Бутрагењо: Јувентус има победнички менталитет, нема да биде лесно


Еден од директорите во Реал Мадрид, Емилио Бутрагењо, предупреди дека во лицето на Јувентус ги очекува тежок противник во четвртфиналето во Лигата на Шампионите. Двата клуба се сретнаа за последен пат во Кардиф во финалето на минатогодишното издание на турнирот, кога шпанскиот гигант ја освои својата 12-та титула во турнирот со 4:1. Две сезони порано, …

Бутрагењо: Јувентус има победнички менталитет, нема да биде лесно Read More »

Алегри: Стануваме се подобри, време е да го победиме Реал


Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри ги сподели своите ставови за четвртфиналето во Лигата на шампионите, кој определи неговиот тим да се соочи со Реал Мадрид. За последен двата тима се сретнаа во финалето во минатогодишното издание на турнирот, откако „кралевите“ постигнаа убедлив успех со 4:1. – Очекувам два прекрасни натпревари со Реал. Ако играме добро, …

Алегри: Стануваме се подобри, време е да го победиме Реал Read More »

Клоп: Не сме фаворити против Сити


Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп изрази оптимизам по извлекувањето на ждрепката за четвртфиналето на Лигата на шампионите. Ливерпул ќе се соочат против Манчестер Сити во судир за место во полуфиналето. – Сум кажал и претходно и тоа е вистината – често се случува да се паднеш со соседот, но немам ништо против. Го прифаќаме она …

Клоп: Не сме фаворити против Сити Read More »

Рохо во Манчестер Јунајтед до 2021 година


Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Маркос Рохо го продолжи договорот до 2021 година, објави клубот од „Олд Трафорд“. Аргентинецот, кој е надвор од теренот поради повреда повеќе од еден месец, има можност да остане една сезона по истекот на актуелниот договор со Манчестер. Овој 27-годишен дефанзивец, три и пол години е член на клубот „Олд Трафорд“ …

Рохо во Манчестер Јунајтед до 2021 година Read More »

Седуммина македонски каратисти на „Дунав опен 2018“


Македонија ќе има свои седум учесници на европскиот фудокан карате куп „Дунав опен 2018“ пто од денеска до недела ќе се одржува во Виена, Австрија. Македонската репрезентација ќе ја сочинуваат Дејан Недев, Јадранка Недева, Емилија Јанчевска, Димитри Влахо, Иван Трпковски, Димитар Витанов и Дамјан Таневски. Натпреварите ќе се одржат според ИТКФ натпреварувачките правила во сите натпреварувачки …

Седуммина македонски каратисти на „Дунав опен 2018“ Read More »

УЕФА ќе го казни Бешикташ поради мачка


УЕФА ќе го казни турскиот клуб Бешикташ поради лошата организација на натпреварот со Баерн Минхен од Лигата на шампионите. Првенствено казната се однесува на фрлање на предмети за време на натпреварот од страна на публиката на стадионот во Истанбул. Меѓутоа со казната ќе биде опфатено и појавувањето на терен на еден ненајавен гостин, имено станува …

УЕФА ќе го казни Бешикташ поради мачка Read More »

Атлетико Мадрид обезбеди четвртфинале, победата во сенка на повредениот Фелипе Луис


Атлетико Мадрид е првата екипа која обезбеди место во четвртфиналната фаза на Лига Европа. Шпанскиот клуб оствари убедлива победа од 1:5 на гостувањето во Москва против Локомотив и со вкупни 8:1 оди понатаму. Кореа во 16 минута му донесе водство на Атлетико од 0:1, а Рибус израмни само четири минути подоцна. Првото полувреме заврши 1:1, …

Атлетико Мадрид обезбеди четвртфинале, победата во сенка на повредениот Фелипе Луис Read More »

Македонија падна за едно место на новата ФИФА листа


Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од едно место на најновата ранг листа на ФИФА и сега се наоѓа на 75-та позиција. Нашите репрезентативци не играа во изминатиот период, па Македонија е на приближно истите позиции. Пред нас се Сирија, Палестина, Узбекистан, Брегот на Слоновата Коска, Гвинеја, Саудиска Арабија… Овој месец избраниците на Игор Ангеловски ќе …

Македонија падна за едно место на новата ФИФА листа Read More »

Навивачи на Челзи се жалат на третманот во Барселона


Фудбалскиот клуб Челзи соопшти дека неколку нивни навивачи се повредени во инцидентите на стадионот „Камп ноу“, непосредно пред натпреварот против Барселона во Лигата на шампионите. Од лондонскиот клуб наведуваат дека се „свесни за инцидентите“, а во меѓувреме на социјалните мрежи се појавија фотографии и видео снимки на кои може да се видат инцидентите меѓу редарите …

Навивачи на Челзи се жалат на третманот во Барселона Read More »

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале


На едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата извесно е дека противникот на Вардар во полуфиналето на Ф4 турнирот е белорускиот тим Мешков Брест. Без разлика на резултатите од последното коло Мешков Брест ќе остане на четвртото место, а Вардар како лидер според пропозициите во полуфиналето за предизвикувач ќе го …

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале Read More »

ФИФА ќе му забрани на Манчестер Сити да врши трансфери


Светската фудбалска федерација (ФИФА) размислува да му воведе забрана за трансфери на Манчестер Сити поради кршење на правилата за трансфери на млади играчи од странство. Забраната, за која пишуваат англиските медиуми, би се случила поради Доминик Одуро и Џорџ Дејвис кои изјавиле дека играат за младите „граѓани“ до 18-годишна возраст, што е забрането со правилата …

ФИФА ќе му забрани на Манчестер Сити да врши трансфери Read More »

Барселона убедливо со 3-0 го победи Челси и се пласираше меѓу осумте најдобри во ЛШ


Барселона е последниот четвртфиналист во Лигата на шампиони, откако убедливо го победи Челси со 3-0 и со вкупни 4-1 се пласираше меѓу осумте најдобри во Лигата на шампионите. Лионел Меси беше најзаслужен за елиминацијата на „сините“, со два гола и една асистенција до Усман Дембеле. Претходно Баерн Минхен со 3-1 го победи Бешикташ и го потврди пласманот во четвртфиналето …

Барселона убедливо со 3-0 го победи Челси и се пласираше меѓу осумте најдобри во ЛШ Read More »

Јувентус му избега четири бода на Наполи во борбата за „скудетото“


Италијанскиот шампион Јувентус победи со 2:0 дома против Аталанта во одложениот натпревар од 26. коло на Серија А. Во првото полувреме „старата дама“ го отвори резултатот во 29-тата минута преку Гонзало Игуаин, што беше негов осми гол во десет натпревари против Аталанта. По паузата Јуве пропушти неколку шанси да постигне втор погодок, додека гостите ги …

Јувентус му избега четири бода на Наполи во борбата за „скудетото“ Read More »

ЛШ: Баерн го победи Бешикташ и среде Истанбул


 Фудбалерите на Баерн го победија Бешикташ и во Истанбул во реванш од осмина-финалето во Лигата на шампиони со 3-1 (1-0). Со таа победа, тренерот на Баерн, Јуп Хајнкес стана рекордер меѓу тренерите со 11 последователни победи во Лигата на шампиони. Баерн поведе во 18-та минута со голот на Tиаго Алкантаре Секунди по продолжувањето во второт …

ЛШ: Баерн го победи Бешикташ и среде Истанбул Read More »

Одредени термините за четврт-финалето во ракометната ЛШ


Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди термините и саатниците за четврт-финалните натпревари од Лигата на шампионите. Екипата на Вардар се среќава со тимот на Митјиланд од Данска. Првиот го играат на гостински терен на 6 април (петок) во 19 часот. Реваншот е на 14 април (сабота) во 17 часот во СЦ „Јане Сандански“. Победниците од …

Одредени термините за четврт-финалето во ракометната ЛШ Read More »

Гонзалез: Не сум задоволен од играта


Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта. – Во првото полувреме не игравме добро, по одморот одигравме малку подобро, доволно колку за победа. Сега останува да се …

Гонзалез: Не сум задоволен од играта Read More »

Вардар е нов рекордер во СЕХА


Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното натпреварување кој успеал да дојде до едно вакво остварување. Досегашниот рекорд беше сопственост на унгарски Веспрем со …

Вардар е нов рекордер во СЕХА Read More »

Македонија остана без претставник во АБА лигата


Собранието на АБА лигата на денешниот состанок донесе одлука да не се проширува регионалното натпреварување со што Македонија останува без претставник во најсилната конкуренција на просторот на поранешна Југославија. На официјална веб-страница на АБА беше објавено дека лигата и во наредната сезона ќе има 12 тимови, а исто толку ќе се натпреваруваат во АБА2. Во …

Македонија остана без претставник во АБА лигата Read More »

„Најк“ подготвен да му помогне на Реал за трансфер на Нејмар


Една од најпознатите компании за спортска опрема „Најк“ му понудила помош на Реал Мадрид околу евентуалниот трансфер на напаѓачот на Пари Сен Жермен, Нејмар, но доколку „кралскиот“ клуб го раскине договорот со „Адидас“,  објави шпанскиот весник „Ас“. „Најк“ бил подготвен да даде поголем дел од средствата, кои изнесуваат 400 милиони евра. Реал во моментов има …

„Најк“ подготвен да му помогне на Реал за трансфер на Нејмар Read More »

Савидис се извини за случувањата на натпреварот ПАОК – АЕК


Два пати се извинува претседателот и сопственик на грчкиот фудбалски клуб ПАОК од Солун, за инцидентите во неделата вечерта. Во писмена изјава објавена на официјалниот сајт на клубот, Иван Савидис, и на почетокот и на крајот им се извинува на „навивачите на ПАОК, на сите грчки навивачи на светската фудбалска заедница“, вели дека жали за …

Савидис се извини за случувањата на натпреварот ПАОК – АЕК Read More »