Почина адвокатот Игнат Панчевски


По кусо и тешко боледување, утрово почина познатиот адвокат Игнат Панчевски (69). Тој беше една од најколоритните фигури во македонскиот адвокатски свет.

Изминатите години тврдеше дека поседува докази оти поранешниот македонски претседател Борис Трајковски бил убиен, а алармираше и оти воениот злосторник Ратко Младиќ, пред да биде уапсен, се криел и во земјава.

Во 2013 година, Панчевски беше застрелан со еден куршум во левата потколеница. Инцидентот се случи во Бутел.

Се обидуваше да ја расветли и измамата во ТАТ, а пресмета и дека над пет милијарди евра биле извлечени од Македонија преку криминал.

Посмртните останки ќе бидат изложени во вторник во капелата на Градските гробишта во Бутел во 12 часот.