Марадона му порача на Меси да не се враќа во аргентинската репрезентација


Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона „му упати совет“ на Лионел Меси да не се враќа во репрезентацијата на Аргентина, бидејќи притисокот на јавноста врз него е преголем. – На Меси би му препорачал да не се враќа повеќе и да се пензионира. Ако загуби репрезентацијата за фудбалери до 15 години, за тоа е виновен Меси. Ако …

Марадона му порача на Меси да не се враќа во аргентинската репрезентација Read More »

Полска го одбрани златото на одбојкарскиот Мундијал


Италија– Одбојкарите на Полска ја одбранија титулата светски шампион, откако синоќа во Торино го победија Бразил со максимални 3-0. По сетови резултатот изнесува 28:26, 25:20 и 25:23. Најзаслужен за триумфот на полскиот национален тим беше Бартош Курек со 24 освоени поени. Во поразениот состав се истакна Валас Де Соуса со 14 поени. Третото место на …

Полска го одбрани златото на одбојкарскиот Мундијал Read More »

Судиите му се криви на Мурињо за поразот на Манчестер Ј. од Вест Хем


Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо не беше задоволен од својот тим по поразот со 1:3 од Вест Хем во натпревар од Премиерлигата. Тој, сепак, имаше забелешки и кон судиите на натпреварот. „Мислам дека тоа не е најдобар начин да се започне натпреварот, откако во петата минута екипата прими гол. Имаше офсајд, можеби судијата на …

Судиите му се криви на Мурињо за поразот на Манчестер Ј. од Вест Хем Read More »

Вардар со трета победа во ракометната Лига на шампиони


Ракометарите на Вардар остварија победа со 27:25 (13:11) на гостувањето против унгарски Веспрем во третото коло од Лигата на шампионите. Вардар одигра добро прво полувреме, имаше и предност од пет гола, а на полувреме замина со два гола разлика, откако доживеа мал пад во играта. Во второто полувреме домаќините заиграа подобро и го презедоа водството …

Вардар со трета победа во ракометната Лига на шампиони Read More »

ПМФЛ: Вардар ја продолжи победничката серија


Екипата на Вардар продолжува со својата победничка серија, откако попладнево во Штип ја совлада прилепска Победа со 0:1 (0:0) и нема пораз веќе во пет натпревари по ред. Голот вреден три бода го постигна Бразилецот Лира во 56-тата минута. На тој начин Вардар останува на чело на табелата со 17 бода, два повеќе од Академија …

ПМФЛ: Вардар ја продолжи победничката серија Read More »

Формула 1: Ботас со пол-позиција за ГН на Русија


Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас оствари најдобро време во квалификациите (1:31.387 часа) и ќе стартува од пол-позицијата во утрешната трка за ГН на Русија. Веднаш до него на патеката во Сочи ќе тргне неговиот клупски колега и главен конкурент за шампионската титула, Луис Хамилтон, кој заостана само 0.145 секунди. Двојката на Ферари, Себастијан Фетел и Кими …

Формула 1: Ботас со пол-позиција за ГН на Русија Read More »

Интер подготвува стратегија за симнување на Јувентус од врвот


Генералниот директор на Интер, Алесандро Антонело изјави дека во клубот работат многу сериозно, за да биде скратена предноста на Јувентус на финансиски, организациски и кадровски план.  Тој истакна дека токму „нероазурите“ се последниот тим, кој освоил три титули во Италија. – Ние го гониме Јувентус и должни сме да се обидеме да го скратиме заостанувањето. …

Интер подготвува стратегија за симнување на Јувентус од врвот Read More »

Барселона до 2021 година очекува приходи од една милијарда евра


Шпанскиот фудбалски клуб Барселона очекува оваа сезона да има 960 милиони евра приходи, а до 2021 година таа сума да биде над милијарда евра. Лидерите на каталонскиот клуб објавија дека оваа сезона очекуваат рекордни 960 милиони евра приходи и 929 милиони евра расходи, а по плаќањето даноци, на клубот треба да му останат 11 милиони …

Барселона до 2021 година очекува приходи од една милијарда евра Read More »

Седум гола за Лазаров во триумфот над европскиот шампион


Франција– Екипата на Нант за која настапува македонскиот капитен Кирил Лазаров го победи актуелниот европски шампион Монпелје со 31:28. Во дуелот од четвртото коло на францускиот шампионат одигран синоќа, Лазаров постигна седум голови и беше втор стрелец во својот тим. Покрај Лазаров, во победничкиот тим се истакна Клер со девет погодоци. Нант е лидер на табелата …

Седум гола за Лазаров во триумфот над европскиот шампион Read More »

Барселона го менува амблемoт


Фудбалскиот клуб Барселона е на чекор од историска одлука. Претстои предлог за промена на амблемот на клубот, а конечната одлука зависи од тоа како ќе гласаат на т.н. „Сосиос“ – членови на клубот. Гласањето ќе се одржи на 20 октомври. Предлогот е за стилизирана и модернизирана верзија на актуелниот амблем, а најголемата разлика ќе биде …

Барселона го менува амблемoт Read More »

Од Челзи негираат дека Абрамович ќе го продава клубот


 Гласините дека сопственикот на Челзи, Роман Абрамович е подготвен да го продаде клубот за три милијарди фунти не одговараат на вистината, објави „Блумберг“. Според изданието, рускиот олигарх најмил банкари од САД, за да најдат купувачи на клубот и соодветно, тој да биде продаден. Абрамович не се појавил во Лондон веќе неколку месеци, откако во мај …

Од Челзи негираат дека Абрамович ќе го продава клубот Read More »

Буфон: Италија има само еден вистински талент


Џанлуиџи Буфон изјави дека неговиот клупски колега во ПСЖ, Марко Верати е „единствениот вистински талент“ на италијанскиот фудбал. Четириесет-годишниот голман пристигна во Париз во текот на летото по напуштањето на Јувентус. – Марко е навистина неверојатен играч. Во овој момент тој е единствениот вистински талент на италијанскиот фудбал. Тоа е поради неговиот карактер, начинот на …

Буфон: Италија има само еден вистински талент Read More »

Роналдо казнет за еден натпревар во ЛШ, ќе игра против Јунајтед


Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо ќе биде казнет со еден натпревар во Лигата на шампионите по црвениот картон на натпреварот со Валенсија.  Португалецот заработи директен црвен картон, по контактот со Муриљо во 29-тата минута од дуелот во првото коло од ЛШ. Феликс Брих сметал дека однесувањето на Кристијано е за исклучување, а тоа предизвика контроверзни …

Роналдо казнет за еден натпревар во ЛШ, ќе игра против Јунајтед Read More »

Почина легендарниот голман Благоја Истатов


Легендарниот македонски голман Благоја Истатов почина денеска во 71. година од животот. Истатов целиот свој живот го посвети на фудбалот. Негов матичен клуб е Беласица, а настапуваше и за Победа од Прилеп, белградски Партизан и Утрехт од Холандија. Беше дел и од поранешната југословенска репрезентација. По завршувањето на фудбалската кариерата се посвети на тренерската работа. …

Почина легендарниот голман Благоја Истатов Read More »

Роналдо не се помирува: Овие трофеи не можете да ги украдете


Португалците никако не можат да се помират што Кристијано Роналдо не е најдобар играч на светот. Селекторот на репрезентацијата, Фернандо Сантош смета дека во изборот на Лука Модриќ има нешто чудно, а музејот посветен на Роналдо отиде чекор подалеку. „Овие троефи не можете да ги украдете, тука е нашиот аларм“, стои во објавата на „Инстаграм“. …

Роналдо не се помирува: Овие трофеи не можете да ги украдете Read More »

Ѓоковиќ до Модриќ: Браво мајсторе, заслужено


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ му ја честиташе титулата најдобар фудбалер на светот на Хрватот Лука Модриќ. Кратко по доделувањето на наградата, Ѓоковиќ напиша на „Инстаграм“: „Браво Лука. Апсолутно заслужено, мајсторе. Нека ти е со среќа“. Ѓоковиќ и летово за време на Светското првенство во Русија отворено навиваше за Хрватска.

Алегри го спречил Роналдо да присуствува на доделувањето наградите на ФИФА


Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри, го сопрел Кристијано Роналдо да присуствува на овогодинешното доделување на наградите на ФИФА во Лондон. Португалецот беше меѓу трите финалисти за наградата „Најдобар фудбалер“, но не присуствуваше на церемонијата, а Алегри го оправда неговото отсуство. – Жал ми е што тој не замина за Лондон, но утре имаме натпревар и …

Алегри го спречил Роналдо да присуствува на доделувањето наградите на ФИФА Read More »

Валверде: За нас, Меси е најдобриот


 Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, изјави дека неговиот играч, Лионел Меси, требало да ја освои наградата за најдобар светски фудбалер во изборот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), а не фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ. – Секој има свое мислење, така и јас. За нас, Лео е најдобриот во светот, изјави Валверде за шпанските медиуми. …

Валверде: За нас, Меси е најдобриот Read More »

Венгер подготвен да води нов клуб


Францускиот стратег, Арсен Венгер изјави дека е подготвен да се врати на тренерската професија откако се повлече пред четири месеци од Арсенал. Тренерот исто така беше категоричен дека е далеку од откажување, но му требало време за да се „ослободи“ од неговата долга кариера во северен Лондон. Поранешниот менаџер на „топџиите“ го водеше тимот во …

Венгер подготвен да води нов клуб Read More »

ФИФА со критки до Роналдо и Меси поради нивна „дискредитација“ на фудбалот


Меѓунардоната фудбалска федерација (УЕФА) упати критики до Кристијано Роналдо и Лионел Меси дека го „дискредитираат фудбалот“ со тоа што не се појавуваат на свеченостите на доделување награди. – Со своето однесување го дискредитираат фудбалот, можеби тоа и не го разбираат, изјави претставник на УЕФА за шпанска Марка. Роналдо и Меси не се појавија на вчерашната …

ФИФА со критки до Роналдо и Меси поради нивна „дискредитација“ на фудбалот Read More »