Успешно лансирана нова ракета во вселената: Ariane 6 е гордоста на Европа


Најновиот европски ракетен фрлач Аријане 6 успешно полета од европското вселенско пристаниште во Куру, Француска Гвајана.

Европската вселенска агенција (ESA) се огласи на Твитер за да го прослави нејзиното лансирање, дел од напорите Европа да се стави на мапата за лансирање на сателити и да се разликува од конкурентите како што е Илон Маск.

Иако ракетата успешно полета од лансирната рампа во космодромот, агенцијата ќе може официјално да го прогласи лансирањето за успешно дури по повеќе од еден час успешен лет.
Пред тоа, инженерите сè уште можат да ја прекинат мисијата доколку ракетата покаже знаци на отстапување од планираната траекторија.

Ваквите лансирања имаат тенденција да имаат висока стапка на неуспех.

Многу зависи од успехот на лансирањето откако претходникот на Ariane 6, Ariane 5, ќе биде пензиониран.

Самиот Ariane 6 е одложен неколку години поради голем број проблеми, вклучувајќи ја пандемијата Ковид-19 и руската инвазија на Украина.

Ракетата се надева дека ќе биде поевтина од нејзиниот претходник и е целосно европска креација – развиена од тринаесет европски земји предводени од Франција.

„Ariane 6 ќе ја лансира Европа во вселената. Ariane 6 ќе испише историја“, коментираше Јозеф Ашбахер, генерален директор на Европската вселенска агенција, пред лансирањето.

Ракетата е изградена од француската компанија ArianeGroup, а со неа управува подружницата Arianespace во име на Европската вселенска агенција.

По успешното лансирање, ракетата ќе учествува во својата прва комерцијална мисија со француски шпионски сателит во декември.