Новата австриска Влада со 16 членови


Новата австриска Влада, што ќе ја предводи Себастијан Курц како канцелар, ќе има 16 членови, покрај канцеларот, уште 13 министри и двајца дражавни секретари. Народната партија на Австрија (ОВП) ќе има седум министри, а Слободарската партија (ФПО) шест. Во новата австриска Влада, ОВП ќе биде застапена со Курц како канцелар на земјата, министер за финансии …

Новата австриска Влада со 16 членови Read More »

Над 30 милиони туристи ја посетиле Турција годинава


Вкупно 30,37 милиони странци пристигнале во Турција од јануари до ноември годинава, додека во истиот период 30,4 странци ја напуштиле земјата. Во истиот период минатата година 24,7 милиони странци ја посетиле Турција. Во 2017 година во Турција најмногу туристи пристигнале од Русија.

Најстариот син на поранешниот турски премиер е пронајден мртов во неговиот дом


Јавуз Јилмаз (38), најстариот син на поранешниот турски премиер Месут Јилмаз, е пронајден мртов во неговиот дом во истанбулската населба Бејкоз. Телото на Јилмаз го пронашле неговиот телохранител и шоферот. Тој бил легнат на кревет и застрелан во пределот на главата. Според истражното тело, куршумот бил истрелан од десната страна на главата во права линија. …

Најстариот син на поранешниот турски премиер е пронајден мртов во неговиот дом Read More »

Новинар во Азербејџан осуден на шест години затвор


Азербејџанскиот новинар Азиз Оруџов (33), кој е директор на интернет телевизијата „Канал 13“, денеска е осуден на шест годишна затворска казна. „Тој е осуден поради нелегална трговија и бидејќи прифатил незаконско финансирање од страна на странски фирми“, наведе денеска неговиот адвокат Џавад Џавадов. Оруџов тврди дека обвиненијата против него се измислени и политички мотивирани. Џавадов …

Новинар во Азербејџан осуден на шест години затвор Read More »

Приведен напаѓачот од аеродромот во Амстердам, нема повредени патници


Состојбата на аеродромот „Шипол“ во холандскиот град Амстердам е нормализирана по денешниот инцидент во кој припадници на воената полиција пукаа во човек вооружен со нож. Напаѓачот бил ранет од страна на полицајците и бил притворен. Никој друг не бил повреден во инцидентот. Влезот на аеродромот каде се случил инцидентот беше привремено евакуиран и затворен за …

Приведен напаѓачот од аеродромот во Амстердам, нема повредени патници Read More »

Принцот Хари го одликува македонскиот дипломец Трендевски со интернационален „Меч на честа“


На традиционалната церемонијална парада на дипломци на Кралската воена академија „Сендхрст“, Милош Трендевски, потпоручник во македонската армија, е прогласен за најдобар од сите меѓународни студенти. Трендевски доби признание од принцот Хари кој му врачи „Интернационален меч“ за највисоките резултати при школувањето на „Сендхрст“. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска која присуствуваше на церемонијата истакна дека Македонија …

Принцот Хари го одликува македонскиот дипломец Трендевски со интернационален „Меч на честа“ Read More »

Принцот Хари и Меган Маркл закажаа свадба на 19 мај


Свадбата на принцот Хари и Меган Маркл ќе се одржи на 19 мај следната година во капелата Сент Џорџ во Виндзорскиот дворец, соопшти денеска Кенсингтонската палата. Двојката минатиот месец соопшти дека се вериле после 18 месеци врска. Принцот Хари (33), кој е петти по ред во линијата за наследување на британскиот престол, со американската актерка …

Принцот Хари и Меган Маркл закажаа свадба на 19 мај Read More »

Меј: Велика Британија сака најдобар можен трговски договор по Брегзит


Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека Лондон работи за да го постигне најдобриот можен трговски договор со Европската унија по излегувањето на Велика Британија од Унијата. „Ќе ја испочитуваме волјата на британскиот народ и ќе го постигнеме најдобриот договор по Брегзит за нашата земја, обезбедувајќи најголем можен пристап до европските пазари, со зголемување на …

Меј: Велика Британија сака најдобар можен трговски договор по Брегзит Read More »

Уапсени 11 лица за трговија со жени во Романија и во Шпанија


Во Шпанија и во Романија се уапсени 11 лица поради сомнение дека организирале трговија со жени за сексуална експлоатација во Мадрид, додека девет Романки, жртви на таа група се идентификувани и згрижени, соопшти денеска Интерлоп. Истрагата за случајот е започната во септември откако шпанската полиција добила пријава од една Романка, која посочила дека пред неколку …

Уапсени 11 лица за трговија со жени во Романија и во Шпанија Read More »

Седуммина уапсени при разбивање на терористичка ќелија во Санкт Петербург


Седум припадници на терористичка ќелија на Исламската држава се приведени во Санкт Петербург за подготовка на терористички акти, соопшти центарот на односи со јавноста на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ). Ќелијата била раководена од шефови на меѓународната терористичка организација во странство преку месинџерот „Телеграм”, се вели во соопштението. Учесниците планирале на 16 декември да извршат …

Седуммина уапсени при разбивање на терористичка ќелија во Санкт Петербург Read More »

САД ја укина регулативата за неутралност на интернет


Американската Федерална комисија за комуникации синоќа укина правила за „неутралност на интернет“ воведени пред две години за време на администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама. Со нив се гарантираше еднаков пристап на интернет. Наместо тоа, прифатена е политика што ќе намали регулативи на поголеми интернет провајдери и ќе им се дадат пошироки овластувања да одлучат …

САД ја укина регулативата за неутралност на интернет Read More »

Светот го добива првиот билионер!


Сатоши Накамото е имет на оној кој го создаде биткоинот и на пат е да стане првиот билионер. Како што пишува „Форбс“, тој се наоѓа на листата на најбогатите милијардери пред Бил гејтс и Џеф Безос. Кога биткоинот почна да расте, проценката беше дека тој „тежи“ околу 17 милијарди долари. Судејќи по новите вредности на …

Светот го добива првиот билионер! Read More »

Путин не се предава, ќе се кандидира за нов мандат


Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека ќе се кандидира на претседателските избори во март како независен кандидат и оти очекува широка поддршка од партиите и народот во Русија. На годишната прес-конференција во Москва Путин прецизираше дека се уште не назначил шеф на неговиот изборен штаб и не сакаше во детали да зборува за неговата …

Путин не се предава, ќе се кандидира за нов мандат Read More »

Зборот „Ајфон“ е најпребаруван поим на Гугл


Ураганот Ирма, Ајфон 8 и Ајфон Икс се најпребаруваните поими во 2017 година на Гугл. Телевизискиот водител Мет Лауер е на четврто место на таа листа, а петта е вереницата на британскиот принц Хари – Меган Маркл. Годишниот извештај на Гугл покажува дека таа воедно е и прва во поткатегоријата за најпребарувани актери. На второ …

Зборот „Ајфон“ е најпребаруван поим на Гугл Read More »

Норвешка е првата земја што го исклучи ФМ и користи само дигитално радио


Норвешка заврши префрлање на дигитално радио (DAB) и со тоа, покрај несогласувањата, е првата држава во светот која исклучи национално емитување на ФМ. Во согласност со претходно усвоен распоред, најсеверните региони и територијата Свалбард на Арктикот преминаа на дигитално радио, соопшти радиската група Дигиталрадио Норге. Префлањето на дигитално радио почна на 11 јануари. Со тоа …

Норвешка е првата земја што го исклучи ФМ и користи само дигитално радио Read More »

Европскиот парламент не забрани ќебапи и гиро


Европскиот парламент не изгласа синоќа забрана за продажба на гиро и ќебапи бидејќи приговорот за користење фосфати во месото не доби потребно мнозинство. Тоа значи дека во ЕУ и понатаму ќе се продаваат ќебапи какви што се продаваа досега. За усвојување на таа одлука недостигаа три гласови, објави на Твитер Одбор на ЕП за животна …

Европскиот парламент не забрани ќебапи и гиро Read More »

Тереза Меј претрпе пораз во британскиот Парламент за Брегзит


Долниот дом на британскиот Парламент вечерва усвои резолуција, со која се бара ова законодавно тело да го одобри идниот договорот меѓу Велика Британија и ЕУ за Брегзит пред тој да стапи во сила и покрај противењето на премиерката Тереза Меј. Резолуцијата беше усвоена со 309 гласа „за“ и 305 „против“, откако дел од пратениците на …

Тереза Меј претрпе пораз во британскиот Парламент за Брегзит Read More »

Фед третпат годинава ја зголеми основната каматна стапка


Американсата Управа на федералните резреви (Фед) донесе одлука за зголемување на нејзината основна каматна стапка за 0,25 процентни поени на ниво од меѓу 1,25 и 1,5 отсто. Тоа е трето зголемување на основната каматна стапка на Фед годинава, во обид за „демонострирање доверба кон солидарноста на американската економија“. Во соопштението на Фед од денешната седница …

Фед третпат годинава ја зголеми основната каматна стапка Read More »

ЦФР: Овие жаришта в година можат да прераснат во големи војни


Американскиот Совет за меѓународни односи (ЦФР) во неговиот годишен извештај, насловен „Превентивни приоритети“, наведува 30 жаришта, кои според негова проценка можат да прераснат во големи војни во 2018 година. Во извештајот се посочува дека Балканот е зона со „ниско приоритетна закана“ за конфликт, со опасности предизвикани од можни политички немири и екстремистичко насилство, имајќи предвид …

ЦФР: Овие жаришта в година можат да прераснат во големи војни Read More »

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната


Мнозинството парламентарни групи во Европскиот парламент денеска ја поддржаа Резолуцијата со која се бараа Бугарија и Романија да станат членки на Шенген зоната. Против, такваиот став се изјаснија само парламентарните групи на Европските реформисти и конзервативци (ЕРЦ) и Европа на слободата и директната демократија (ЕФД2). Сите останати групи оценија дека Бугарија и Романија ги исполниле …

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната Read More »