Балотели се вратил во Ница со 100 килограми тежина


Напаѓачот на Ница, Марио Балотели ги обновил тренинзите со својот клуб Ница со прекумерна тежина ова лето, пишува француското издание „Л`Екип“. Пред почетокот на подготовките, италијанскиот напаѓач тежел 100 килограми. Ова е 12 килограми над „работната“ тежина на италијанскиот репрезентативец. Лошата физичка форма на напаѓачот се должи на фактот дека тој немал намера да ја …

Балотели се вратил во Ница со 100 килограми тежина Read More »

Фенербахче сака да го купи Озил


Турскиот фудбалски клуб Фенербахче сака да го купи играчот на Арсенал Месут Озил во зимскиот преоден рок. Озил крајот на минатата сезона потпиша нов договор со Арсенал вреден 350.000  фунти неделно, но не покажува игра каква што сакаат навивачите и тренерот. Управата на Арсенал ќе ја разгледа понудата од најмалку 42 милиони фунти за продажба …

Фенербахче сака да го купи Озил Read More »

Лихштајнер размислува за откажување од фудбалот


Дефанзивецот на Арсенал, Стефан Лихштајнер планира да ја заврши својата фудбалска кариера кон крајот на годината. Швајцарецот премина во англискиот клуб во текот на летото како слободен агент од Јувентус, но досега одиграл само 55 минути во четири официјални средби. Триесет и четири годишниот дефанзивец не е навикнат да биде втор избор и токму поради …

Лихштајнер размислува за откажување од фудбалот Read More »

ПСЖ продал 900.000 дресови минатата сезона


Францускиот првак Пари Сен Жермен минатата сезона продал 900.000 дресови, а од нив најмногу биле со имињата на Нејмар и на Килијан Мбапе. Парискиот клуб беше критикуван за висината на трансферите на овие фудбалери, откако за Нејмар беа платени 222 милиони евра, а за Мбапе уште 180 милиони евра, но сепак ПСЖ со нив двајца …

ПСЖ продал 900.000 дресови минатата сезона Read More »

Македонија У19 го освои второто место на Купот на федерации во Летонија


Репрезентацијата на Македонија за фудбалери до 19 години го освои второто место на меѓународниот турнир Куп на федерации во Летонија каде освен нашиот национален тим учествуваше домашната селекција, како и Украина и Фарските Острови. Македонските фудбалери денеска остварија победа од 1:0 над Фарските Острови. Единствениот гол го постигна Енсар Лума во 90-тата минута од натпреварот. …

Македонија У19 го освои второто место на Купот на федерации во Летонија Read More »

Хендрикс ќе настапи за Македонија против Косово и Романија


Ричард Хендрикс ќе настапи за македонската кошаркарска репрезентација на престојните натпревари од претквалификациите за ЕП 2021 против Косово и Романија. Американскиот кошаркар со македонски пасош е играч на францускиот првак Ле Ман, а од денеска ќе му биде на располагање на селекторот Јорданчо Давитков. Првиот натпревар се игра на 13 септември против Косово во Приштина, а вториот против Романија е закажан на 16 септември во …

Хендрикс ќе настапи за Македонија против Косово и Романија Read More »

СЕХА лига: Металург поразен од Нексе во Скопје


Металург претрпе пораз од 27:32 на натпреварот во Скопје против Нексе Нашице  во рамките на третото коло на СЕХА лигата. По почетното водство на гостите од Хрватска, ракометарите на Металург во десетата минута успеаа да израмнат на 5:5. Неколку минути се играше гол за гол, а избраниците на Данило Брестовац со серија грешки повторно му дозволија …

СЕХА лига: Металург поразен од Нексе во Скопје Read More »

Пандев: Играта се заборава, резултатот се памти


Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев изнуди пенал и постигна гол во триумфот над Ерменија по кои „црвено-жолтите“ ја продолжија серијата од девет натпревари без пораз. Македонија победи со 2:0 и се зацврсти на првото место во Групата 4 од Лигата на нации. – Тоа е најважно. Во минатото игравме добро и со силни …

Пандев: Играта се заборава, резултатот се памти Read More »

Македонија ја совлада Ерменија во Лигата на нациите


Македонија ја совлада Ерменија со 2:0 во натпревар од второто коло на Лига на нациите. Македонските фудбалери ја искористија предноста на домашниот терен и одлично го започнаа натпреварот. Гостите во 12-та минута направија прекршок во шеснаесетникот врз капитенот Горан Пандев, а главниот судија досуди пенал, по што фудбалерот на Лидс, Езџан Алиоски, успешно реализираше од …

Македонија ја совлада Ерменија во Лигата на нациите Read More »

Вардар го совлада Татран Прешов во СЕХА лигата


Македонскиот првак Вардар го совлада Татран Прешов со 26:27 на гостувањето во Словачка во рамки на третото коло во СЕХА лигата. По воведните минути во кои се играше гол за гол, словачкиот тим успеа да воспостави минимална предност од два гола благодарение на грешките на ракометарите на Вардар. Но, на десетина минути пред крајот на …

Вардар го совлада Татран Прешов во СЕХА лигата Read More »

Дино Раѓа и официјално дел од американската „Куќа на славните“


Легендарниот југословенски и хрватски кошаркар Дино Раѓа синоќа и официјално беше примен во американската „Куќа на славните“ во Спрингфилд. Поранешната ѕвезда на Југопластика, Бостон селтикс, Југославија и Хрватска, по Крешимир Ќосиќ (1996), Дражен Петровиќ (2002) и Мирко Новосел (2002) е четвртиот хрватски кошаркар кој стана дел од кошаркарската елита. Раѓа на свеченоста, на која присуствуваше …

Дино Раѓа и официјално дел од американската „Куќа на славните“ Read More »

Македонија поразена од Србија


Македонската репрезентација за фудбалери до 21 година загуби со 2:1 на гостувањето кај Србија во квалификациите за пласман на ЕП 2019 во Италија. Домаќините во 28-та минута дојдоа до водство со гол од пенал кој го реализираше Иван Шапоњиќ, а за Македонија израмни Тихомир Костадинов во 64-та минута. Србија до победата стигна во 80-та минута …

Македонија поразена од Србија Read More »

Модриќ: Роналдо ми честиташе за наградата


Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ, кој беше избран за најдобар играч во Европа за минатата сезона, истакна дека не е заинтересиран за гласините околу доделувањето на наградите, но дека му значи тоа што Кристијано Роналдо му честитал за признанието. Роналдо не се појави на свеченоста во Монте Карло каде на хрватскиот фудбалер му беше …

Модриќ: Роналдо ми честиташе за наградата Read More »

УЕФА ја казни Црвена звезда за однесувањето на навивачите


Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Црвена звезда со забрана за носење навивачки групи на следните две гостувања во Лигата на шампионите заради влегувањето на навивачи на теренот во Салцбург. Санкциите се однесуваат на натпреварите против ПСЖ во Париз на трети октомври и против Ливерпул три седмици подоцна. Воедно заради однесувањето на навивачите на белградскиот клуб на …

УЕФА ја казни Црвена звезда за однесувањето на навивачите Read More »

Интер сакаше да го земе Модриќ без пари


Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез изјави дека од Интер сакале да го земат Лука Модриќ без пари. – Никогаш порано не сум видел тим да сака да го купи нашиот број 10 без да ни плати. Ова ми се случува првпат во животот, прокоментира Перез во интервју за радио „Кадена Копе“. Перез обвини дека …

Интер сакаше да го земе Модриќ без пари Read More »

Реал Мадрид забележа рекордни приходи


Шпанија-Реал Мадрид оствари рекордни приходи од 750,9 милиони евра за периодот 2017-18. Ова е за 11,3 отсто повеќе од претходната година, што значи зголемување на приходите од 76,3 милиони евра, што е највисока сума постигната од клубот за една година од 2000 година.  Реал Мадрид ја заврши годината со профит од 43 милиони евра пред …

Реал Мадрид забележа рекордни приходи Read More »

Модриќ: Роналдо ми прати смс порака


Најдобриот европски фудбалер, Лука Модриќ вчера изјави дека Кристијан Роналдо му честитал за наградата преку смс порака. „Ми рече дека е среќен поради мене“, соопшти Хрватот. Наградата на УЕФА го налути Португалецот, кој дури и не присуствуваше на церемонијата. Неговите најблиски соработници признаа дека бил гневен што не ја добил наградата, имајќи предвид дека го …

Модриќ: Роналдо ми прати смс порака Read More »

Вилијамс против Осака во њујоршкото финале


Поранешната тенисерка број 1 во светот, Серена Вилијамс се пласира во деветтото финале на Ју Ес Опен по успехот со 6:3, 6:0 над Анастасија Севастова. Соперничка на Американката, која има освоено 23 Гренд слем титули, ќе биде Јапонката Наоми Осака, која ја победи Американката Медисон Кис со 6:2, 6:4 во другото полуфинале и ја постигна …

Вилијамс против Осака во њујоршкото финале Read More »

Ангеловски: Сакавме да победиме, довршивме рутински


Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по вчерашниот триумф во првото голо од Лигата на нациите против Гибралтар со 2:0 изјави дека целта е остварена и дека го постигнале тоа за кое дошле. – Наша цел беа трите бода во што и успеавме. Сакавме што поскоро да дадеме гол и да го потврдиме …

Ангеловски: Сакавме да победиме, довршивме рутински Read More »

Елбасан „блиндиран“ пред утрешниот натпревар Албанија – Израел


Албанскиот град Елбасан уште од попладнево е “блиндиран“ од безбедносни причини, поради утрешниот фудбалски натпревар Албанија – Израел, во рамки на Лигата на нациите. Поради проценката дека станува збор за натпревар од висок ризик, како што соопшти албанската полиција, превземни се сите потребни мерки во соработка со меѓународни претставници и безбедносните структури на земјата, како и нивните …

Елбасан „блиндиран“ пред утрешниот натпревар Албанија – Израел Read More »