Бислимската Клисура викенд-дестинација за кумановци, место со огромен потенцијал за развој


Бислимската Клисура, иако мала по должина од само седум километри, стана вистинска атракција за кумановци, кои секое слободно време го поминуваат таму, особено сега во вонредната состојба, поради пандемијата со КОВИД-19. Сместена е на околу пет километри од Куманово од вливот на Кумановска Река до селото Пчиња. Младите и рекреативците секојдневно споделуваат фотографии од прекрасната …

Бислимската Клисура викенд-дестинација за кумановци, место со огромен потенцијал за развој Read More »

„Фејсбук“ откри „трол фарми“ од Македонија што објавувале дезинформации за коронавирусот


Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради  користење т.н. Трол-фарми од Северна Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук. Издавачот „Natural News“ беше една од најплодните „туркачи“ на вирусното видео за заговор „Plandemic“, кое лажно тврдеше дека коронавирусот е дел од сложен владин заговор за контрола на населението преку вакцини и …

„Фејсбук“ откри „трол фарми“ од Македонија што објавувале дезинформации за коронавирусот Read More »

Вработена во австралиска Зоолошка градина нападната од два лава


Во Зоолошка градина во Австралија, два лава нападнале жена која го чистела затворениот простор, нанесувајчи и сериозни гребаници на главата и вратот. Вработената во зоолошката градина Шолхавен, во близина на Сиднеј, по нападот, веднаш била пренесена во болница. Лекарите соопштија дека жената првично била во критична состојба, но успеале да ја стабилизираат нејзината состојба. Од …

Вработена во австралиска Зоолошка градина нападната од два лава Read More »

„Фолксваген“ вложува две милијарди евра во Кина за развој на возила на електричен погон


Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ најави дека ќе инвестира околу две милијарди евра за развој на возила на електричен погон во Кина, најголемиот автомобилски пазар во светот. – Во Кина се продаваат 40 отсто од возилата на „Фолксваген“ и е една од најголемите е-мобилности во светот, се наведува во соопштението на германскката компанија. Според „Фолксваген“ …

„Фолксваген“ вложува две милијарди евра во Кина за развој на возила на електричен погон Read More »

Патеката на астероидот што ги уништи диносаурусите предизвика „совршена бура“


Научниците кои го проучувале кратерот и правеле компјутерски симулации велат дека астероидот удрил во Земјата под агол од 60 степени, што го влошило влијанието врз климата. Станува се појасно зошто астероидот што ја погоди Земјата пред 66 милиони години беше толку катастрофален. Вселенското тело, кое уништи 75 отсто од сите дотогаш познати видови, вклучително и …

Патеката на астероидот што ги уништи диносаурусите предизвика „совршена бура“ Read More »

Како функционираат и колку се значајни тестовите на антитела?


Во Русија и во Италија, но и во други земји здравствените власти имаат намера со масовни тестирања на антитела да го утврдат вистинскиот број луѓе кои биле заразени со корона вирус. Како функционираат тие тестови и колку се значајни? Покрај тоа што во Русија со недели владеат строги мерки заради корона вирусот, бројот на нови …

Како функционираат и колку се значајни тестовите на антитела? Read More »

Лошото време го одложи лансирањето на ракетата на „СпејсИкс“


Лансирањето на вселенскиот брод  „Кру драгон“ синоќа беше  одложено поради лошите временски услови и е презакажано за в сабота. Ракетата на компанијата „СпејсИкс“ треба да ја превезе капсулата со двајца американски астронаути, Даг Харли и Боб Бенкен, на Меѓународната вселенска станица. Тоа е прво американско ласнирање на ракета од американска територија со човечки екипаж после …

Лошото време го одложи лансирањето на ракетата на „СпејсИкс“ Read More »

Ја купила од Џастин Бибер, сега ја продава за 19 милиони долари: Клои Кардашијан се сели во поголема куќа


САД- Клои Кардашијан се сели со ќеркичката Тру во поголема куќа и го продава досегашниот дом во медитерански стил за 19 милиони долари. Луксузната куќа, целосно приватна, освен ако не сте во хелихоптер, беше на насловницата на специјализираното списание Architectural Digest во 2016 година што говори за нејзината убавина, архитектура и ентериер. Куќата е лоцирана …

Ја купила од Џастин Бибер, сега ја продава за 19 милиони долари: Клои Кардашијан се сели во поголема куќа Read More »

Меланија Трамп советува, а не носи маска во јавност


САД- Првата дама Меланија Трамп ги повика Американците да носат заштитни маски во јавност, но таа не носеше избраа да се откажат од носење себеси за време на настаните врзани со Memorial Day со нејзиниот сопруг. Од почетокот на април, Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат сите Американци да носат некаква форма на …

Меланија Трамп советува, а не носи маска во јавност Read More »

Како стојат работите сега: Дали вирусот корона е поопасен од грипот?


Од појавувањето на вирусот корона, многумина го споредуваат со грипот – и двата предизвикуваат респираторни симптоми, но честопати се шпекулира кој е позаразен, помртоносен… Еве што велат бројките! Претходните истражувања покажаа дека ковид-19, кој моментно инфицира 5,6 милиони луѓе ширум светот, се шири побрзо од грипот и има повисока стапка на смртност! Според Светската здравствена …

Како стојат работите сега: Дали вирусот корона е поопасен од грипот? Read More »

(ВИДЕО) Ова е најмалиот и најслаткиот готвач на светот


Коби е вистински мал готвач! Тој е едногодишно момче кое, со црвенa готварска капа на главата и им помага на родителите да ја подготват целата гастрономија. Во кујната има неколку улоги – да се биде готвач, дегустатор или едноставно да „изеде“ што е подготвено. Околу 1,3 милиони луѓе сакаат да ги следат вештините на Коби, …

(ВИДЕО) Ова е најмалиот и најслаткиот готвач на светот Read More »

Претседателот на Замбија помилува геј двојка


Претседателот на Замбија, Едгар Лунгу помилува геј двојка, кои беа осудени во ноември минатата година на 15 години затвор, според колонијалниот закон. Џафет Катабу (39) и Стивен Самбу(31), беа помилувани заедно со околу 3.000 затвореници, по повод одбележувањето на Денот на ослободување на Африка Судијата на Врховниот суд во Лусака ја осуди геј двојката на …

Претседателот на Замбија помилува геј двојка Read More »

Заклучувајте ги автомобилите, корона вирусот не е заштита од кражби


Корона вирусот не ги штеди на сопствениците на автомобили. Бидејќи повеќе луѓе од кога било остануваат дома за да спречат ширење на Ковид-19, нивните автомобили, пикапи и џипови се паркирани без надзор на улиците, што ги прави лесен плен за крадците. Кражбите на автомобили се зголемиле за 63 отсто во Њујорк и речиси 17 отсто …

Заклучувајте ги автомобилите, корона вирусот не е заштита од кражби Read More »

„Спејс Икс“ подготвена за историски лет до Меѓународната вселенска станица


Kомпанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) на Илон Маск се подготвува да испрати двајца американски астронаути на Меѓународната вселенска станица од космодромот на Вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен ќе стартуваат утре во 16 часот и 33 минути часот по источно американско време со вселенската капсула „Кру драгон“ (Crew Dragon) и ракетата …

„Спејс Икс“ подготвена за историски лет до Меѓународната вселенска станица Read More »

Џ.К. Роулинг со нова книга за деца, не е поврзана со „Хари Потер“


Англија– Џ.К. Роулинг ги изненади обожавателите најавувајќи нова книга за деца, која од денеска ќе биде објавувана во делови на нејзината веб-страница и ќе биде достапна бесплатно. „Икабог“ е бајка и прва детска приказна на авторката која не е поврзана со „Хари Потер“, серијата книги за момчето волшебник, што и донесе светска слава. Роулинг ја напишала …

Џ.К. Роулинг со нова книга за деца, не е поврзана со „Хари Потер“ Read More »

Во „Кит Го“ се пазари со колички од „Тинекс“?


Изутринава на социјалните мрежи се појавија фотографии направени во „Кит Го“ маркет на кои може да се види дека потрошувачите во маркетот пазарат со колички на кои стои логото на синџирот супермаркети „Тинекс“. Фотографиите поттикнаа голема јавна дискусија поради вистинските причини кои се кријат зад употребата на количките од „Тинекс“ во друг маркет. И додека …

Во „Кит Го“ се пазари со колички од „Тинекс“? Read More »

Британски научници смислија инхалатор против корона вирус


Истражувачи од британскиот универзитет во Саутемптон смислиле нов инхалатор кој треба да им помогне на луѓето заразени со корона вирус да се изборат со него во раните фази на болеста. Инхалаторот користи експериментален лек кој содржи интерферон бета, протеин што човечкото тело го произведува секогаш кога доаѓа вирусна инфекција, пренесува лондонски „Сан“. Интерферон бета, кој …

Британски научници смислија инхалатор против корона вирус Read More »

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин


Во Полска се спроведува истражување за иновативен лек за Ковид-19, кој содржи имуноглобин ИГГ, а ќе се спроведува во градот Лублин. Произведениот лек ќе се заснова на крвната плазма на луѓе кои се опоравиле од коронавирусот, пренесува „Поланд ин“. За целите на овој проект, крвна плазма ќе биде земена од околу 230 луѓе, што се …

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин Read More »

Кучињата можат да го намирисаат корона вирусот


Првите испитувања во Финска ги изненадија научниците – кучињата брзо научија да го намирисаат корона вирусот. Како омилените животни може да помогнат против пандемијата? Успехот бил восхитувачки – по само неколку седмици тренинг, кучињата речиси без грешка можеле да разликуваат мирис на урина од пациенти заразени со корона вирус. „Беше фантастично да се види колку …

Кучињата можат да го намирисаат корона вирусот Read More »

Ве привлекуваат„чудни“ типови? Еве зоштo е тоа добро


Врската со вакви луѓе може да биде најдоброто нешто што ви се случило досега. Повеќето луѓе ќе речат дека немаат свој „тип“ кога станува збор за избор на партнер. Ќе наведат некои од вообичаените позитивни квалитети што посакуваат нивниот избраник да ги поседува – љубезност, шарм, интелигенција, убавина … и тоа е крајот на приказната. …

Ве привлекуваат„чудни“ типови? Еве зоштo е тоа добро Read More »