Жестоки протести и во Париз против полициското насилство

Судири избувнаа меѓу полицијата и демонстрантите во Париз во вторникот попладнето, откако 20.000 луѓе ѝ се спротивставија на забраната за митинг за смртта на еден црнец во полицискиот притвор во 2016 година, галванизирана од демонстрациите на САД против расизмот и смртоносно полициско насилство.

Демонстрантите користеа пароли од американското протестно движење за да повикаат правда за Адама Траоре, чија смрт пред четири години беше причина за собири против полициската бруталност во Франција.

Демонстрациите, што уследија по објавувањето на два различни медицински извештаи за причината за смртта на Траоре, беа забранети од полицијата повикувајќи се на забрана поради корона вирус за собирање на повеќе од 10 лица. Протестот започна во доцните попладневни часови пред судот во северен Париз, пред да бидат фрлени проектили и полицијата употреби солзавец за да ја растера толпата.

Спорадичните судири избувнаа во близина на обиколницата во градот, со камења фрлени кон полицијата, кои одговорија со гумени куршуми. Некои демонстранти запалија канти, велосипеди и скутери за да постават огнени барикади на улиците.

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер одговори дека „насилството нема место во демократија“. „Ништо не го оправдува однесувањето што се случи во Париз оваа вечер, кога протестите на јавните улици се забранети за да го заштитат здравјето на сите“, рече тој.

Многумина од демонстрантите инспирирани од протестното движење кое беснее низ Соединетите Држави поради убиството на Џорџ Флојд, невооружен црнец, држеа пароли на англиски јазик, како што се „Black Lives Matter“ и „Не можам да дишам“.

Други протести се одржаа низ Франција, при што 2.500 луѓе присуствуваа на митингот во северниот град Лил, 1.800 во Марсеј и 1.200 во Лион.

Случајот Траоре одамна е контроверзен во Франција.

По расправија за проверка на лична карта, Траоре (24) беше приведен во куќа каде што се криеше од полицијата по 15-минутна потера во 2016 година.

Еден од тројцата полицајци кои го уапсија им кажа на истражителите дека го собориле Траоре со комбинираната телесна тежина. Траоре изгуби свест во полициското возило и почина во блиската полициска станица. Тој сè уште бил со лисици на рацете кога пристигнале болничарите.

Во петокот, француските медицински експерти ги ослободија тројцата полицајци, велејќи дека Траоре не умрел од „позициско задушување“. Наместо тоа, експертите откриле дека Траоре починал од срцева слабост што е можно да била покрената од основните здравствени состојби во контекст на „интензивен стрес“ и физички напор, како и присуство на тетрахидроканабинол – активна состојка на канабис – во неговото тело.

Наодите, третиот официјален извештај кој ги ослободува полицајците службениците, го отфрли претходниот медицински извештај нарачан од семејството на младиот човек кој рече дека тој починал од асфиксија (неможност за дишење).

Но, во вторникот, нова истрага нарачана од семејството Траоре соопшти дека неговата смрт е предизвикана од техниката на апсење што ја користеле офицерите.

Контрадикторните медицински извештаи го повторуваат и случајот на Џорџ Флојд, чија прелиминарна обдукција соопшти дека тој починал од претходно постоечки проблеми со срцето, додека обдукција направена од неговото семејство откри дека тој починал од асфиксија од постојан притисок. (АФП)