„За тебе“ е новата песна на „Меморија“: Легендарната македонска група повторно музички и концертно активна 


  По спектакуларниот скопски концерт пред две години (11 јуни, 2022 год.) во арената „Борис Трајковски“ и неколкуте концертни настапи низ Македонија, легендарната македонска група „Меморија“ е концертно, но и музички активна. „Нена“, „Оган под ѕвездите“, „Одам засекогаш“, „Снежана“, „Дирлада“… и останатата дузина хитови наскоро ќе бидат надополнети со нов репертоар. Имено, бендот е повторно …

„За тебе“ е новата песна на „Меморија“: Легендарната македонска група повторно музички и концертно активна  Read More »

Легендарната хрватска група „Магазин“ оваа сабота во „Пјур“


  Оваа сабота, легендарната хравтска група “МАГАЗИН“ ќе гостуваат во ноќниот клуб PURE, од 21 часот. Групата која се смета за една од најуспешните и највлијателните на сцената на балканската музика ќе ги изведе своите најголеми хитови пред фановите во Скопје. Хитовите кои се популарни кај многу генерации како “Put putujem” , “Ti si želja …

Легендарната хрватска група „Магазин“ оваа сабота во „Пјур“ Read More »

Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ со ,,Трета Мајка” и ,,Крушево” на 1 јуни во Филхармонија


20 години подоцна, кругот повторно се затвора, се вели во соопштението од организаторот „Авалон“.  „Едно од нашите највредни албумски изданија е секако, албумот ,,Трета мајка”. Оваа година, ,,Трета мајка” го објавивме на винил, а следниот чекор беше очекуван: многумина веќе ни пишаа и интересот за оваа најава постои уште пред нејзиното официјализирање денес. Со голема …

Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ со ,,Трета Мајка” и ,,Крушево” на 1 јуни во Филхармонија Read More »

Силви Плевнеш: Ние жените сме тие што бираме, после само глумиме дека сме уловени


Во новото издание на „Нешто конкретно“ ја славиме љубовта и откриваме која е тајната на складните и долгогодишни бракови од една страна и проблемите и сопките со кои се соочуваат новите бракови од друга страна. Кој е зачинот кој треба да го има секој брак за да има краен рок на траење додека смртта не …

Силви Плевнеш: Ние жените сме тие што бираме, после само глумиме дека сме уловени Read More »

Трет концерт на Петар Грашо со симфониски оркестар во Скопје


  Концертите на Петар Грашо предизвикаа огромен интерес кај македонската публика како за никој досега, барањата за влезници сѐ уште не стивнуваат и токму поради тоа, закажан е и трет концерт во Скопје.   Петар Грашо ќе одржи трет ексклузивен концерт со симфониски оркестар во Скопје и тоа на 29 април во ,,Македонска филхармонија’’, откако …

Трет концерт на Петар Грашо со симфониски оркестар во Скопје Read More »

Изабела Роселини се врати на пистата во легендарниот Пучи принт во Рим


Рим- Изабела Роселини има силна врска со историјата на фирентинската модна куќа Емилио Пучи. Таа го носеше, во фотосесијата во 1990 година, култниот принт на Вивара, создаден во 1965 година од Пучи и именуван по островот во Неаполскиот залив што го инспирираше. Отворањето на неговиот прв бутик во Капри во 1950 година веќе беше изјава …

Изабела Роселини се врати на пистата во легендарниот Пучи принт во Рим Read More »

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по две децении


Саша Барон Коен и Исла Фишер објавија дека се разведуваат по две децении. Во објавата на социјалните мрежи со која ја објавија разделбата, актерите рекоа дека заедно поднеле барање за ставање крај на нивниот брак минатата година. Двојката, која има три деца, се запозна во 2001, а се сврши во 2004. Споделувајќи ја објавата на …

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по две децении Read More »

Бајага по 40 години со албумот „Позитивна географија“ во МКЦ: Евегрините се вечни


Регионалната поп-ѕвезда и неговиот бенд  „Бајага и инструктори“ синоќа во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје го повтори својот прв концерт одржан на истото место 40 години претходно. На сцена заедно со фронтменот Момчило Бајагиќ – Бајага беа и членовите на легендарната постава од осумдесеттите, гитаристот и пејач Живорад Миленковиќ – Жика и клавијатуристот Александар …

Бајага по 40 години со албумот „Позитивна географија“ во МКЦ: Евегрините се вечни Read More »

AББA слави 50 години од победата на Евровизија


Обожавателите на шведската поп група АББА денеска на лондонската железничка станица „Ватерло“ прославија 50 години од победата на групата на Евровизија со истоимената песна. Шведскиот квартет триумфираше на денешен ден во 1974 година, а песната „Ватерло“ повторно се слушна на истоимената станица, именувана по битката во 1815 година во која Наполеон беше поразен, пренесе АП. …

AББA слави 50 години од победата на Евровизија Read More »

Најбарана евровизиска песна на Јутјуб е холандската, хрватскиот претставник со најголеми шанси за влез во финалето


Амстердам – Обложувалниците ги отворија квотите за полуфиналните вечери на Евровизија. Така, во првата полуфинална вечер најголеми шанси за влез во финалето има хрватскиот претставник Бејби Лазања, а по неа е Украина. Што се однесува до второто полуфинале, на прво место е Холандија, а при врвот е и Швајцарија, која засега е и најголемиот фаворит за …

Најбарана евровизиска песна на Јутјуб е холандската, хрватскиот претставник со најголеми шанси за влез во финалето Read More »

Комеморација за Мирко Попов: Да продолжиме да го менуваме светот како тој што го менуваше


Животот на Мирко нема почеток и крај. Во темелите на секоја зграда, во секој клуб, институција, плочник, во секој од малкуте останати скопски паркови стои името на овој човек. Мирко во се што правеше ги менуваше работите. Тој беше голем оптимист, никогаш не се откажуваше и секогаш велеше да не стануваме конформисти. Да продолжиме да …

Комеморација за Мирко Попов: Да продолжиме да го менуваме светот како тој што го менуваше Read More »

Next Gen Design – Македонија поблиску до водечките европски дизајнерски платформи


Петте големи меѓународни дизајн  платформи и фестивали:  “Skopje Design Week” на  “Public Room” (Македонија), Фестивал Миксер (Србија), Дизајнавстрија (Австрија), What Design Can Do, Амстердам (Холандија) и Центарот за дизајн од Барселона (Шпанија) се обединија за да го започнат амбициозниот проект: Next Gen Design, кој има за цел не само да го поттикне учеството на младите …

Next Gen Design – Македонија поблиску до водечките европски дизајнерски платформи Read More »

Викторија Бекам дизајнираше колекција во летни бои за Манго, ќе биде поскапа од другите


Лондон– Кон крајот на месецов Mango ќе ја претстави својата досега од највисок профил соработка, колекција на облека, влечки, и додатоци дизајнирани со Викторија Бекам во пригушена палета на летни „островски“ бои. Соработката на Викторија Бекам и Манго, која ќе биде достапна од 23 април, е најновата во серијата проекти меѓу шпанскиот гигант на висока …

Викторија Бекам дизајнираше колекција во летни бои за Манго, ќе биде поскапа од другите Read More »

Ален Делон под засилено старателство


Париз– Францускиот глумец Ален Делон, кој има 88 години и е тешко болен, е ставен под засилено старателство за заштита на чувствителни лица, според одлуката на Судот. Од јануари, Делон е ставен под судска заштита со назначување застапник кој „ќе ја следи неговата здравствена состојба“. Извори блиски до случајот за француските медиуми изјавија дека сега …

Ален Делон под засилено старателство Read More »

„Кис“ ги продаде музичкиот каталог, бренд името и IP адресата за 300 милиони долари


Никогаш навистина не е крајот на патот за Kiss. Хард рок квартетот го продаде својот каталог, бренд и IP адреса на шведската компанија Pophouse Entertainment Group во зделка што се проценува на над 300 милиони долари, беше објавено во четвртокот. Ова не е прв пат Kiss да соработува со Pophouse, која беше ко-основана од Бјорн …

„Кис“ ги продаде музичкиот каталог, бренд името и IP адресата за 300 милиони долари Read More »

Ивана Кнез ги спои тоалетите и накитот на импресивна ревија, ова се креациите инспирирани од познати филмови


Дизајнерката Ивана Кнез, позната по тоалетите и уникатниот накит, се врати на модната сцена со драматична ревија која ја остави младата публика со отворена уста – со инвентивноста и  сексапилноста, синоќа, на отворањето на Скопје фешн фестивал во Дајмонд мол.  Кнез, на почетокот, на присутните гости под маски им ја сервираше цела своја кариера, на …

Ивана Кнез ги спои тоалетите и накитот на импресивна ревија, ова се креациите инспирирани од познати филмови Read More »

Џорџ Лукас, креаторот на „Војна на ѕвездите“, е најбогатиот славен милијардер во светот


Одлуката на Џорџ Лукас да ја продаде својата продукциска компанија во 2012 година секако се исплатеше. Креаторот на „Војна на ѕвездите“ сега е најбогатиот славен милијардер во светот со нето богатство од неверојатни 5,5 милијарди долари, на врвот на годишното рангирање на Форбс на најбогатите од А-листата. Според изданието, најголемиот дел од богатството на холивудскиот …

Џорџ Лукас, креаторот на „Војна на ѕвездите“, е најбогатиот славен милијардер во светот Read More »

Што се случува со Ворен Бити – холивудскиот срцекршач не е виден во јавноста две години


Тоа беше горд момент. На 25 март, 23-годишната Ела Бити го имаше своето деби на Бродвеј заедно со Сара Полсон во драмата „Соодветно“. Но, додека мајката на дипломката на Џулијард Анет Бенинг (65) беше во Њујорк за таа пригода, нејзиниот татко Ворен Бити беше забележително отсутен. Навистина, 87-годишникот исто така не се појави во текот …

Што се случува со Ворен Бити – холивудскиот срцекршач не е виден во јавноста две години Read More »

„Светци“ – Скорсезе е продуцент на серија која ќе се снима во Србија


Славниот режисер и оскаровец Мартин Скорсезе е ангажирам како продуцент на новата серија „Светци“ која ќе се снима во Србија. Серијата ќе опфати осум едночасовни епизоди во која ќе ги истражува приказните на исклучителни мажи и жени кои ризикувале се за да ја отелотворат најблагородната и најсложената суштина на човечкиот род – верата. „Речиси цел …

„Светци“ – Скорсезе е продуцент на серија која ќе се снима во Србија Read More »

„Бирај ти“ – Дино Мерлин му напиша песна на Здравко Чолиќ (видео)


По цели две години, Здравко Чолиќ на публиката и подарува нова песна – „Бирај ти“. Тоа е само една во низата премиери што ќе биде увертира на 16-тиот студиски албум на музичкиот великан. „Бирај ти“, раскажува Чола, е носталгична приказна за сеќавањата на една стара љубов која се враќа, а за чија судбина одлучува таа …

„Бирај ти“ – Дино Мерлин му напиша песна на Здравко Чолиќ (видео) Read More »