(Видео) Како Џејми Оливер меси леб? Совршен рецепт за почетници, тестото воздушно и меко како душа


Не ви се потребни големи кулинарски вештини за да направите совршено воздушест и мек леб, а овој рецепт од Џејми Оливер е одличен.

Дали некогаш сте се обиделе да замесите домашен леб, но на крајот ви изгледало како напорна и напорна работа? Џејми Оливер има фантастичен рецепт за домашен леб, кој вклучува само неколку состојки и многу малку кулинарска вештина. Толку е едноставно, што ќе го сфатите правилно од прв пат. Во целиот процес можете да ги вклучите и најмалите, особено кога станува збор за мешање на тестото.

Состојки:

– 650 мл млака вода
– 1 кесичка сув квасец
– 1 кг брашно
– 8 гр сол
– прстофат шеќер (по избор)

Припрема:

Во голем стаклен сад додадете вода, па сув квасец и сол (3-4 g). Можете да додадете шеќер по желба. Добро измешајте со лажица, па оставете да отстои неколку минути. Потоа додадете го брашното и остатокот од солта. Најпрво измешајте со лажица, а кога смесата ќе ја добие текстурата на тестото, почнете да месите со рака во садот. Додадете малку брашно секогаш кога ќе забележите дека тестото станува лепливо. Потоа намачкајте ја на тезга посипана со брашно и убаво замесете со раце, постојано фрлајќи го тестото од височина. Расукајте го додека не почувствувате дека смесата ви се загреала под раце, па посипете ја со уште малку брашно. Тестото обликувајте го во топка, вратете го во садот, покријте го со крпа и оставете да нарасне еден до еден и пол час. Повторно ставете го тестото на тезга и замесете со рака. Повторно обликувајте го во круг, па со нож поделете го на два еднакви дела. Посипете го листот за печење со брашно и секоја половина од тестото обликувајте ја приближно во стандардна форма на леб. Лепчињата посипете ги со брашно, па оставете го тестото да отстои уште еден час. Се пече на 180°C околу 35 минути.