На секои 17 секунди во светот некој може да биде заразен со вирусот ХИВ


Секои 17 секунди во светот некој може да биде заразен со вирусот ХИВ, а од сида од почетокот на епидемијата досега животот го загубиле 35 милиони луѓе, соопшти денеска агенцијата на ОН за борба со сида – УНАИДС, по повод 1 декември, Светски ден на борбата против таа болест. Околу 1,8 милиони луѓе се заразени …

На секои 17 секунди во светот некој може да биде заразен со вирусот ХИВ Read More »

Притворени 66 припадници на военото воздухопловство во Турција


Турските власти денеска притворија 66 припадници на военото воздухопловство поради поврзаност со движењето ФЕТО, предводено од исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, јави телевизијата Ен-Ти-Ви. Апсењата биле извршени по налог на обвинителството од градот Ескишехир. Ѓулен е обвинет дека е главен организатор на обидот за државен удар во 2016 година, кога неколку единици …

Притворени 66 припадници на военото воздухопловство во Турција Read More »

Трамп до Меј: Остави ме мене, фокусирај се на исламскиот тероризам во Британија


Американскиот претседател Доналд Трамп денеска, преку социјалната мрежа Твитер, ја повика британската премиерка Тереза Меј да не се занимава со него, туку да се ангажира околу проблемот со радикален исламизам во Британија. Реакцијата на Трамп следи откако Меј и други британски политичари го критикуваа Трамп затоа што на Твитер објави коментари од националистичка британска политичарка …

Трамп до Меј: Остави ме мене, фокусирај се на исламскиот тероризам во Британија Read More »

ХАГ: Продолжи изрекувањето на пресудите и по самоубиството на Слободан Праљак


Во Хашкиот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи со читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак. Судијата Кармел Аџијус изјави дека осудениците имаат право на јавно читање на пресудата и дека тој е принуден да продолжи со рочиштето и …

ХАГ: Продолжи изрекувањето на пресудите и по самоубиството на Слободан Праљак Read More »

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг


Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Слободан Праљак почина во болница во Хаг од отровот што го испи во судницата откако Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства, јави Хина. Жалбениот совет на Хашкиот трибунал денеска изрекува жалбена пресуда во предметот Прлиќ и останатите. …

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг Read More »

Девет лица приведени во Атина под сомнение за терористички напад


Грчките антитерористи претресеа два апартмана во Атина, и задржаа девет лица – осум мажи и една жена. Според првичните информации, властите пронајдоа во двата апартмана, во атинските населби Неос Космос и Калитеа, мемориски картички и компјутери. Полициски извор изјави дека во апартманите е најден материјал за експлозивна рачна направа и лаптопи. Според грчки медиуми, сите …

Девет лица приведени во Атина под сомнение за терористички напад Read More »

Лондон: Банките го минаа стрес- тестот


За првпат откако во 2014 година започна со тестирање на отпорноста на банките на низа потенцијални економски шокови, Банката на Англија, објави дека ниту една финансиска институција во таа земја нема да мора да прибира дополнителен капитал за да ја поддржи својата финансиска база. Во извештајот за годишниот стрес-тест на банкарскиот сектор, објавен денеска, британската …

Лондон: Банките го минаа стрес- тестот Read More »

Албанија и Косово потпишаа 12 договори на заедничката седница


Владите на Албанија и на Косово денеска во албанскиот град Корча ја одржаа четвртата заедничка седница, во рамки на одбележувањето на 28 Ноември – Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското национално знаме. Албанскиот премиер Еди Рама и неговиот косовски колега Рамуш Харадинај за време на седницата потпшаа 12 договори, од кои четири …

Албанија и Косово потпишаа 12 договори на заедничката седница Read More »

Јилдирим: ЕУ повторно да размисли какво место ќе има Турција


Европската унија е „целосно збунета“ откако Велика Британија гласаше да ја напушти и треба одново да ја разгледа својата визија за проширувањето и за местото на Турција во него, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим за време на посетата на Лондон. – По одлуката за Брегзит, ЕУ е сосема збунета. Тие треба да ја преразгледаат својата …

Јилдирим: ЕУ повторно да размисли какво место ќе има Турција Read More »

Брод со осум мртовци пронајдени во Јапонија


Осум тела, од кои повеќето се претворени во костури, се пронадени денеска во мал дрвен брод што допловил на плажа во Јапонското Море. Јапонската крајбрежна стража соопшти дека се обидува да го утврди идентитетот на жртвите. Експертите сметаат дека станува збор за уште една во серијата несреќи на севернокорејски рибарски бродови, што се случија во …

Брод со осум мртовци пронајдени во Јапонија Read More »

Лондон забранува ресторани со брза храна во близна на училишта


Учениците во Лондон ќе мора да се изнапешачат за да купат „нездрава“ храна, откако ќе стапи во сила новата наредба на лондонскиот градоначалник Садик Кан, кој ќе забрани отворање на нови ресторани за брза храна на 400 метри до училиштата. Целта на оваа мерка е да се сузбие појавата на прекумерна тежина кај децата, пишува …

Лондон забранува ресторани со брза храна во близна на училишта Read More »

(ВИДЕО) Таксист влета во колоната возила на Еди Рама, три лица се повредени


Два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама учествуваа во сообраќајна несреќа на патот кон Корча при што се повредени три лица, пренесува Репорт ТВ. Несреќата се случи кога такси влетало во придружбата на Рама. Според албанските медиуми најверојатна причина за несреќата е густата магла. Рама од Тирана патуваше за Корча, каде денеска попладне …

(ВИДЕО) Таксист влета во колоната возила на Еди Рама, три лица се повредени Read More »

Меркел: Потребна е стабилна влада


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека на земјата и е потребно што поскоро да добие стабилна влада, за да може да работи на реформирање на Европската унија и да одговори на неизвесните политички случувања во соседството. Меркел најави дека ќе се сретне со раководството на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), која во петокот хо …

Меркел: Потребна е стабилна влада Read More »

Германија: Меркел сака голема коалиција


Христијанско- демократската унија на германската канцеларка Ангела Меркел доцна синоќа одлучи дека сака само коалиција со социјалдемократите (СПД), отфрлајќи ја можноста за малцинска влада. По четиричасовниот состанок на раководството на ЦДУ, премиерот на Шлезвинг-Холштајн, Даниел Гинтер изјави дека претседателството на партијата едногласно се изјасни за разговори со социјалдемократите (СПД). Целта е одржлива влада со парламентарно …

Германија: Меркел сака голема коалиција Read More »

Словачкиот премиер одработи ноќна смена во фабрика


Премиерот на Словачка, Роберт Фицо одработел една осумчасовна ноќна смена во фабрика во околината на главниот град Братислава, како знак на солидарност кон работниците, кои бараат повисоки плати. Потегот на Фицо е вид одговор на спротивставувањето на германскиот инвеститор. на законот за повисоки плати за ноќен труд, предложен од Владата. Застапник на компанијата со германски …

Словачкиот премиер одработи ноќна смена во фабрика Read More »

(ВИДЕО)Се урнал подиум за танц во Шпанија, повредени 40 гости


Вкупно 40 лица се повредени на островот Тенерифе, откако се урна подиумот за танц во ноќен клуб. При уривањето гостите во ноќниот клуб паднале во дупката. Како што јавија локалните медиуми, при уривањето  се отворила дупка со големина околу четири квадратни метри, при што две лица претрпеле тешки телесни повреди.Покрај Шпанци, меѓу повредените има  и …

(ВИДЕО)Се урнал подиум за танц во Шпанија, повредени 40 гости Read More »

Ердоган: Ќе поднесам оставка ако се докаже дека имам сметки во странство


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул изјави дека е подготвен да поднесе оставка доколку опозициската Народно републиканска партија успее да докаже дека тој има сметки во странство, јави турската државна телевизија ТРТ. – Ако можете да потврдите дека моите пари се во некои банки надвор од границата, јас ќе поднесам оставка од претседателската …

Ердоган: Ќе поднесам оставка ако се докаже дека имам сметки во странство Read More »

По 357 години: Прва смена на стражата на Кралската морнарица во Лондон


Припадници на Британската кралска морнарица денеска првпат, по 357 години, изведоа традиционална церемонија за смена на стражата пред Бакингемската палата во Лондон. Како што јавија британските медиуми, илјадници туристи се собраа пред капијата на палатата додека 86 морнари од 45 брода ја изведуваа познатата церемонија, која вообичаено ја изведува единицата на Кралската гарда во рамки …

По 357 години: Прва смена на стражата на Кралската морнарица во Лондон Read More »

ЕУ: Рускиот закон за странски медиуми е нова закана за слободата на медиумите


Европската унија упати критики кон Русија за законот според кој странски медиуми кои работат во Русија ќе се регистрираат како „странски агенти“, соопшти дипломатската служба на ЕУ. Во соопштението се наведува дека законот е во спротивност со обврските на Русија за почитување на човековите права. – Тоа е нова закана за слободата и независноста на …

ЕУ: Рускиот закон за странски медиуми е нова закана за слободата на медиумите Read More »

Во Париз и Рим протести против насилството врз жените


Во Париз и Рим денеска се одржаа протести во знак на поддршка против насилството врз жените. Меѓународниот ден против насилство врз жените во Париз беше одбележан со парада низ улиците на околу илјада претставнички на феминистички организации и други жени. Тие беа облечени во црна облека и носеа транспаренти со имињата на французинките убиени во …

Во Париз и Рим протести против насилството врз жените Read More »