Украинските војници стигнаа до руската граница


Граничен маркер со украинските бои поставен близу границата

 

Украинските војници стигнаа до руската граница откако успешно ги потиснаа силите на Путин од вториот град во земјата Харков, додека инвазијата се чини дека продолжува да попушта.

Војниците кои носеа граничен маркер обоен во боите на украинското знаме и го носеа амблемот на трозабецот на земјата, се снимаа како го ставаат столбот некаде покрај границата, северно од Харков.

„Денес, на 15 мај, силите за територијална одбрана на Украина на Харков – 227 баталјон, 127 бригада – отидоа на границата што ја означува линијата меѓу Руската Федерација – окупаторите – и Украина. Тука сме“, рече еден од војниците на снимката објавена на интернет денес од регионалниот гувернер Олех Синјехубов.

Не е јасно точно каде е снимена снимката, иако најверојатно е снимена во близина на Тернова – град на приближно три километри од руската граница во кој украинските војници влегле во саботата, според воениот врв.

Украина сега целосно ги оттурна руските трупи од Харков, ублажувајќи го бомбардирањето на градот што започна на првиот ден од војната и во кое беа убиени или ранети илјадници цивили.

Тоа се случи кога шефот на НАТО, Јенс Столтенбург, предвиде дека Украина може да „победи“ во војната откако ги врати офанзивите на Киев, Харков и го закочи главниот напредок во Донбас.

Москва предупреди дека таквите цели носат ризик од директна конфронтација меѓу НАТО и руските трупи што може да ескалира во нуклеарна војна.

Клучна за исходот на војната ќе биде битката за источниот регион Донбас, при што претседателот Володимир Зеленски рече дека неговите команданти се подготвени за обновен руски напад во областа денес.

„Окупаторите сè уште не сакаат да признаат дека се во ќорсокак и дека нивната таканаречена ‘специјална операција’ веќе банкротираше“, додаде тој.

Претседателскиот советник Олексеј Арестович за локалната телевизија изјави дека руските војници се префрлаат во правец на Донбас по повлекувањето од Харков по украинската контраофанзива.

Војниците на Киев постигнаа толку голем напредок во северниот регион што речиси стигнаа до границата со Русија, според советникот на Министерството за внатрешни работи Вадим Денисенко.