Украина ја доби битката за Харков

Според изјавите на градоначалникот и вестите од агенциите руските сили се повлекуваат од околината на градот кон границата


Украински војници на мотоцикл на патот меѓу Харков и околно мало место (Фото: Ројтерс)

 

Градоначалникот на Харков, Ихор Терехов, изјави за Би-Би-Си дека Русите се повлекле од областа на градот Харков во правец на руската граница. Тој вели дека руските трупи само еднаш успеале да влезат во мал дел од клучниот североисточен град и не биле таму долго време.

„Русите постојано го гранатираа Харков бидејќи беа многу блиску до градот. А поради напорите на територијалната одбрана на Харков и украинските вооружени сили, Русите се повлекоа далеку од градската област во правец на руската граница“. тој вели.

„Сега е мирно во Харков и луѓето постепено се враќаат во градот. Обезбедуваме снабдување со вода, гас и електрична енергија за сите граѓани. Меѓутоа, за жал, многу станбени згради се уништени или оштетени. Така, во иднина ќе треба да се направи огромна обнова.

Немаше гранатирање во градот во последните пет дена. Имаше само еден обид од Русите да го погодат градот со ракета во близина на аеродромот во Харков, но проектилот беше елиминиран од украинската воздушна одбрана“, рече Терехов.

Последните извештаи на агенциите даваат одредена веродостојност на тврдењето на градоначалникот, при што портпаролот на украинскиот Генералштаб, цитиран од АФП, рече дека во регионот „главните напори на непријателот се фокусирани на обезбедување повлекување на неговите единици од градот Харков“.

Во меѓувреме, новинарите на Ројтерс велат дека градот е тивок околу две недели.

Се соопштува дека Москва сè уште ги бомбардира околните области – вклучувајќи го Дергачи, на околу 10 километри северно од Харков – и дека доцна во петокот, според извештаите во руските медиуми, руските сили погодиле складиште за оружје во регионот.

Заземањето на Харков беше клучна цел на Русија, а градот беше силно гранатиран за време на инвазијата, што доведе до смрт на стотици цивили. Во своето последно видео обраќање, претседателот Володимир Зеленски рече дека украинските сили прават сѐ што е можно за да ја ослободат земјата.

Така, се чини дека Украина ја доби битката кај Харков. Украинските сили ги спречија руските трупи да го опкружат, а камоли да го заземат Харков, а потоа ги протераа од целиот град, како што направија со руските сили кои се обидоа да го заземат Киев.

Харков се нарекува тврдина, и тоа со добра причина. Вториот град по големина во Украина со 1,3 милиони жители на само 50 километри од руската граница издржа повеќе од два месеци постојано бомбардирање. Неговата одбрана никогаш не беше скршена.

„Немаше руски војници во градот Харков. Руските тенкови и оклопните борбени возила беа елиминирани од украинските ловци. И поради напорите на територијалната одбрана на Харков и украинските вооружени сили, Русите сега се повлекоа далеку од градот – кон границата“, рече Терехов.

Но, ова не е целосно повлекување како што беше видено околу Киев. Руските сили ќе ги задржат линиите поназад или повторно ќе се приклучат на борбата на друго место.

Ова не е пресвртница во војната за Украина, но сепак е голема победа.

Во меѓувреме украинските сили започнаа контраофанзива во Изум, според Олех Синегубов, шеф на Регионалната воена управа во Харков.

Говорејќи во видео објавено на Телеграм, тој рече дека руските сили се повлекуваат во некои правци. Генералштабот на вооружените сили на Украина не го потврди потегот.

Русија ја презеде контролата врз градот Изјум на 1 април и оттогаш го окупира.

Максим Стрелник, службеник во градскиот совет на Изјум, претходно за Би-Би-Си изјави дека проценува дека 80 отсто од градот е уништен.

Во Изум се останати меѓу 10.000 и 15.000 цивили, смета тој. (Според агенциите)