Најновиот британскиот носач на авиони вреден 4,2 милијарди долари пропушта вода


Најголемиот британски воен брод, носачот на авиони „Елизабета Прва“, пропушта вода и ќе мора на ремонт, соопшти британското Министерство за одбрана. Воениот брод долг 280 метри, тежок 65.000 тони и вреден 4,2 милијарди долари, е претставуван како најсофистициран британски воен брод во историјата. Кралицата Елизабета Втора пред само две недели официјално го пушти во употреба, но …

Најновиот британскиот носач на авиони вреден 4,2 милијарди долари пропушта вода Read More »

Обединетите нации преброаја 258 милиони мигранти


Околу 258 милиони луѓе ги напуштиле своите родни земји и живеат во други земји, што е 49 отсто повеќе од 2000 година, соопшти ОН во новиот извештај за меѓународната миграција. Двегодишниот извештај на Одделот за економски и социјални прашања беше објавен по повод вчерашниот Меѓународен ден на мигрантите. Според него, процентот на луѓе во светот …

Обединетите нации преброаја 258 милиони мигранти Read More »

Ова е последниот нацист, ниту една држава не сака да го прими (ФОТО)


Полјакот Јакив Палиј (94), еден од последните нацистички соработници и чувар во „работен логор“ во Полска за време на Втората светска војна, каде во еден дел се убиени 6.000 Евреи, не сакаат да го примат ниту Германија, ниту Полска, ниту Украина и покрај барањата на семејствата на убиените Евреи. Сојузниот суд во Њујорк пред 14 …

Ова е последниот нацист, ниту една држава не сака да го прими (ФОТО) Read More »

Трамп ја објави стратегијата за безбедност – Америка на прво место


Американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска нова национална стратегија за безбедност со порака дека САД ќе следат доктрина со која Америка е на првото место. Трамп оцени дека Кина и Русија се ревизионистички сили и конкуренти кои настојуваат да ја оспорат моќта на САД и да ја поткопаат американската безбедност и просперитет. – Тие (Русија …

Трамп ја објави стратегијата за безбедност – Америка на прво место Read More »

Најмалку шестмина загинати во железничката несреќа во близина на Сиетл


Шест лица загинаа кога воз на американската железничка компанија Амтрак излета од шините од железнички надвозник јужно од Сиетл и најмалку еден вагон се урна врз автопат. Најмалку 77 лица се префрлени во болница, но се уште нема официјална информација за тежината на нивните повреди. Портпаролот на болницата Свети Петар соопшти дека во таа медицинска …

Најмалку шестмина загинати во железничката несреќа во близина на Сиетл Read More »

Навални: Можам да го победам Путин на фер избори


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални изјави дека е уверен оти ќе го победи рускиот претседател Владимир Путин доколку има фер избори. Во изјава за американски медиуми, тој рече дека не може да победи сѐ додека Кремљ има контрола врз информациите што се емитуваат на телевизиски станици. Навални додаде дека Кремљ не сака да го види …

Навални: Можам да го победам Путин на фер избори Read More »

(ВИДЕО) Воз излета од шини во близина на Сиетл


Воз на американската железничка компанија „Амтрак“ слета од надвозник јужно од Сиетл и се урна врз автопат. Американски медиуми јавуваат дека има повредени и жртви. – Има повеќе жртви во возот – изјави Ед Тројер, портпарол на локалниот шериф. Тој не можеше да соопшти за колкав број станува збор, но рече дека во возилата не …

(ВИДЕО) Воз излета од шини во близина на Сиетл Read More »

„Раша тудеј“ ќе емитува програма и на француски јазик


Руската државна телевизија „Раша тудеј“ денеска ќе почне со емитување програма на француски јазик, седум месеци откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека рускиот медиум шири пропаганда која наведува на погрешна трага. РТ веќе е присутна во Франција преку интернет-страница на француски јазик и преку популарниот канал на Јутјуб со снимки кои имаат титлови на …

„Раша тудеј“ ќе емитува програма и на француски јазик Read More »

Инцидент во американска воена база во Велика Британија


Британската полиција денеска упаси маж, кој со автомобил се обиде да влезе во американската воена воздухопловна база во Сафок, источна Англија. Американската база Милденхол е затворена поради безбедносниот инцидент. Британското Министерство за одбрана соопштија дека во инцидентот е уапсено едно лице.

Маж се обидел да влета со автомобил во американска база во Велика Британија


Британската полиција денеска уапси маж, кој со автомобил се обиде да влезе во американската воена воздухопловна база во Сафок, источна Англија. Американската база Милденхол е затворена поради безбедносниот инцидент. Британското министерство за одбрана соопшти дека во инцидентот е уапсено едно лице.

(ФОТО) Изложба посветена на Тоше Проески


По минатогодишното гостување со изложбата „Вечниот ангел на милосрдието“ во Крушево, Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје од денеска до крајот на годинава е домаќин на изложбата „Животното дело на Тоше“ организирана од Спомен-куќата на Тодор Проески од Крушево. Претставува фотографии од Тоше, некои досега и непознати во јавноста, како и цртежи кои на одбележувањето …

(ФОТО) Изложба посветена на Тоше Проески Read More »

Руските претседателски избори ќе чинат 256 милиони евра


Централната изборна комисија на Русија од владата доби приближно 256 милиони евра за кампањата за претседателските избори закажани за 18 март наредната година, јави ТАСС. Датумот на одржување на изборите го утврди Горниот дом на парламент на седница одржана во петокот. Одлуката е објавена и во службениот весник „Росискаја газета“, со што официјално почна предизборната …

Руските претседателски избори ќе чинат 256 милиони евра Read More »

Во Виена протести против новата австриска влада


Протести против новата австриска влада, составена од Народна партија (ОВП) и Слободарската партија (ФПО), која денеска полага заклетва пред претседателот Александер ван дер Белен, ја парализираа Виена. Во различни делови од центарот на Виена пријавени се девет демонстрации, а на крајот демонстрантите треба да се соединат на плоштадот Хелденплац, во близина на седиштето на владата …

Во Виена протести против новата австриска влада Read More »

Таксист осомничен за убиството на британската дипломатка во Бејрут


Либанската полиција денеска уапси такси-возач, кој е осомничен за бруталното силување и убиство на британската дипломатка Ребека Дајкс во петокот. Телото на Дајкс (30) беше пронајдено покрај автопат во близината на Бејрут, Либан. Таа исчезната во петокот вечерта, по забава со пријателите во населбата Гемејзе. Дајкс работела во Бејрут од почетокот на годинава во канцеларијата …

Таксист осомничен за убиството на британската дипломатка во Бејрут Read More »

Путин му заблагодари на Трамп што помогна за апсење на екстремисти


Кремљ соопшти денеска дека претседателот на Русија Владимир Путин му се заблагодарил на неговиот американски колега Доналд Трамп, како и на ЦИА, за информациите кои помогнале за апсење на екстремистите кои планирале да извршат напад врз Казанската катедрала во Сенкт Петербург. – Путин го увери Трамп дека руските безбедносни служби се подготвени да споделат информации …

Путин му заблагодари на Трамп што помогна за апсење на екстремисти Read More »

Силувана па задавена службеничка од Британската Амбасада во Бејрут


Британката Ребека Дајкс вработена во Британската Амбасада во Бејрут пронајдена е мртва, соопшти тамошната полиција. Телото на Ребека е пронајдено во саботата фрлено на автопат во Бејрут. Обдукцијата покажала таа прво била силувана, а потоа и задавена, пренесува Би-Би-си. Нејзиното семејтво е загрижено и за британската телевизија изјавиле дека ќе направат се за да дознаат …

Силувана па задавена службеничка од Британската Амбасада во Бејрут Read More »

Џонсон: Велика Британија може да стане вазалска држава


Лондон – Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон предупреди дека Велика Британија би можела да стане „вазалска држава“ доклку ги прифати плановите на Европска унија за Брегзит. Неговата изјава предизвика тензии во кабинетот за Брегзит, како и во земјата.Тој во интервју за „Сандеј Тајмс“ посочи дека сака „либерален Брегзит“. – Секој договор мора да и пружи …

Џонсон: Велика Британија може да стане вазалска држава Read More »

Најнова анкета: Британците се премислуваат, сепак би останале во ЕУ


Според најновата анкета на агенцијата за истражување БМГ, околу 51 процент од Британците би останале во Европска Унија, додека за напуштање се изјасниле 41 отсто. Резултатите покажуваат пресврт во однос на минатогодишното референдумско изјаснување за брегзит. БМГ наведува дека пресвртот се должи на луѓето кои не гласаа на референдумот, а резултатите покажуваат дека девет од …

Најнова анкета: Британците се премислуваат, сепак би останале во ЕУ Read More »

По 12-годишна пауза, Русија повторно испорачува „лади“ на Куба


„Авто ВАЗ“ испрати 344 автомобили „лада веста“ и „лада ларгус крос“ на Куба, по 12-годишна пауза. „На почетокот на декември 344 автомобили беа испратени на Куба, вклучувајќи ги и 320 „лада веста“ и „лада ларгус крос“, соопштија од прес-службата на комопанијата. Претходно беше објавено дека автомобилите ќе се користат од страна на такси-службите и од …

По 12-годишна пауза, Русија повторно испорачува „лади“ на Куба Read More »