Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа


Вардар и Шкендија ремизираа 1:1 во првиот меѓусебен дуел од четвртфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија. Во првото полувреме двете екипи имаа шанси да поентираат за водство, но натпреварот резултатски го отвори Бесарт Ибраими во 63. минута за предност на Шкендија од 0:1. Фелипе во 79. минута  со гол од слободен удар го израмни резултатот на …

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа Read More »

(ВИДЕО) ЗОИ 2018: Петнаесетгодишната Алина Загитова е кралица на мразот


Младата руска лизгачка Алина Загитова постави нов сведски рекорд во уметничко лизгање во рамки на кратката програма на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа ја воодушеви публиката и жирито кое и даде оцена од 82,92 бодови со што го собори светскиот рекорд кој десет минути пред настапот на Загитова го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева …

(ВИДЕО) ЗОИ 2018: Петнаесетгодишната Алина Загитова е кралица на мразот Read More »

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос


Канадскиот скијач Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по тежок пад на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Дел Боско на трката во осминафиналето во ски-крос за подобар пласман се обиде да изведе еден ризичен скок, но изгуби контрола во воздухот и падна. Тој по падот десет минути лежеше неподвижно …

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос Read More »

Пандев по крајот на сезоната ќе одлучи дали ќе се пензионира


Македонскиот репрезентативец и член на италијанска Џенова, Горан Пандев пред италијанските медиуми ја прокоментира својата иднина и дали планира да го продолжи договорот со тимот од Серија А. – Во јуни ќе одлучам дали ќе продолжам со мојата кариера или не. Моментално целосно сум фокусиран на натпреварот против Болоња. Уживам во Џенова и секако ќе …

Пандев по крајот на сезоната ќе одлучи дали ќе се пензионира Read More »

Фудбалска Лига на шампиони: Меси како спасител на Барселона во Лондон, Баерн го понижи Бешикташ


Баерн ја оправда фаворитската улога против Бешикташ и со пет гола предност ќе патува на возвратниот дуел во Истанбул во осминафиналето во Лигата на шампиони. По два гола за Баварците постигнаа Томас Милер (43’, 66’) и Роберт Левандовски (79’, 88’), во листата на стрелци се додаде и Кингсли Коман (53’). Турскиот претставник беше комплетен на …

Фудбалска Лига на шампиони: Меси како спасител на Барселона во Лондон, Баерн го понижи Бешикташ Read More »

(Видео) ЗОИ: Ѝ се скина фустанот, па покажа повеќе од што треба


Претставниците во уметничко лизгање од Франција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Гијом Сизерон и Габриела Пападикис, доживеаја непријатност кога за време на настапот на Пападикис ѝ се скина прерамката од фустанот. И покрај оваа непријатност, двојката успеа да ја заврши точката од програмата, дури и ќе се бори за олимпискиот медал во Пјонгчанг. – …

(Видео) ЗОИ: Ѝ се скина фустанот, па покажа повеќе од што треба Read More »

Казна од 8,7 милиони долари за обложувалницата „Вил Хил“ за перење пари


Британската обложувалница „Вилијам Хил“ ќе мора да плати парична казна од 8,7 милиони долари за кршење на прописите за спречување на перење пари и социјална одговорност, објави Комисијата за игри на среќа. Бидејќи обложувалницата не го потврдила потеклото на парите, 10 клиенти платиле големи суми пари, кои се поврзани со криминални активности, а „Вил Хил“ …

Казна од 8,7 милиони долари за обложувалницата „Вил Хил“ за перење пари Read More »

Играч на Виљареал врзал и претепал крадец во својата куќа


Дефанзивецот на Виљареал, Рубен Семедо, беше уапсен под обвинение за затворање, врзување и претепување на човек во неговиот дом во Валенсија. Жртвата се пожалила пред весникот „Лас Провинсиас“. Самедо по инцидентот завршил во полициска станица. Дејствијата на Семедо биле предизвикани од фактот дека тој го фатил човекот во својот дом, кој веќе зел дел од …

Играч на Виљареал врзал и претепал крадец во својата куќа Read More »

Канадската двојка во уметничко лизгање го урна светскиот рекорд


Канаѓаните Теса Вирту и Скот Моир го урнаа светскиот рекорд во освоени поени во уметничко лизгање со динамичен и слободен танц освоија 206,07 поени. Така дојдоа и до своето второ злато на Олимписките игри во Пјонгчанг. Парот, кој освои злато во Ванкувер, а сребро во Сочи, утринава беше подобар од француската двојка Габриела Пападакис и …

Канадската двојка во уметничко лизгање го урна светскиот рекорд Read More »

Во Шпанија откриена шема за местење натпревари


Шпанската полиција растури шема за местење фудбалски натпревари во која биле вмешани играчи и клубови од пониските лиги. Властите објавија дека повеќе од 20 лица се уапсени во вчерашната полициска операција, вклучувајќи играчи, но не ги објавија нивните имиња. Натпреварите за кои постои сомневање дека биле местени се играле во третата и четвртата лига оваа …

Во Шпанија откриена шема за местење натпревари Read More »

Надал: Се откажувам од борбата за првото место


Еден од најдобрите тенисери во светот Рафаел Надал најави дека повеќе нема да се бори за првото место на АТП листата, откако викендов Рожер Федерер со успехот во Ротердам со полни 36 години како највозрасен тенисер во историјата, се искачи на лидерската позиција. Надал истакна дека Федерер е врвен играч без разлика дали е прв …

Надал: Се откажувам од борбата за првото место Read More »

Агаси: Сакам да му помогнам на Ѓоковиќ, не ми требаат пари


Андре Агаси, кој од ланскиот Ролан Гарос е дел од тимот на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, вели дека работи без никаков финансиски надоместок и нагласува дека единствено што сака е да му помогне. Тој досега неколку пати повтори дека на тимот му се приклучил на сопствен трошок. – Одбивам да земам било што од Новак, …

Агаси: Сакам да му помогнам на Ѓоковиќ, не ми требаат пари Read More »

ЗОИ 2018: На лизгачката Габриела Пападакис и се скина костимот сред настап


Француската лизгачка Габриела Пападакис доживеа голема непријатност кога за време на настапот со нејзиниот партнер Гијом Сизерон и се скина костимот, но и покрај тоа успеа да ја заврши точката. Француската двојка заврши на второто место и утре ќе се натпреваруваат во конкуренција за олимписки медал. – Веднаш почувствував штом се случи тоа. Тоа навистина …

ЗОИ 2018: На лизгачката Габриела Пападакис и се скина костимот сред настап Read More »

ЗОИ 2018: КАС започна процес против Русинот Крушелницки за допинг


Спортскиот арбитражен суд (КАС) потврди дека е отворен случај против рускиот олимписки атлетичар Александер Крушелницки. Тој е обвинет за кршење на антидопинг правилата. Крушелницки освои бронзен медал во турнирот во карлинг за мешани тимови во Пјонгчанг, со неговата сопруга Анастасија Бризгалова. Се уште не е определен датум за сослушување. КАС соопшти дека нема да даде …

ЗОИ 2018: КАС започна процес против Русинот Крушелницки за допинг Read More »

Федерер ќе биде Број еден најмалку еден месец


Новиот тениски Број еден во светот Роџер Федерер ќе остане на првото место на светската ранг-листа минимум еден месец (19 февруари – 18 март). Швајцарецот кој има 36 години, денеска официјално стана најстариот број еден во историјата. Тој во моментов има 345 поени пред сегашниот лидер на ранг-листата на АТП, Рафаел Надал. Со титулата на …

Федерер ќе биде Број еден најмалку еден месец Read More »

Му починал синот, а тој стиснал заби и застанал да брани


Апсолутен херој во изминатиот викенд е Ала Ахмед, голман на ирачкиот клуб Нафт Мајасан, на чиј пример најдобро се гледа колку животот и професионализмот се сурови. Само еден по смртта на својот син, Ахмед стисна заби и истрча на терен, не кажувајќи им на соиграчите ниту на тренерот каква трагедија доживеал. Се воздржуваше за време …

Му починал синот, а тој стиснал заби и застанал да брани Read More »

Гонзалез: Игравме под притисок, Вардар остана лидер во групата


Тренерот на Вардар Раул Гонзалез по тешкиот меч со Пик Сегед во кој „црвено-црните“ победија со 34:30 не го криеше своето задоволство. – Им честитам на Пик Сегед, секогаш кога играме против нив имаме тежок натпревар, бидејќи противникот е одлично подготвен. Првите 15 минути не игравме добро, но на крајот успеавме да поведеме со два …

Гонзалез: Игравме под притисок, Вардар остана лидер во групата Read More »

Федерер го освои турнирот во Ротердам


Роџер Федерер го освои турнирот во Ротердам, откако во финалето го совлада Бугаринот Григор Димиров со 2:0 во сетови (6-2,6-2). Разиграниот Швајцарец славеше рутинска победа и за неполн час го совлада бугарскиот тенисер, кој е петти тенисер во светот, но играше далеку под своето ниво. Федерер направи два брејка во првиот сет и поведе со …

Федерер го освои турнирот во Ротердам Read More »

Вардар го совлада Пик Сегед и се зацврсти на лидерската позиција


Вардар на домашен терен го совлада Пик Сегед со 34:30 во тежок и неизвесен натпревар од Лигата на шампионите. Европскиот првак со деветата победа и по вчерашниот пораз на Нант во Загреб се зацврсти на лидерската позиција во групата А и е на чекор до директниот пласман во четвртфиналето во ЛШ. Во првото полувреме избраниците …

Вардар го совлада Пик Сегед и се зацврсти на лидерската позиција Read More »

(ВИДЕО) Преживеа цунами во Јапонија, боледува од астма, но сепак освои злато во Пјонгџанг


Јапонецот Јузуру Ханју (23) го освои златниот медал во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг. Тој до златото дојде со вкупно освоени 317,85 бодови. Втор беше неговиот сонародник Уно Шома со 306,90 бодови, а третото место го освои Шпанецот Хавиер Фернандез со 305,24 бодови. Ханју е првиот лизгач, кој по 66 години …

(ВИДЕО) Преживеа цунами во Јапонија, боледува од астма, но сепак освои злато во Пјонгџанг Read More »