Хибридна настава наместо традиционално студирање


Коронавирусот, кој во последните месеци ги смени наште животни навики, нè принуди да усвоиме некои нови, а една од нив е учење и работа на далечина. Многу универзитети ширум светот започнаа да организираат програми преку Интернет за многу кратко време. Некои од нив веќе имаа искуство со ова, особено приватните универзитети, а повеќето од нив …

Хибридна настава наместо традиционално студирање Read More »

Спреј за нос кој ќе ни обезбеди солидна заштита од корна вирус


Губење на мирис и вкус е еден од трите клучни симптоми на Ковид-19, и не само клучен, туку и многу чест – студија спроведена на 24.000 лица заразени со вирусот откри дека дури една четвртина од нив го изгубиле чувството за мирис. Веќе некое време, експертите тврдат дека вирусот влегува во носната празнина преку ангиотензин-конвертирачкиот …

Спреј за нос кој ќе ни обезбеди солидна заштита од корна вирус Read More »

За пушачите, но и за сите останати: Овошје кое помага за хронично заболување на белите дробови


Дури и пушачите кои редовно јаделе јаболка и круши станале поотпорни на хроничен бронхитис. И некои други растителни супстанции кои особено се наоѓаат во јаболката и крушите се од голема важност. Овошјето и зеленчукот, како што е веќе добро познато, се многу здрави и го штитат организмот од многу болести. Но, јаболката и крушата имаат …

За пушачите, но и за сите останати: Овошје кое помага за хронично заболување на белите дробови Read More »

Дали спиете со чорапи или без? Еве што велат научниците


За ова прашање се дебатира со години, а интернетот изобилува со причини зошто некои спијат со чорапи, а некои без. Постојат дури и теории кои велат дали спиете или не со чорапи ја одразува вашата личност, па ако спиете без чорапи тоа значи, според нив, дека сте заштитнички во односите со другите, додека ако спиете …

Дали спиете со чорапи или без? Еве што велат научниците Read More »

Аукција со 80 000 предмети од познатиот хотел „Валдорф Асторија“


САД – Познатиот њујоршки хотел Валдорф Асторија, еден од најпрестижните во светот, ќе понуди 80.000 свои предмети на аукција пред продолжувањето на реновирањето. – Целосното реновирање на хотелот почна во декември 2017 година. Се очекува тој повторно да биде отворен за две до три години и ќе вклучува 375 апартмани и 375 соби, изјави Ендрју Милер, …

Аукција со 80 000 предмети од познатиот хотел „Валдорф Асторија“ Read More »

Во пудрата на „Џонсон и Џонсон“ имало азбест


 Компанијата „Џонсон и Џонсон“ ќе плати обештетување во висина од 100 милиони долари по тужби на незадоволни потрошувачи  дека бебешката пудра на таа компанија наводно предизвикувала рак, јави денеска Блумберг.  Агенцијата се повикува на извори запознати со договорите за обештетување.  Компанијата е соочена со 19.000 тужби од потрошувачи и роднини на преживеани со тврдење дека нејзините …

Во пудрата на „Џонсон и Џонсон“ имало азбест Read More »

Во Египет откриени 59 саркофази стари над 2.600 години


Во Египет, во некропола во близина на Каиро, пронајдени се 59 добро сочувани саркофази, стари повеќе од 2.600 години. Египетскиот министер за туризам и антиквитети Калид Ал-Анани изјави дека саркофазите се пронајдени во многу добра состојба, пренесува Ен Би Си. Група свештеници и високи функционери од доцниот период на стар Египет се закопани во ковчезите. …

Во Египет откриени 59 саркофази стари над 2.600 години Read More »

Финска студија: Луѓето поради пандемијата имаат кошмари


Корона вирусот на луѓето буквално им стана ноќна мора, покажа финска студија за сон во која учествувале стотина волонтери. Тие ги прераскажале своите соништа на научниците од хелсиншкиот универзитет што ги имале во текот на карантинот воведен поради пандемијата во првиот дел од годината. Соништа за изгубени пасоши, затворени граници, за многу луѓе во мали …

Финска студија: Луѓето поради пандемијата имаат кошмари Read More »

Во САД забележан 17-от смртен случај поврзан со воздушно перниче на „Таката“


Јапонскиот производител на автомобили „Хонда мотор ко“ објави дека е забележана 17-та фатална несреќа во САД поврзана со неисправно воздушно перниче од марката „Таката“, што го користат возилата „Хонда“ и „Форд“. Јапонската фирма соопшти дека податоците се потврдени во соработка со Националната управа за безбедност на сообраќајот на САД, појаснувајќи дека последната во низата несреќи …

Во САД забележан 17-от смртен случај поврзан со воздушно перниче на „Таката“ Read More »

Газели, антилопи, зебри, жирафи, галопирале низ Тиквешко во минатото


Газели, антилопи, зебри, жирафи, егзотични животни галопирале низ Тиквешко во минатото. Ова го покажуваат палеонтолошките истражувања за животот од пред милиони години во Неготинско. Екипа од научници открива нови наоѓалишта од кои се вадат фосилни коски, кои сведочат за животот некогаш. МИА деновиве беше на терен и поразговара со стручните лица од природонаучните музеи од …

Газели, антилопи, зебри, жирафи, галопирале низ Тиквешко во минатото Read More »

Суд во Ирска: Лебот за сендвичите „Сабвеј“ не е леб


 Лебот што се користи за американските сендвичи „Сабвеј“ не може да се дефинира како леб, според Врховниот суд на Ирска. Како што се вели во одлуката, причината за тоа е преголемата содржина на шеќеp во него. Случајот е инициран од компанијата „Букфајндерс Лтд.“, тамошниот оператор за овој синџир ресторани. Тој опфаќа 110 земји во светот. Компанијата …

Суд во Ирска: Лебот за сендвичите „Сабвеј“ не е леб Read More »

Данска ќе убие милион видри поради коронавирусот


Данската Влада соопшти дека планира да убие до милион видри, заради спречување натамошно ширење на коронавирусот. Како што јави ДПА, властите се сомневаат на пренесување на вирусот од тоа животно на луѓе во два вакви случаи во Холандија на почетокот на оваа година. – Мојот главен фокус е да бидеме сигурни дека фармите со видри …

Данска ќе убие милион видри поради коронавирусот Read More »

Жена во визба од зграда во Париз што ја наследила пронашла половин милион евра


Франција – На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра, во различни,  а во понеделникот ги открила жената која сакала да го продаде станот, јави дописникот на МИА. Куферот, според пишувањето на „Паризиен“, можно е да бил поврзан со случај …

Жена во визба од зграда во Париз што ја наследила пронашла половин милион евра Read More »

Исчезната жена по две години пронајдена среде океан (видео)


Жена од Колумбија која две години се водела како исчезната, беше пронајдена жива на два километра од брегот на градот Пуерто Колумбија, во водите на Атлантскиот Океан. Анхелика Гаетан (46) случајно ја пронашол рибарски брод во саботата. Таа просто, лебдела во водата без пловило. Била истоштена, со хипотермија и не знаела каде се наоѓа. Полицијата …

Исчезната жена по две години пронајдена среде океан (видео) Read More »

Кражба во живо на ТВ во Италија (видео)


Градоначалникот на градот Вентимиља, северозападна Италија, близу границата со Франција, беше „опљачкан“ во директен пренос на телевизија. На видеото, коешто веднаш стана хит на интернет, новинарка го прашува Гаетано Скулино – кој е одговорен за редот и безбедноста во градот, но во мигот, тој, градоначалникот не ја слуша и гледа во спротивна насока. Сè тоа се …

Кражба во живо на ТВ во Италија (видео) Read More »

Никогаш да не јадете лимон ако ве боли грлото или ореви ако ве мачи стомак! Ова се здрави намирници кои можат да ви направат хаос во организмот


Ова е храна што не треба да ја јадете ако кашлате, имате главоболка или имате болка во стомакот! Советот на нутриционисти налага да јадеме пет порции овошје и зеленчук на ден, но има храна што може да ги продолжи симптомите на болеста кога нашето тело е истоштено и ослабено! Сите не реагираме исто на одредена …

Никогаш да не јадете лимон ако ве боли грлото или ореви ако ве мачи стомак! Ова се здрави намирници кои можат да ви направат хаос во организмот Read More »

Заборавете на скапите шампони – шест евтини намирници за брз раст и бујна коса


Како да се забрза растот на косата и како да се отстрани првутот се многу чести прашања, а има и храна што може да ви помогне во тоа. Најдобро од сè, храната за побрз раст на косата е лесно достапна, не е скапа и веројатно веќе некои јадете, а не сте ни свесни дека помагаат! …

Заборавете на скапите шампони – шест евтини намирници за брз раст и бујна коса Read More »

Отворен повик за учество на 8. НАСА Хакатон за вселенски иновации, прв пат во виртуелна форма


Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од 2 – 4 октомври 2020, но по прв пат ќе биде во форма на комплетно виртуелен настан заради безбедност на сите учесници. Како што информираат организаторите, реализацијата ќе биде поддржана од …

Отворен повик за учество на 8. НАСА Хакатон за вселенски иновации, прв пат во виртуелна форма Read More »

Жена од еден хороскопски знак е страв и трепет кај мажите


Се повеќе се зборува за жени од кои мажите се плашат и ретко влегуваат во врска со нив од страв дека ќе останат инфериорни. Паметните, убави и успешни жени се опасност за многу мажи, па затоа на многумина од нив е тешко да се најде партнер кој може да ја толерира нивната доминација. Според астрологијата, …

Жена од еден хороскопски знак е страв и трепет кај мажите Read More »

Потопете ги рацете во вода: Тест што ја открива состојбата на вашето срце


Здравото срце е една од најголемите предности во време на брз начин на живот и брза храна. Овој краток тест лесно можете да го направите дома, а наводно ја открива состојбата на вашето срце. Сè што треба да направите е да  наполните сад со ладна вода и да ставите малку мраз. Големината на садот треба …

Потопете ги рацете во вода: Тест што ја открива состојбата на вашето срце Read More »