Почина Лоренцо Сорија, претседател на Здружението кој ги избира добитниците на Златен глобус

САД– Лоренцо Сорија, претседател на Здружението на странски новинари акредитирани во Холивуд (ХФПА) кое ги избира добитниците на  „Златен глобус“, почина вчера во неговиот дом во Лос Анџелес, според член на неговото семејство. Тој имаше 68 години. Причината за смртта не беше откриена.

„Неговото заминување е длабока загуба за нас и за сите што го познаваа и беа благословени од неговата дарежливост, страст и смисла за хумор“, се вели во изјавата на семејството на Сорија. „Тој беше длабоко посветен на моќта на филмската индустрија, да го лекува светот и да блеска во центарот на вниманието на неправдата. Неговите придонеси и пријателство беа огромни; тој беше борец кого длабоко го сакавме “.

Сорија неодамна беше избран за претседател во 2019 година и беше на половина пат до неговиот тригодишен мандат.

Роден во Аргентина, Сорија се пресели во Италија уште во млада возраст. Тој започна како новинар за италијанскиот весник, L’Espresso, а работел и во италијанскиот весник La Stampa од 1988 година. Тој се приклучи на ХФПА во 1989 година и беше претседател на два претходни мандати пред овој. Сорија исто така беше претседател на УО на ХФПА.

Од 1982 година, Сорија живее во Лос Анџелес, пишувајќи за политика, технологија и општеството. Тој исто така широко пишуваше за холивудски таленти и бизнисот за забава. Во својата улога на ХФПА, Сорија честопати се појавуваше во  емисијата посветена на Златните глобуси, поздравувајќи гости, и беше дел од најавите за номинации во раните утрински часови. Во последниве години, Глобусите станаа хит според  рејтингот, сакан од гледачите затоа што е полабава од другите награди, повеќе славење на филмови и телевизија. Сорија беше исто така важен амбасадор за шоуто и ХФПА и беше пофален од колегите и членовите на индустријата за забава за неговата смиреност, благодет и љубезност.

„Лоренцо беше сакан член на индустријата за забава и холивудската заедница и ќе сериозно ќе ни недостасува“, се вели во соопштението на ХФПА.

За време на тековниот мандат на Сорија како претседател, Златните глобуси привлекоа контроверзи со номинирање исклучиво машки режисери.

„Она што се случи е дека не гласаме по пол. Гласаме по филм и достигнување “, изјави Сорија по тој повод. Сепак, шоуто за доделување награди исто така направи историја, станувајќи една од првите големи гала настани во индустријата на забава што служеше мени базирано на зеленчуци на доделувањето во 2020 година.

Сорија напиша приказни за La Stampa во јули во врска со низа теми вклучувајќи ги Енио Мориконе, Ринго Стар и Том Хенкс.