Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Маж им додава торба со пијачки на своите соседи по дневниот аплауз за здравствените работници во Ронда, јужна Шпанија  (Фото: Ројтерс)

Втор ден по ред нема смртни случаи од коронавирусот во Шпанија, објави денеска Министерство за здравство во Мадрид.

Вкупниот број на починати не е променет од неделата и изнесува 27.127, соопшти Министерството.

Со 27.127 жртви од Ковид-19, Шпанија се наоѓа на шестото место во светот по бројот на починати.

Бројот на новозаразени со коронавирусот корона се зголеми за 137 во однос на вчерашниот ден.

Вкупниот број на заразени изнесува 286.718, со што Шпанија е на четврто место во светот по бројот на заразени со коронавирусот.