Харадинај: Не брзаме многу со формирањето на војската на Косово


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешната седница на Владата, изјави дека „нема голема итаница“ за формирање на војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Харадинај нагласи дека законите за трансформација на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во војска на Косово се доставени до Собранието и ќе се следат предвидените процедури. – Во врска …

Харадинај: Не брзаме многу со формирањето на војската на Косово Read More »

Меј: Мигрантите од ЕУ нема да имаат посебни права во Британија по Брегзит


Британската премиерка Тереза Меј денеска соопшти дека по Брегзит, за граѓаните на државите на Европската унија ќе важат нови правила, доколку сакаат да се преселат во Велика Британија, при што нема да имаат посебен третман во споредба со мигрантите од која било друга држава. – Кога ќе ја напуштиме ЕУ ќе воведеме имиграциски систем со …

Меј: Мигрантите од ЕУ нема да имаат посебни права во Британија по Брегзит Read More »

Адам Мосери нов шеф на „Инстаграм“


Само неколку дена откако творците на Инстграм ја напуштија компанијата, нејзиниот сопственик „Фејсбук“ за нов менеџер го постави Адам Мосери. Новиот менеџер на „Инстаграм“ повеќе од десет години работи во „Фејсбук“, како еден од соработниците на Марк Закерберг. Веста ја повцдија и твроците на Инстаграм, Кевин Систром и Марк Кригер, кои оценија дека Мосери е …

Адам Мосери нов шеф на „Инстаграм“ Read More »

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа


Портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил го поздрави фактот што мнозинството од гласачите на референдумот се изјасниле за Договорот со Грција и очекува Собранието да се произнесе за уставните амандмани. – Гласачкото тело на Поранешната Југословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември да гласа на референдум …

Франција очекува да продолжи реализацијата на Договорот од Преспа Read More »

Борис Џонсон побара од Меј да претстави нов план за Брегзит


Поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон денеска ја повика премиерката Тереза Меј да го претстави нејзиниот нов план за Брегзит, откако претходниот, наречен „Чекерс“, беше отфрлен од страна на Европската унија. – Не им верувајте кога ви велат дека не постои друг план и не постои алтернатива. Планот „Чекерс“ треба да биде отфрлен. Ако …

Борис Џонсон побара од Меј да претстави нов план за Брегзит Read More »

Најмалку 13 загинати при напад на предизборен митинг во Авганистан


Најмалку 13 лица загинаа, а 30 други се ранети денеска кога бомбаш самоубиец се разнел на предизборен митинг во источната област Нангархар. Се стравува дека бројот на жртвите ќе расте, имајќи предвид дека некои од ранетите се во критична состојба. Цел на нападот бил предизборен собир на кандидатот Абдул Насер Мохманд. Засега се уште никој …

Најмалку 13 загинати при напад на предизборен митинг во Авганистан Read More »

Неактивирана рачна бомба во српска енклава во Косово ги вознемири локалните жители


Неактивирана рачна бомба е пронајдена во дворот на Младинскиот центар во селото Осојане крај Истог, што предизвика вознемиреност кај локалното население во оваа српска енклава во Косово, објави косовската телевизија на српски јазик Мост. Како што јави дописникот на МИА од Приштина, косовската полиција информира дека веднаш по пријавувањето на инцидентот излегла на местото на …

Неактивирана рачна бомба во српска енклава во Косово ги вознемири локалните жители Read More »

Средба Путин-Вучиќ: Состојбата на Балканот е многу сложена


Српскиот претседател Александар Вучиќ, на стратот на денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека се уште е далеку решението за спорот за Косово. – Состојбата на западниот Балкан е многу сложена. Србија, како држава, секојдневно се соочува со бројни провокации. И покрај нашите напори да постигнеме компромис и да го поддржиме мирот и …

Средба Путин-Вучиќ: Состојбата на Балканот е многу сложена Read More »

Евростат: ЕУ минатата година увезе три милиони тони кафе


Европската унија во текот на 2017 година увезе речиси три милиони тони кафе, што е за пет отсто повеќе во однос на увезеното количество од пред десет години, покажуваат податоците на Евростат. По повод Светскиот ден на кафето, Евростат објави дека најголемо количество кафе е увезено од земјите кои не се членки на ЕУ, од …

Евростат: ЕУ минатата година увезе три милиони тони кафе Read More »

Во Италија и Грција запленети 315 килограми албанска марихуана


Во две одделени акции, италијанската и грчката полиција запленија 315 килограми марихуана прошверцувана од Албанија. Полицијата од италијанскиот град Рагуза на осторвот Сицилија заплени 190 килограми марихуана, чија вредност на нарко пазарот е проценета на 1,5 милиони евра. Во акцијата се уапсени двајца албански државјани на возраст од 28 година, од кои се одземени 3.000 …

Во Италија и Грција запленети 315 килограми албанска марихуана Read More »

Албанија забранува увоз на возила постари од десет години


Од први јануари наредната година Албанија ќе забрани увоз на возила, постари од десет години. Одлуката веќе е потпишана од министерот за инфраструктура и енергетика Дамиан Ѓикнури и туризам и заштита на животната средина, Бленди Кљоси, а деновиве треба да помине на Влада. Како што изјави министерот Кљоси, увозот на возила постари од десет години …

Албанија забранува увоз на возила постари од десет години Read More »

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ


Франција-Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е потребно во знак на солидарност со ЕУ. -Без разлика на тоа што Црна Гора не е на рутата на бегалците сакам да информирам дека сме подготвени за тоа, со потполна спремност …

Црна Гора подготвена да прими бегалци во знак на солидарност со ЕУ Read More »

Тројца научници добија Нобелова награда за физика


Шведска – Тројца научници од САД, Франција и Канада добија Нобелова награда за физика за унапредување на ласерската физика. Шведската кралска академија на науки му додели половина од 1,01 милиони долари на Артур Ашкин од САД, додека другата половина од наградата ја делат Жерар Моро од Франција и Дона Стрикленд од Канада. Академијата наведе дека Ашкин …

Тројца научници добија Нобелова награда за физика Read More »

Брисел бара извинување од Хант што ја спореди ЕУ со Советскиот Сојуз


Лидерите во Европскиот парламент денеска побараа извинување од британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант откако Европската унија ја спореди со Советскиот Сојуз. Хант изминатиот викенд рече дека ЕУ не би требало да се обидува да спречи лесен излез на Велика Британија затоа што „Советскиот Сојуз бил тој кој ги спречувал луѓето да си одат“. …

Брисел бара извинување од Хант што ја спореди ЕУ со Советскиот Сојуз Read More »

Потрдени повеќе од 1.200 жртви во земјотресот во Индонезија


Во силниот земјотрес и цунами што го погодија индонезискиот остров Сулавеси, загинаа најмалку 1.234 лица. Најновиот биланс денеска го објави портпаролот на Националната агенција за справување со катастрофи, Сутопо Пурво Нугрохо. Тој додаде дека 799 луѓе се сериозно повредени. Според него, во најновиот биланс на состојба не се вметнати извештаи од Сиги и Баларо, па …

Потрдени повеќе од 1.200 жртви во земјотресот во Индонезија Read More »

Турција апси 417 лица за праќање пари во странство


Турција- Турските власти наредија апсење на 417 лица осомничени за испраќање 2,5 милијарди лири, или 419 милиони долари, на банкарски сметки во странство. Апсењата се изврпшени во рамките на истрага од страна на финансиската полиција, објави телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Осомничените го сториле тоа откако им било наредено да испратат пари на 28.088 сметки што им припаѓаат …

Турција апси 417 лица за праќање пари во странство Read More »

Анкета: На Меркел најмногу и веруваат, Путин пред Трамп


Луѓето во светот најмногу доверба имаат во германската канцеларка Ангела Меркел, а  во рускиот претседател Владимир Путин имаат повеќе доверба отколку во неговиот американски колега Доналд Трамп. Тоа се резулта од анкета на Истражувачкиот центар „Пју“ со седиште во Вашингтон. Во анкетата учествувале 26.112 испитаници од 25 држави. Триесет отсто анкетирани веруваат дека Путин добро …

Анкета: На Меркел најмногу и веруваат, Путин пред Трамп Read More »

Александер Стуб се кандидира за претседател на Европската комисија


Белгија-Поранешниот фински министер за надворешни работи и поранешен европратеник сака да биде кандидатот на Европската Народна Партија (ЕПП) за иден претседател на Европската комисија. Во писмо испратено до европската демохристијанска партија еден месец пред конгресот на оваа партија, на кој делегатите ќе го бираат ниниот кандидат, Стуб порачува дека како кандидат ќе ги брани фундаменталните …

Александер Стуб се кандидира за претседател на Европската комисија Read More »

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот


САД- Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, по неделниот референдум,  ги повика политичарите во Македонија да продолжат со спроведување на Преспанскиот договор. – Фактот што огромно мнозинство од оние кои гласаа го поддржаа Преспанскиот договор е многу важен, порача Гутереш. Во соопштението објавено од прес-службата на ОН, Гутереш ги повикува сите политички сили во Македонија да …

Гутереш: Политичарите во Македонија да продолжат со имплементација на Договорот Read More »

Братот на Фетулах Ѓулен осуден на 10 години и шест месеци затвор од судот во Измир


Турција– Братот на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, чија организација според турските власти стои зад обидот за државен удар во 2016 година, беше осуден на затвор за членство во вооружена терористичка група, информираат судски извори. Кутбетин Ѓулен, кој е во притвор од октомври 2016 година, ќе одлежи казна затвор од 10 години и шест месеци, одлучи судот …

Братот на Фетулах Ѓулен осуден на 10 години и шест месеци затвор од судот во Измир Read More »