Доделена Нобеловата награда за мир


На свечена церемонија во седиштето на градската управа на Осло денеска на Меѓународната кампања за забрана на нуклеарното оружје и беше врачена Нобеловата награда за мир за 2017 година. Примајќи ја наградата, претседателката на Кампањата, Беатрис Фин апелираше за поддршка на Договорор за забрана на нуклеарното оружје, кој за да стапи во сила треба да …

Доделена Нобеловата награда за мир Read More »

Велика Британија блокирана поради врнежи од снег


Делови на Велика Британија денеска се зафатена од обилни снежни врнежи, кои предизвикаа застои и блокади во копнениот и воздушниот сообраќај. Британската метеоролошка служба објави „жолто“ предупредување од можни нови снежни врнежи, пред се во централните делови на Англија и во северен Велс. Поради снегот има застои на повеќе патни правци во земјата, а доцнат …

Велика Британија блокирана поради врнежи од снег Read More »

Германија продаде село за 140 илјади евра


Селото Алвине во германската сојузна покраина Бранденбирг е продадено на аукција во Берлин за сума од 140.000 евра. Според весникот „Билд“, нов сопственик на селото е анонимен купувач, кој за време на наддавањето по телефонски пат единствен дал понуда за купување на Алвине. Селото, кое има 15 жители, зафаќа површина од 16.000 метри кавдратни, на …

Германија продаде село за 140 илјади евра Read More »

Производите на „Лакталис“ се повлекуваат од продажба


Француската Влада денеска соопшти дека издала наредба за повлекување од продажба на млеко и млечни производи на компанијата „Лакталис“ во Франција и во странство, поради стравување дека постои опасност тие да се заразени со салмонела. Според Париз, станува збор за „огромни“ количества на млеко и млечни производи од францускиот прехранбен гигант. Во соопштението е наведена …

Производите на „Лакталис“ се повлекуваат од продажба Read More »

Во Мадрид седум илјади луѓе учествуваа во трка на Дедо Мразовци


Учесниците на настанот во празнични костими трчаа низ центарот на шпанската престолнина. Околу седум илјади луѓе денеска учествуваа во трката на Дедо Мразовци на улиците на Мадрид, соопштија организаторите на акцијата на Фејсбук. A post shared by Larraitz Larrarte (@larraitzlarra) on Dec 10, 2017 at 3:08am PST Како што велат организаторите, учесниците на настанот трчале …

Во Мадрид седум илјади луѓе учествуваа во трка на Дедо Мразовци Read More »

Ердоган: Израел е окупаторска држава


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава. Турскиот претседател оцени дека Израел „предизвикува терор со својата полиција и војници“ и додаде дека „одлуката на Трамп не е во согласност со …

Ердоган: Израел е окупаторска држава Read More »

Европол: Албанија главен извор на марихуана


Агенцијата за криминалистичко разузнавање на Европската унија, Европол, во последниот објавенен стратешки извештај, како и во сите извештаи во последните години ,Албанија ја рангира како главен извор на недозволената трговија со марихуана во земјите на ЕУ. Во извештајот на Европол се наведува дека криминалните групи во Европа успеваат да „заработат“ 24 милијарди евра годишно, само …

Европол: Албанија главен извор на марихуана Read More »

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили уапсен во Киев


Полицијата во Киев доцна синоќа го уапси поранешниот грузиски претседател и актуелен лидер на украинското опозициско Движење на новите сили, Михаил Саакашвили, соопшти јавниот обвинител на Украина, Јуриј Луценко. Во објава на својот профил на Фејсбук, Луценко наведе дека Саакашвили „се наоѓа во изолација“, додавајќи дека безбедносните сили при тоа сториле се со цел да …

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили уапсен во Киев Read More »

Протест во Истанбул против Трамп: Ерусалим е гордост на муслиманите


Протест против одлуката на САД за признавање на Ерусалим за главен град на Израел беше организиран денеска пред истанбулската џамија Фатих. Како што јави турската телевизија НТВ, на демонстрациите учествуваат голем број припадници на различни невладини организации. Демонстрантите извикуваа „Убиец Израел, сојузник САД”, „Ерусалим е гордоста на муслиманите” и носеа турски и палестински знамиња. Во …

Протест во Истанбул против Трамп: Ерусалим е гордост на муслиманите Read More »

Социјалдемократи гласаа со големо мнозинство да започнат преговори со Ангела Меркел


Германските социјалдемократи гласаа со големо мнозинство за да започнат преговори со конзервативците на Ангела Меркел за нова голема коалиција. Раководството на Социјалдемократска партија на Германија (СПД) пред три дена донесе едногласна одлука да почне преговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел заради формирање нова влада. Лидерите на СПД ги наведоа клучните политички барања во документ. …

Социјалдемократи гласаа со големо мнозинство да започнат преговори со Ангела Меркел Read More »

Србија и Бугарија ги намалуваат цените за роаминг


Србија и Бугарија ќе потпишат договор за намалување на цените за роаминг-изјавија премиерите на двете земји Ана Брнабиќ и Бојко Борисов по заедничката средба денеска во Софија на маргините на меѓународната конференција-„Јакнење на регионалните интеграции на Балканот.“ Владата на Бугарија го одобрила нацрт меморандумот за разбирање помеѓу надлежните министерства на Бугарија и Србија за намалување …

Србија и Бугарија ги намалуваат цените за роаминг Read More »

ВИДЕО ВО ЖИВО: Немири во Израел, војската повреди над 17 лица


Повеќе од 17 лица се повредени од израелската војска за време на протестите органзиирани од Палестинците. Немирите избија денеска во окупираниот Западен брег и појасот Газа, откако САД го признаа Ерусалим како главен град на Израел. Во градовите Хеброн и Ал-Бирех на Западниот брег се собраа илјадници демонстранти, извикувајќи „Ерусалим е главен град на палестинската …

ВИДЕО ВО ЖИВО: Немири во Израел, војската повреди над 17 лица Read More »

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел


Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери. – Чешката Република моментно, пред да биде потпишан мир меѓу Израел и Палестина, го признава Ерусалим дека е главен град на Израел …

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел Read More »

ЕК: Годинава 63 отсто помалку мигранти во Европа


Европската комисија информираше денеска дека бројот на илегални мигранти што пристигнале во Европа во текот годинава е намален за 63 проценти во однос на 2016 година. Намалувањето доаѓа по затворањето на балканската рута, по што главната траса за влез на мигранти во Европа се пренесе меѓу Либија и Италија, преку Средоземно Море. Европската комисија планира …

ЕК: Годинава 63 отсто помалку мигранти во Европа Read More »

Брнабиќ: Следната година ќе биде поволна за Балканот


Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска на средба со нејзиниот бугарски колега Бојко Борисов изрази надеж дека следната година ќе биде успешна за балканските интеграции во Европската унија. – Постои големо пријателство меѓу Бугарија и Србија. Секако разговаравме за претстојното бугарско претседавање со Европската унија и за поддршката која таа и ја дава на Србија и …

Брнабиќ: Следната година ќе биде поволна за Балканот Read More »

Пјонгјанг: Веќе не е прашање дали ќе има војна, туку кога


Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти министерството за надворешни работи на Северна Кореја. – Останува прашањето кога ќе почне војната. Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат нашето трпение и го …

Пјонгјанг: Веќе не е прашање дали ќе има војна, туку кога Read More »

Русија: Првоодделенец повикан да служи воен рок


Семејството од рускиот град Усуриск претрпело шок кога на нивна адреса дошла покана нивниот седумгодишен син да се јави за регрутација. Семејството на Саша Гумењук ја објавило поканата за првоодделенецот на социјалните мрежи со саркастичен коментар дека ќе ја исполнат наредбата. Локалните медиуми од овој град на далечниот исток на Русија ги контактирале воените власти, …

Русија: Првоодделенец повикан да служи воен рок Read More »

Советот за безбедност вонредно ќе заседава по одлуката на Трамп за Ерусалим


Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. – Претставниците од Боливија, Велика Британија, Египет, Италија, Сенегал, Уругвај, Шведска и Франција побараа од јапонското претседателство на Советот за безбедност да …

Советот за безбедност вонредно ќе заседава по одлуката на Трамп за Ерусалим Read More »

Абас: САД веќе не можат да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори


Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека САД мора веднаш да почнат со имплементирање на одлуката на …

Абас: САД веќе не можат да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори Read More »

Американските дипломати имаат оштетување на мозокот од акустичните напади на Куба


Кај персоналот на Амбасадата на САД на Куба, кој беше цел на чудни звучни напади, откриени се мозочни аномалии, објавија лекарите во денеска. Според нивните зборови, со што и да бил нападнат персоналот на Амбасадата во Хавана, довело до „забележителни промени во мозокот“. Наодите на лекарите потврдуваат дека американските дипломати на Куба биле жртви на …

Американските дипломати имаат оштетување на мозокот од акустичните напади на Куба Read More »