Полицијата откри десет мигранти во возило на регионалниот пат Градско-Велес

epa04814995 Migrants, who were captured on an eyot of the Tisza River, next to a police van near Szeged, 170 kms southeast of Budapest, Hungary, 23 June 2015. EU foreign ministers on 22 June launched a military mission in the Mediterranean Sea aimed at cracking down on migrant smuggling networks and dismantling the trade, as part of a broader effort to curb the loss of life. Half of the EU's 28 member states are taking part in the operation, including Belgium, Britain, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Slovenia, Spain and Sweden. EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN HUNGARY OUT

Полицијата на регионалниот пат Градско-Велес денеска околу 00.15 часот открила десет мигранти од кои пет малолетни во патничко возило со радовишки регистарски ознаки. При контролата приведен е 24-годишен жител на Арачиново, а мигрантите се задржани во прифатен центар, информираат од МВР.

Возилото „опел зафира“, како што информираат од МВР, на даден знак за сопирање продолжило со движење, но по кратко време застанало и во него биле пронајдени 10 лица мигранти од Авганистан, од кои пет малолетни.

– С.А.(24) од Арачиново, скопско, бил лишен од слобода и приведен во полициска станица, а мигрантите биле задржани во Прифатниот центар Гевгелија за понатамошна постапка. Се работи на расчистување и документирање на случајот, информираат од МВР.

Полициски службеници од Полициското одделение Чашка, денеска околу 2.15 часот на пункт „Отовица“ при преглед на патничко  возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки отркиле двајца мигранти од Турција.

– Возилото е управувано од Х.Ј.(23), а совозач бил М.Ј.(19), двајцата од Скопје. Осомничените биле приведени во полициска станица и се работи на расчистување на случајот, информираат од МВР.