Во возило во Куманово откриени 21 мигрант, од нив 10 малолетници

epa04814995 Migrants, who were captured on an eyot of the Tisza River, next to a police van near Szeged, 170 kms southeast of Budapest, Hungary, 23 June 2015. EU foreign ministers on 22 June launched a military mission in the Mediterranean Sea aimed at cracking down on migrant smuggling networks and dismantling the trade, as part of a broader effort to curb the loss of life. Half of the EU's 28 member states are taking part in the operation, including Belgium, Britain, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Slovenia, Spain and Sweden. EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN HUNGARY OUT

Полицијата во Куманово рано утрово во возило со штипски регистарски ознаки пронашле 21 мигрант, од кои 10 биле малолетници. Штипјанецот кој упраувал со возилото е приведен.

Од МВР денеска информираа дека околу 1 часот во кумановското село Матејче, полициски службеници од Полициското одделение Матејче дале знак да застане патничко моторно возило „рено еспејс“ со штипски регистарски ознаки, но истото продожило да се движи кон село Отла.

– По кратко време на ул.„11-Ноември“ во Куманово, од полициски службеници од СВР Куманово возилото било сопрено, при што било констатирано дека е управувано од Д.Ј.(70) од Штип. Во возилото се превезувале 21 мигрант и тоа од Сирија, Авганистан, Пакистан и Бангладеш, од кои 10 малолетни лица, се наведува во соопштението од МВР.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР-Куманово. Д.Ј. бил приведен во полициска станица за понатамошна постапка, а мигрантите биле сместени во Транзитен центар Табановце. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.