гевгелија и Кавадарци. За таа намена денеска во …

Германски грант од девет милиони евра за два проекта во Македонија Read More »

Владата ќе бара грант за автопатот Гостивар – Кичево


Владата насиноќешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за поднесување на Апликација за инвестициски грант за изградба на Автопат А2 Гостивар – Кичево делница Букојчани – Кичево. Усвоена е информацијата и за Апликација за инвестициски грант за градежни работи за рехабилитација и проширување на државниот пат А2 Крива Паланка – Деве Баир (граница со Бугарија), …

Владата ќе бара грант за автопатот Гостивар – Кичево Read More »

Пари за пензии ќе има, па дури и вишок


Идните пензионери не треба да стравуваат од крах на пензискиот систем. Пари ќе има за исплата на пензии и без да се зголемат старосната граница за пензионирање и процентот на придонеси. И без да се направат реформи во пензискиот систем, тој ќе може сам да се одржува и да создава дури и вишоци. Ова го …

Пари за пензии ќе има, па дури и вишок Read More »

Ако сакаме пониски сметки за парно ќе треба да штедиме на греење


Доколку граѓаните сакаат да добиваат сити сметки како и досега ќе мора за 30% да ја намалат потрошувачката на топлинска енергија во своите домови. Ова е одговорот на БЕГ за тоа дали новите мерачи кои секое домажинство ќе треба да ги постави на своите радијатори ќе ја намалат или зголемат сметката за парно. -Корисник кој …

Ако сакаме пониски сметки за парно ќе треба да штедиме на греење Read More »

Доделени наградите „Претприемач на годината“


Сојузот на стопански комори (ССК), Македонската развојна фондација за претпријатија (МРФП) и Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ), заедно со Националниот центар за развој на иновациите и претприемачкото учење (НЦРИПУ) денеска ги доделија наградите за најуспешните претприемачи од микро и мали претпријатија за 2017 година. За најуспешен претприемач на микро претпријатие, на традиционалната манифестација „Претприемач …

Доделени наградите „Претприемач на годината“ Read More »

Пензискиот фонд нема да крахира, туку ќе создава вишоци


Првиот столб на пензискиот фонд до 2030 година нема да крахира како што предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Тој ќе може сам да се одржува и да создава вишоци, покажале резултатите од симулациите направени за да се види како одделни решенија, реформи или состојби би влијаеле врз пензискиот систем, што денеска ги презентираше професорот Мирољуб …

Пензискиот фонд нема да крахира, туку ќе создава вишоци Read More »

Мерачи за парно ќе има, ама за нив нема да плаќаат граѓаните


Мерачи за парно ќе има, но за нив нема да плаќаат граѓаните, односно ќе се најдат финансиски средства за да бидат платени, тврди вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Новиот закон за енергетика предвидува граѓаните да плаќаат парно толку колку што потрошиле, а не според квадратура, за што секој корисник на централно греење ќе мора …

Мерачи за парно ќе има, ама за нив нема да плаќаат граѓаните Read More »

Биткоинот ги урива сите рекорди: Помината границата од 20.000 долари


Вредноста на биткоинот надмина 20.000 долари, што е двојно поголема вредност од крајот на ноември, кога достигна 10.000 долари. И покрај многубројните падови, биткоинот после секој од нив се враќаше и забележуваше толкав раст што ги збуни дури и експертите. Некои велат дека растот ќе продолжи и дека треба да се инвестира во него, додека …

Биткоинот ги урива сите рекорди: Помината границата од 20.000 долари Read More »

Струмица доби пречистителна станица, Владата планира да има секое место со над 10.000 жители 


Во Струмица денеска е пуштена во употреба Пречистителната станица за третман на отпадни води. според премиерот Зоран Заев, кој присуствуваше на свеченоста, со ова Струмица, како најголем регион на раноградинарско производство ќе биде на мапата на квалитетно и здраво еколошко производство на земјоделски производи. Проектот Пречистителна станица е финансиран со средства од ЕУ преку Оперативната …

Струмица доби пречистителна станица, Владата планира да има секое место со над 10.000 жители  Read More »

МФ: Нема промени во оданочувањето на дознаките


Предложените измени на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари, не претставуваат никаква промена на даночната политика, односно не претставуваат оданочување на дознаките, соопшти денеска Министерството за финансии. – Со предложените измени се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција. Поточно, со овие измени, се овозможува УЈП да има покомплетна евиденција …

МФ: Нема промени во оданочувањето на дознаките Read More »

Македонија доби неповратни 2,5 милиони евра од Кина


Македонија доби неповратни финансиски средства во висина од околу 2,5 милиони евра од Народна Република Кина за реализација на проекти за потребите на македонските граѓани. Годишниот договор за економска и техничка соработка меѓу двете држави беше потпишан денеска во Скопје од страна на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и амбасадорката на Народна Република Кина, …

Македонија доби неповратни 2,5 милиони евра од Кина Read More »

Анѓушев: Со приклучување кон ТАБ се обезбедува конкурентност и сигурност во снабдувањето со гас


Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев смета дека Македонија треба да се приклучи на гасоводот ТАБ и со тоа да обезбеди снабдување од повеќе извори и конкурентни цени. – Македонија има интерес да се приклучи на ТАБ и да направи алтернатива во снабдувањето со гас, односно да се приклучи на алтернативни извори на гас кои …

Анѓушев: Со приклучување кон ТАБ се обезбедува конкурентност и сигурност во снабдувањето со гас Read More »

Богов: 2017 година ќе биде една од економски најслабите, растот околу 0,5 проценти


Народната банка на Република Македонија останува на својата проекција за раст на економијата годинава од 0,5 проценти. Според гувернерот Димитар Богов, 2017 е една од најслабите години од аспект на економскиот раст во последните пет години, а проекцијата на НБРМ за раст за годинава останува околу 0,5 проценти. – Остануваме на проекцијата од 0,5 проценти …

Богов: 2017 година ќе биде една од економски најслабите, растот околу 0,5 проценти Read More »

Анѓушев: Граѓаните нема сами да набавуваат калориметри


Граѓаните кои се приклучени на системот за централно греење нема да мора сами да набавуваат мерачи за топлинска енергија за радијаторите и за тоа да треба да одвојат сопствени средства, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Тоа е дезинформација која не знам од кои причини се шири. Мерачи ќе има и ќе …

Анѓушев: Граѓаните нема сами да набавуваат калориметри Read More »

За парно ќе плаќаме толку колку што сме потрошиле


Граѓаните ќе плаќаат парно толку колку што потрошиле, а не по квадратурата. Секое домаќинство ќе треба да постави мерачи на секој радијатор за да може да се измери колку топлинска енергија потрошило.Ова го предвидува новиот закон за енергетика, што Владата го претстави минатата недела. Трошокот за поставување на мерачите ќе биде на товар на граѓаните …

За парно ќе плаќаме толку колку што сме потрошиле Read More »

ОН: Светот бележи значително забрзан економски рас


Глобалниот економски раст годинава забрза на околу три отсто, што претставува највисока стапка на раст од 2011 година, соопштија ОН. Во годишниот економски извештај со прогнозите на ОН, „Светската економска ситуација и перспективите за 2018 година“, наведено е дека напредокот е остварен главно поради забрзаниот развој на сите големи економии, како и дека Источна и …

ОН: Светот бележи значително забрзан економски рас Read More »

Скоро се е резервирано: За новогодишната ноќ во Охрид од 50 до 150 евра


Охридските туристички работници ги привршуваат подготовките за престојните божикни и новогодишни празници, со реални очекувања за подобри остварувања од минатата година. Тоа се должи на зголемениот интерес на туристите од регионот токму на охридско-струшката ривиера да ги минат празниците. Хотелиерите и угостителите веќе ги имаат формирано своите понуди и цени, кои во голема мера не …

Скоро се е резервирано: За новогодишната ноќ во Охрид од 50 до 150 евра Read More »

Втора македонска туристичка берза


Повеќе од 150 туристички работници, претставници на туристички агенции, хотели, ресторани, винарии, музеи, туристички водичи, транспортери, студенти и владини претставници ќе учествуваат на Втората туристичка берза во Македонија што ќе се одржи на 21-ви на 22-ри месецов во Скопје. Во фокусот на настанот, што под слоганот „Сите сме дел од истата туристичка приказна“ го организира …

Втора македонска туристичка берза Read More »