Чешка: Секое второ пиво гратис


Од денеска сите кафулиња и ресторани во Чешка повторно се отворени, а најголемата пивница во земјата Пилснер Уркел има промоција, со која секое второ нарачано точено пиво ќе биде бесплатно. Чешките медиуми објавија дека акцијата се однесува на секоја пивница од тој бренд. Кафулињата и рестораните беа затворени во Чешка од средината на март поради …

Чешка: Секое второ пиво гратис Read More »

Од јуни нов тест на Ковид-19 на примерок од плунка


Француски конзорциум денеска покрена последна фаза од производството на најновиот скрининг-тест за откривање на новиот корона вирус, врз основа на плунка. Тестот ќе го прават професионлаци кои ќе собираат помалку од милилитар плунка од пациентите, а потоа промерокот ќе го поделат во две епрувети на 65 степени Целзиусови, по што ќе се чита резултатот, пренесе …

Од јуни нов тест на Ковид-19 на примерок од плунка Read More »

„Пријатели“ e најгледана серија во карантин


САД– Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа кои серии Американците најмногу ги гледале додека биле во карантин поради новиот коронавирус. Резултатите покажале дека „Пријатели“ е најгледната серија во САД за време на пандемијата на Ковид-19. Серијата за шестмината неразделни пријатели е популарна во 11 сојузни држави, меѓу кои се …

„Пријатели“ e најгледана серија во карантин Read More »

Помала сингапурска студија откри дека луѓето со корона не се заразни по 11 дена


Болните од Ковид-19 по 11 дена од заразата повеќе не се инфективни, иако некои и понатаму се позитивни на вирусот, покажаа резултатите од новата студија изработена од тим стручњаци за болеста од Сингапур. „Позитивен тест не значи дека лицето е инфективно“, стои во заедничката студија на Националниот центар за инфективни болести и Академијата за медицина …

Помала сингапурска студија откри дека луѓето со корона не се заразни по 11 дена Read More »

(Видео) Откриена оддалечена диск-галаксија


Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков вид, кои овие научници ја воочиле досега, ова откритие ќе влијае на претставата која науката ја имала досега за формирањето на галаксиите во текот на раната фаза од историјата на Универзумот. Галаксијата, која го носи …

(Видео) Откриена оддалечена диск-галаксија Read More »

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна


лијателниот британски медицински магацин „Лансет“ оцени дека резултатите од првата фаза од испитувањето на првата кинеска вакцина против Ковид-19 врз луѓе, покажуваат дека таа е „безбедна и поттикнува брз одговор на имунолошкиот систем“. Во текстот се наведува дека вакцината е испробана врз 108 доброволци, кои биле поделени во три групи, од кои секоја примала различни …

Кинеска вакцина против Ковид-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна Read More »

Изолација и коронавирус: Зошто прекумерно гледаме серии и дали е тоа добро за нас


Дали константно гледате серии за време на изолацијата? Не се секирајте, не сте единствени… Но што е тоа што не тера прекумерно да гедаме серии како што е „Крал на тигрите“? И дали е тоа проблем или може да биде добро за нас? Дали ја изгледавте во еден здив серијата „Крал на тигрите“ на Нетфликс? …

Изолација и коронавирус: Зошто прекумерно гледаме серии и дали е тоа добро за нас Read More »

Во Московска зоолошка угина алигаторот на Хитлер


Алигаторот што се смета дека му припаѓал на Хитлер угина во Московската зоолошка градина. Алигаторот беше стар 86 години, а британските војници го нашле во Берлин по завршувањето на Втората светска војна и го предале на Црвената армија. Алигаторот беше наречен Сатурн, а во главниот град на Русија беше пренесен во 1946 година. Сатурн бил …

Во Московска зоолошка угина алигаторот на Хитлер Read More »

Два кубански лека значително ја намалиле смртноста од корона вирус


Кубанските власти објавија дека употребата на два лека развиени од кубанските компании за биотехнологија довеле до значително намалување на смртноста од последиците на коронавирусот во таа земја. Кубанските здравствени власти соопштија дека само два смртни случаи поврзани со ковид-19 биле регистрирани во изминатите девет дена, пренесе Ројтерс. Владата во Хавана, која, според Ројтерс, се надева …

Два кубански лека значително ја намалиле смртноста од корона вирус Read More »

Речиси 350.000 лица починаа од корона вирусот во светот


Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.360.982 лица. Од нив починале 341.830, а оздравеле 2.187.422 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Србија почина едно лице од новиот коронавирус, а потврдени се нови 68 заразени случаи. –  Во последното деноноќие, во Албанија, од направени 200 тестови на сомнителни случаи, позитивен …

Речиси 350.000 лица починаа од корона вирусот во светот Read More »

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против корона вирус


Тешко е да се претера со нагласувањето на важноста од развој на вакцина против новиот корона вирус. Тоа е брз пат за враќање на нормалниот живот и причина зошто министерот за здравство на Велика Британија Мат Ханкок рече дека Британија во развој на вакцина ќе вложи се што може. Но, сепак постои можост никогаш да …

Гардијан: Можно е да не добиеме вакцина против корона вирус Read More »

Во Мексико пронајдени коски на повеќе од 60 мамути


Коски на повеќе од 60 мамути се пронајдени на градилиште за време на работата на новиот аеродром „Фелипе Анхелес“ во Мексико Сити, соопшти Националниот институт за антропологија и историја. Се смета дека коските се од пред 15.000 години и припаѓаат на колумбискиот мамут. За време на изградбата на аеродромот, пронајдени се коски од бизони, камили, …

Во Мексико пронајдени коски на повеќе од 60 мамути Read More »

Продолжува снимањето филмови и серии во Калифорнија, без Холивуд


САД– Калифорнија следната недела ќе објави насоки за продолжување на продукцијата на холивудски филмови и телевизиски серии, кои беа запрени поради мерките околу коронавирусот, но гувернерот на таа американска држава Гавин Њусам предупреди дека округот Лос Анџелес најверојатно ќе биде исклучен од таа прва фаза на отворање. Студијата за снимање се празни откако Калифорнија воведе …

Продолжува снимањето филмови и серии во Калифорнија, без Холивуд Read More »

Студија: Лекот што го препорачува Трамп може да е штетен за пациентите со Ковид-19


Лекот за маларија хидроксихлорокин, што како превенција од корона вирус го користи американскиот претседател Доналд Трамп, се доведува во врска со зголемена смртност од Ковид-29, тврди студија на стручњаци објавена во медицинскиот магазин „Лансет“. Во истражувањето се користени податоци од 671 болници и опфатени се повеќе од 96.000 луѓе кои се во болница поради Ковид-19 …

Студија: Лекот што го препорачува Трамп може да е штетен за пациентите со Ковид-19 Read More »

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19


  Универзитетот Оксфорд и мултинационалната компанија „Астра Зенека“ ќе регрутираат 10.000 возрасни и деца во Британија за тестирање на експериментална вакцина за корона вирусот. Институциите низ Биртанија почнаа со регрутирање 10.260 испитаници да утврдат како имунолошкиот систем реагира на вакцината и колку е таа сигурна, објави Универзитетот. Истражувачите пред се бараат здравствени работници и припадници …

Велика Британија регрутира 10.000 граѓани за тестирање вакцина за Ковид-19 Read More »

Холивудски ѕвезди во затвор заради мито: По Хофман и Лаглин се изјасни за виновна


САД – Скандалот во кој над 40 богати родители подмитувале тренери од колеџ и луѓе од центрите за тестирање со цел да им помогнат на своите деца да се запишат на најелитните универзитети во земјата, како Јејл, Џорџтаун и Стенфорд, добива судски епилог. Меѓу обвинетите беа и актерките Лори Лаглин позната од серијата „Полна куќа“, и …

Холивудски ѕвезди во затвор заради мито: По Хофман и Лаглин се изјасни за виновна Read More »

Половина од вработените во Фејсбук ќе работат од дома


Генералниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг најави дека очекува дека во следните десет години околу 50 проценти од вработените во компанијата да  работат од дома. Сепак, тој додаде дека платите ќе бидат намалени за вработените кои живеат во други делови на Соединетите Американски Држави каде трошоците за живот се пониски отколку во Силиконската долина. – …

Половина од вработените во Фејсбук ќе работат од дома Read More »

Циклонот над Србија бил силен како термонуклеарна бомба


Невремето пропратено со град што зафати делови од Србија имаше енергија на термонуклеарна бомба, а против таа природна непогода беа истрелани 990 противградни ракети, изјави директорот на српскиот Републички хидрометеоролошки завод (РХЗО), Југослав Николиќ. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Николиќ истакна дека невремето, што ја зафати Србија пред два дена и кое …

Циклонот над Србија бил силен како термонуклеарна бомба Read More »

Индонезиска зоолошка градина ќе жртвува животни за да ги нахрани месојадците


Управата на зоолошката градина во градот Бандунг на индонезискиот остров Јава соопшти дека наскоро ќе треба да жртвува некои животни од зоолошката градина за да ги нахрани месојадците кои се на работ на глад. Поради воведување на рестриктивни мерки, зоолошката градина беше затворена на 23 март и на тој начин остана без приходи од посети, …

Индонезиска зоолошка градина ќе жртвува животни за да ги нахрани месојадците Read More »

Пребројување на пеликаните од Преспанско Езеро по повод Меѓународниот ден на биолошката разновидност


Со пребројување на пеликаните од Преспанското Езеро, Македонското еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“ денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на биолошката разновидност – 22 мај. Од МЕД информираат дека целта на одбележувањето е доближување на природните убавини на земјата. Посочуваат дека во текот на денот на социјалните мрежи ќе …

Пребројување на пеликаните од Преспанско Езеро по повод Меѓународниот ден на биолошката разновидност Read More »