Како Владимир Путин го спаси НАТО

Финска стана 31. членка на НАТО. Наскоро тоа ќе стане и Шведска. Руската инвазија на Украина покажа дека НАТО никогаш не бил склеротичен, како што тврдеа Макрон и Трамп пред неколку години


Кога Финска ја надмина последната пречка за членство во НАТО минатата недела, големите западни весници ја закопаа приказната. Сепак, министерот за надворешни работи Пека Хаависто штотуку ги прослави „овие историски денови“ – крајот на 75 години неутралност. Од оваа недела, Финска е формално во, а Шведска, уште една вечна неутрална, наскоро ќе следи, откако Турција ќе престане да го блокира нејзиното членство.

Зошто овие две земји би затрчале во сојуз за кој францускиот претседател Емануел Макрон пред само четири години дијагностицирал дека е „мозочно мртов“, а кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп го сметаше за „застарен“ во 2017 година? Мудроста на британскиот писател од осумнаесеттиот век Семјуел Џонсон нуди широк одговор овде: „Кога човек знае дека треба да биде обесен за две недели, тоа прекрасно го концентрира неговиот ум“.

Но, на ова прашање има уште пожалосен одговор: Владимир Путин. Човекот кој би бил крал на Европа му даде на НАТО нов мозок и нов живот.

Каква иронија! Еден од многуте изговори на Путин за потчинување на Украина беше да го запре проширувањето на НАТО еднаш засекогаш. Наместо тоа, со туркање на две неутрални нордиски земји во Алијансата, тој го постигна спротивното. НАТО, сега, нема подобро здравје со децении.

Сепак, Путин не ги заслужува сите заслуги. НАТО никогаш не бил толку склеротичен како што претпоставуваа Макрон и Трамп. Тоа е најстариот сојуз на слободни земји, а долговечноста зборува за функционалноста. Во минатите векови, кралските семејства почесто ги менуваа коалициите отколку нивните перики. Како што славното рече Лорд Палмерстон: „Ние немаме вечни сојузници и немаме вечни непријатели“.

НАТО е единствен во аналите на националните држави. Кога Наполеон беше поразен засекогаш, коалицијата против него беше историја. НАТО, наспроти тоа, никогаш не бил привремен брак што би се распаднал по победа или пораз. Нејзините сили се интегрирани под врховен командант и имаат корист од хардверска компатибилност, заеднички комуникации и постојана обука. Ваквите синергии ја прават скапа ренационализацијата на одбраната, а ниедна членка никогаш не пребегнала.

Покрај тоа, Алијансата продолжува да расте. Започна со 12 држави во 1949 година. Грција, Турција и Западна Германија се приклучија во 1950-тите, потоа Шпанија во 1980-тите, три поранешни советски сатрапии во 1999 година и уште седум во 2004 година. Албанија и Хрватска беа примени во 2009 година, со Црна Гора во 2017 година и Северна Македонија во 2020 година. Откако ќе влезат Финска и Шведска, оригиналните 12 ќе се прошират на 32. Растот не значи застареност.

Најкритична причина за долговечноста се Соединетите Држави, кои мораа да ја надминат својата долга одбивност кон она што Томас Џеферсон, во неговото прво инаугуративно обраќање во 1801 година, го нарече „заплеткани сојузи“. Всушност, САД не се обврзаа на Европа во раните години на Првата или Втората светска војна. Преминот од самоизолација во постојан сојуз со Европа мораше да ја дочека Студената војна, кога тие поранешни изолационисти ѝ го дадоа на Западна Европа најскапоцениот подарок: безбедносен чадор Произведен во САД, вклучувајќи повеќе од 350.000 американски војници и илјадници тактички нуклеарното оружје на врвот на таа војна што ги задржа наследниците на Сталин на нивното најдобро однесување.

Покрај тоа, САД дејствуваа не само како заштитник, туку и како цуцла. Со нивната заедничка безбедност загарантирана, вековните непријатели како Британија, Франција и Германија можеа безбедно да се откажат од трките во вооружување и стратешкото ривалство во корист на довербата и заедницата.

Ова е причината зошто Европската одбранбена заедница (без САД) умре во лулка во 1954 година, зошто НАТО наполни 74 години и зошто чисто европски стратешки играч останува благороден сон – дури и ако ЕУ плус Британија се надополнуваат на втора по големина економија во светот (по САД и пред Кина). САД се не толку тајна состојка. Тоа ги поштедува Европејците од неопходноста од формирање на автономна поделена одбрана.

Освојувачката војна на Путин против Украина ја докажува поентата. Кога американскиот претседател Џо Бајден сериозно се обврза по целосната инвазија на Русија минатата година, колебливите Европејци можеа да се чувствуваат доволно безбедни за да се ангажираат. Со г. Голем за да ја одвратат нуклеарната воена машина на Кремљ, потенцијалните посредници како Франција и Германија ги ограничија нивните класични рефлекси. Германија го напушти гасоводот „Северен тек 2“ од Русија, обезбедувајќи постојан прилив на опрема за Украина, дури и тенкови „Леопард 2“, но дури откако САД први тргнаа со своите тенкови „Абрамс“.

Така, Алијансата од „мозочно мртва“ се врати – ништо како претстојното бесење за да се концентрира умот. НАТО, дај или земи Унгарија или Турција, го сфати очигледното. Војната на нејзиниот праг не е само за Украина, туку и за скапоцениот европски поредок кој го делегитимира освојувањето. Влогот не може да биде поголем. Како и во времето на Сталин, налетот на Путин повторно го воведе сеништето на руската хегемонија над Европа. Путин сака сертифицирана сфера на влијание, по можност враќање во иднината на старата советска империја.

Ако војната во Украина се претвори во ќор-сокак облеан со крв, гласовите за сместување – „дајте му понуда на Путин“ – ќе станат погласни од двете страни на Атлантикот, од левата и од десната страна. Дали Европа е подготвена за нејзината стратешка парадигма да се насочи кон враќање на политиката на моќ?

Руската агресивна војна веќе ја откри цената на тридецениското европско разоружување. Алијансата ги намали не само резервите на муниција, туку и линиите за производство на оружје. Сепак, како и да оди војната, таа носи отрезнувачки лекција за Западот: натрупајте многу опрема и убојни средства, инвестирајте во мобилност и обучете ги своите војници.

„Освојувачот е секогаш љубител на мирот“, поучува Клаузевиц. Тие сакаат да се вселат „сосема мирно“. Оттука, „мора да се подготвиме за војна“ за да ја спречиме. Додека Западот гледа напред, треба да го послуша прастарото правило: одвраќањето е подобро отколку да се запре агресијата. Исто така е многу поевтино.

(Јозеф Јофе, член на уредничкиот совет на германскиот весник „Цајт“, е соработник во  Хувер институтот и предава меѓународна политика на Школата за напредни меѓународни студии Џон Хопкинс. Текстот е дел од мрежата на „Проект синдикејт“.)