Отворени рестораните и баровите во Финска, Норвешка и Холандија

„На здравје“ – муштерии на терасата од ресторан во Мастрихт, Холандија (Фото: ЕПА)

Луѓето во Финска, Норвешка и Холандија можат да уживаат во долгоочекуваниот пијалак со пријателите од денес, при што трите држави ги отворија баровите по неколкумесечно затворање.

Работите нема да бидат како што се сеќаваат на нив, сепак, бидејќи трите влади дозволуваат повторно отворање што е предмет на нови упатства за социјално растојание и пократко време, пренесува француската новинска агенција АФП.

Во Финска, каде баровите и рестораните беа затворени за клиенти од 4 април, ќе им биде дозволено да прифатат само половина од нивниот нормален капацитет, според прописите што ќе останат во функција барем до крајот на октомври.

Меѓутоа, терасите и градините на отворено нема да имаат ограничувања на клиентите, со тоа што законот им кажува на продавачите да не се „премногу блиску“ едни со други без да наведат минимално растојание. Финска, земја од 5,5 милиони, објави 6.776 инфекции на Ковид-19 и 314 смртни случаи.

Во Норвешка многумина го искористија топлото време во банкарскиот празник во понеделникот за да уживаат во „утропил“ – пиво кое се консумира на отворено. Правилата предвидуваат дека групите мора да бидат ограничени на 20 лица, со растојанија од еден метар помеѓу секое лице, освен за оние кои живеат под ист покрив.

Дозволена е само услуга за маса, потребна е редовна дезинфекција на маси и столчиња, а објектите мора да се затворат до 23,30 часот. Норвешка, која потврди 8.411 случаи и 236 смртни случаи од корона вирусот, воведе строги мерки за спречување на ширењето на заразата на 12 март.

Терасите низ Холандија брзо се пополнија во понеделникот, пренесува Ројтерс откако на баровите и рестораните им било дозволено да се отворат за прв пат за речиси три месеци.

На нив, музеите, кината и театрите им беше дозволено да ги отворат своите врати од понеделник наутро, сè додека следат строги правила за социјално дистанцирање.

Сега им е дозволено да примаат најмногу 30 клиенти истовремено, кои сите треба да направат резервации однапред и треба да седат на маси распоредени најмалку 1,5 метри оддалеченост.

Јавниот превоз, кој беше ограничен за време на заклучувањето, исто така, во понеделникот се врати во редовна услуга, а сите патници и персоналот треба да носат маски за лице.

Во понеделникот холандскиот Институт за јавно здравје објави дека 103 лица позитивно се тестирале за корона вирусот, најмал број пријавени од 10 март, со што вкупниот број случаи во земјата се искачи на 46.545.

Осуммина починале, со што бројот на загинати во земјата достигна 5.962.

Средните училишта ќе бидат отворени во вторник, по делумно отворање на основните училишта минатиот месец.