Пратеник на британските конзервативци уапсен под сомнение за силување


 

Британски конзервативен пратеник е уапсен под сомнение за силување и сексуален напад, според Метрополитен полиција. Пратеникот од ториевците беше уапсен во вторникот и се наоѓа во притвор.

Портпаролот на Скотланд јард рече: „Еден човек е уапсен под сомнение за непристоен напад, сексуален напад, силување, злоупотреба на положбата на доверба и недолично однесување на јавна функција“.

Мет соопшти дека наводните сексуални престапи биле извршени помеѓу 2002 и 2009 година во Лондон.

Тие првпат добија извештај за наводите во јануари 2020 година и спроведоа двегодишна истрага за тврдењата.

Од обвинетиот пратеник е побарано да се држи подалеку од парламентот поради истрагата, соопшти канцеларијата на ториевците.

Апсењето уследи по серијата наводи за сексуално недолично однесување против пратениците кои поттикнаа прашања за културата во Вестминстер.

Имран Ахмад Кан беше принуден да поднесе оставка минатиот месец, откако беше осуден за малтретирање на 15-годишно момче.

Нил Периш, друг конзервативец, се откажа откако призна дека гледал порнографија за време на седница на Долниот дом.

Третиот пратеник, Дејвид Варбертон, е суспендиран од партијата по обвинувањата за сексуално вознемирување.

Се верува дека околу 50 пратеници биле упатени до парламентарните власти поради тврдења за сексуално недолично однесување откако беше воспоставен независен систем за жалби во 2018 година.