Арсенал со понуда за Марота


Генералниот директор на Јувентус, Џузепе Марота добил понуда за работа од тимот на Арсенал, откако ќе го напушти тимот од Торино, тврдат од „Тутоспорт“. Според италијанското издание англискиот клуб упатил понуда за договор вреден 3,5 милиони евра годишно, но во моментов тој не изјавил желба да работи во странство. Впрочем, „топџиите“ не успеале да го …

Арсенал со понуда за Марота Read More »

Роналдо нема да игра за Португалија до крајот на 2018 година


Напаѓачот на Јувентус и капитенот на португалската фудбалска репрезентација Кристијано Роналдо нема да игра за националниот тим до крајот на 2018 година. Роналдо побарал од селекторот да не биде повикан за натпреварите во октомври и ноември. Португалија ќе одигра два дуела во октомври, со полскиот тим во Лигата на нациите и пријателски со Шкотска, а …

Роналдо нема да игра за Португалија до крајот на 2018 година Read More »

ПСЖ ја декласираше Црвена звезда, Шалке ја совлада Локомотив Москва


ПСЖ со убедливи 6:1 ја совлада Црвена ѕвезда во натпревар од групата Ц во Лигата на шампионите. Францускиот тим ја потврди фаворитската улога и по 20-тина минути игра имаше водство од 2:0,  а стелец на двата гола во 20 и 22 минута беше Нејмар. Единсон Кавани во 37 минута зголеми на 3:0, а пред крајот …

ПСЖ ја декласираше Црвена звезда, Шалке ја совлада Локомотив Москва Read More »

Јунајтед се соочува со казна поради доцнењето на натпреварот против Валенсија


Манчестер Јунајтед се соочува со казна од страна на УЕФА, поради доцнењето на „Олд Трафорд“ на натпреварот против Валенсија во Лигата на шампионите. Натпреварот доцнеше пет минути, што пак влијаеше врз распоредот на телевизискиот пренос на светско ниво, бидејќи тимот на Јунајтед пристигна на стадионот 45 минути пред натпреварот, а според правилникот на Лигата на …

Јунајтед се соочува со казна поради доцнењето на натпреварот против Валенсија Read More »

Македонија ЃП го елиминираше Вардар од Купот на Македонија


Фудбалерите на Македонија Ѓорче Петров го елиминираа Вардар во осминафиналето од Купот на Македонија, откако во реванш натпреварот денеска го совладаа со 2:1. Првиот натпревар заврши со реми 1:1. Победата за Македонија ЃП ја донесе Христијан Кировски, кој беше стрелец на двата погодока во 13 и во 62 минута, а Џемал Ибиши во 34-та минута …

Македонија ЃП го елиминираше Вардар од Купот на Македонија Read More »

Милан планира да го врати Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“


Италијанскиот фудбалски клуб Милан е заинтересиран повторно да го врати Златан Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“. Шведскиот фудбалер пред шест години настапуваше за италијанскиот клуб, а сезонава игра за Лос Ангелес Галакси, со кој има договор до 2019 година. Како што објавија италијанските медиуми Милан има потреба од играч во нападот, а тренерот Џенаро Гатузо инсистирал …

Милан планира да го врати Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“ Read More »

Кејн: Меси и Роналдо се над сите


Најдобриот фудбалер на Тотенхем, Хари Кејн, во пресрет на вечерашниот дуел со Барселона, искажа пофални зборови за Лионел Меси и Кристијано Роналдо. – Меси и Роналдо се пред сите други. Имаат поставено многу рекорди. Вечерва ни доаѓа Барселона за која Меси има постигнато 560 голови. Тоа е бројка за целосен респект. Он се уште игра …

Кејн: Меси и Роналдо се над сите Read More »

СЕХА Лига: Вардар рутински до победа против Војводина


Екипата на Вардар забележа победа против Војводина со 33:26 (17:15) во петтото коло од регионалната СЕХА лига. Иако играше со ослабен состав, откако одмор добија голманот Милосављев, Мораеш и Борозан, ракометарите на Роберто Гарсија Парондо покажаа стабилна игра и победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање. Кисељов со девет погодоци беше најефикасниот …

СЕХА Лига: Вардар рутински до победа против Војводина Read More »

Зидан не е заинтересиран да работи во Манчестер Јунајтед


Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не е заинтересиран да го предводи Манчестер Јунајтед, објави „Ле Паризиен“. Претходно англискиот великан пројави интерес за Зидан. Во моментов, Манчестер Јунајтед под водство на Жозе Мурињо е на десеттото место во англиската Премиер лига по седум круга. Јунајтед е без триумф на последните три средби. Одигра нерешено …

Зидан не е заинтересиран да работи во Манчестер Јунајтед Read More »

(ВИДЕО) Серена Вилијамс се соблече и запеа во кампања за борба против ракот на дојка


Една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс, ја изненади јавноста кога се појави во видеоспот и запеа без горниот дел од облеката. Но зад таквата постапка се крие една приказна. Американката го направи тоа како најава за активностите за подигање на свеста на жените, како важен сегмент во борбата против ракот на дојката. …

(ВИДЕО) Серена Вилијамс се соблече и запеа во кампања за борба против ракот на дојка Read More »

Клоп се уште има доверба во Салах


Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, нагласи дека се уште има доверба во напаѓачот Мохамед Салах, иако во изминатиот период игра во послаба форма. Ливерпул и Челзи викендов одиграa нерешено 1:1, а Салах имаше неколку добри шанси, но не успеа да реализира и во 66-та минута беше повлечен на клупата. –  Тоа сигурно не беше неговиот …

Клоп се уште има доверба во Салах Read More »

Марадона му порача на Меси да не се враќа во аргентинската репрезентација


Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона „му упати совет“ на Лионел Меси да не се враќа во репрезентацијата на Аргентина, бидејќи притисокот на јавноста врз него е преголем. – На Меси би му препорачал да не се враќа повеќе и да се пензионира. Ако загуби репрезентацијата за фудбалери до 15 години, за тоа е виновен Меси. Ако …

Марадона му порача на Меси да не се враќа во аргентинската репрезентација Read More »

Полска го одбрани златото на одбојкарскиот Мундијал


Италија– Одбојкарите на Полска ја одбранија титулата светски шампион, откако синоќа во Торино го победија Бразил со максимални 3-0. По сетови резултатот изнесува 28:26, 25:20 и 25:23. Најзаслужен за триумфот на полскиот национален тим беше Бартош Курек со 24 освоени поени. Во поразениот состав се истакна Валас Де Соуса со 14 поени. Третото место на …

Полска го одбрани златото на одбојкарскиот Мундијал Read More »

Судиите му се криви на Мурињо за поразот на Манчестер Ј. од Вест Хем


Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо не беше задоволен од својот тим по поразот со 1:3 од Вест Хем во натпревар од Премиерлигата. Тој, сепак, имаше забелешки и кон судиите на натпреварот. „Мислам дека тоа не е најдобар начин да се започне натпреварот, откако во петата минута екипата прими гол. Имаше офсајд, можеби судијата на …

Судиите му се криви на Мурињо за поразот на Манчестер Ј. од Вест Хем Read More »

Вардар со трета победа во ракометната Лига на шампиони


Ракометарите на Вардар остварија победа со 27:25 (13:11) на гостувањето против унгарски Веспрем во третото коло од Лигата на шампионите. Вардар одигра добро прво полувреме, имаше и предност од пет гола, а на полувреме замина со два гола разлика, откако доживеа мал пад во играта. Во второто полувреме домаќините заиграа подобро и го презедоа водството …

Вардар со трета победа во ракометната Лига на шампиони Read More »

ПМФЛ: Вардар ја продолжи победничката серија


Екипата на Вардар продолжува со својата победничка серија, откако попладнево во Штип ја совлада прилепска Победа со 0:1 (0:0) и нема пораз веќе во пет натпревари по ред. Голот вреден три бода го постигна Бразилецот Лира во 56-тата минута. На тој начин Вардар останува на чело на табелата со 17 бода, два повеќе од Академија …

ПМФЛ: Вардар ја продолжи победничката серија Read More »

Формула 1: Ботас со пол-позиција за ГН на Русија


Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас оствари најдобро време во квалификациите (1:31.387 часа) и ќе стартува од пол-позицијата во утрешната трка за ГН на Русија. Веднаш до него на патеката во Сочи ќе тргне неговиот клупски колега и главен конкурент за шампионската титула, Луис Хамилтон, кој заостана само 0.145 секунди. Двојката на Ферари, Себастијан Фетел и Кими …

Формула 1: Ботас со пол-позиција за ГН на Русија Read More »

Интер подготвува стратегија за симнување на Јувентус од врвот


Генералниот директор на Интер, Алесандро Антонело изјави дека во клубот работат многу сериозно, за да биде скратена предноста на Јувентус на финансиски, организациски и кадровски план.  Тој истакна дека токму „нероазурите“ се последниот тим, кој освоил три титули во Италија. – Ние го гониме Јувентус и должни сме да се обидеме да го скратиме заостанувањето. …

Интер подготвува стратегија за симнување на Јувентус од врвот Read More »

Барселона до 2021 година очекува приходи од една милијарда евра


Шпанскиот фудбалски клуб Барселона очекува оваа сезона да има 960 милиони евра приходи, а до 2021 година таа сума да биде над милијарда евра. Лидерите на каталонскиот клуб објавија дека оваа сезона очекуваат рекордни 960 милиони евра приходи и 929 милиони евра расходи, а по плаќањето даноци, на клубот треба да му останат 11 милиони …

Барселона до 2021 година очекува приходи од една милијарда евра Read More »

Седум гола за Лазаров во триумфот над европскиот шампион


Франција– Екипата на Нант за која настапува македонскиот капитен Кирил Лазаров го победи актуелниот европски шампион Монпелје со 31:28. Во дуелот од четвртото коло на францускиот шампионат одигран синоќа, Лазаров постигна седум голови и беше втор стрелец во својот тим. Покрај Лазаров, во победничкиот тим се истакна Клер со девет погодоци. Нант е лидер на табелата …

Седум гола за Лазаров во триумфот над европскиот шампион Read More »