За голот на Гарначо со ножички ќе се зборува со децении


Момент за историјата: Гарначо го постигнува голот против Евертон

 

Моментот заврши во миг, но прекрасниот гол на Алехандро Гарначо со ножички против Евертон во неделата ќе се памети со децении.

Акробатскиот напор на 19-годишното момче го постави Манчестер Јунајтед на патот кон победата од 3-0, но целиот разговор по последниот свиреж беше целосно за овој потег.

Тоа се случи во третата минута од натпреварот, откако Диого Дало упати центаршут во шеснаесетникот на Евертон. Подавањето беше навидум премногу длабоко за Гарначо, но напаѓачот успеа да ги среди стапалата, да скокне во воздух и да се поврзе со удар преку глава кој го прелета голманот Џордан Пикфорд во далечниот агол од мрежата.

 

Младиот фудбалер на Манчестер Јунајтед едвај можеше да поверува што направил откако заедно со милиони ширум светот го прослави еден од најдобрите голови во историјата на клубот.

„Не можам да верувам да бидам искрен“, изјави Гарначо за Скај спортс по натпреварот.

„Не видов како постигнав гол, само слушав и мислев ‘ох, боже’. Еден од најдобрите голови што сум ги постигнал, секако, и многу сум среќен“.

Гарначо веќе се смета за еден од највозбудливите напаѓачки перспективи во светскиот фудбал и беше предмет на споредби со петкратниот освојувач на Златната топка Кристијано Роналдо, откако го имаше своето деби за сениорскиот тим за Манчестер Јунајтед во 2022 година.

Младиот дури и му отпоздрави на својот поранешен соиграч, изведувајќи ја прославата „Сиу“ на Роналдо по постигнувањето на голот. Тој, исто така, објави слика на својата приказна на Инстаграм на која неговиот напор е спореден со ударот на Роналдо за Реал Мадрид против Јувентус во 2018 година.

По зачудувачкиот гол во неделата, аргентинскиот репрезентативец направи споредба и со уште еден великан на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни.

Ударот со ножички на Гарначо делеше неверојатни сличности со иконскиот гол на Руни против Манчестер Сити во 2011 година, но менаџерот на Јунајтед, Ерик тен Хаг, брзо ги спушти на земја сите споредби и го повика младиот играч да продолжи да се подобрува.

„Сите имаат свој идентитет, но за Гарначо да тргне по тој пат, има уште многу да помине. Тој мора да работи многу напорно, а вие мора да го правите тоа на доследна основа. Засега не е, но дефинитивно има висок потенцијал и [умее] да направи некои неверојатни работи. И не е прв пат да го видиме овој [талент], веќе видовме вакви глетки“, рече Тен Хаг.

Додека неговиот менаџер не сакаше да преувеличува, многумина дебатираа дали голот на Гарначо веќе е врв на сезоната во Премиер лигата.

Речиси сигурно ќе биде во игра за освојување на овогодинешната награда „Пушкаш“, која се доделува на најдобриот гол во светскиот фудбал.

„Станува подобро секој пат кога ќе го видите. Чист квалитет. Многу малку играчи во светот можат да го направат тоа“, рече поранешниот капитен на Манчестер Јунајтед и стручњак на Скај портс, Рој Кин, кога го анализираше голот.

Тоа го сподели и друг поранешен капитен на Манчестер Јунајтед, Гери Невил.

„Не сум видел толку добар гол како оној со удар од глава. Тоа беше најубавиот удар преку глава“, рече во подкастот Гери Невил.