Јурица Паѓен во Скопје: Денес музичката сцена е квантитет што не поддржува квалитет


Јурица Паѓен, култен рок музичар, и Владо Калембер, кој се уште важи за голем заводник, се меѓу пејачите кои ќе настапат утревечер во Филхармонија, на концертниот спектакл „Памтим само сретне дане“ со хитовите на загрепската поп рок школа од 80-тите и 90-тите години.  Тоа беше повод, за средба на медиумите со фронтменот на „Аеродром“ во …

Јурица Паѓен во Скопје: Денес музичката сцена е квантитет што не поддржува квалитет Read More »

Концерт на познатиот српски рапер Марчело во МКЦ


  На 24 февруари во 21 часот во Младинскиот културен центар ќе се одржи самостојниот концерт на познатиот српски музички артист, писател и поет, Марко Шелиќ познат под псевдонимот Марчело. Марчело е познат по своите ангажирани текстови и екстатичен сценски настап. Како музичар, настапува повеќе од дваесет години, стекнувајќи репутација на еден од најпознатите регионални …

Концерт на познатиот српски рапер Марчело во МКЦ Read More »

„Памтим само сретне дане“ – концерт со хитовите на загрепската поп рок школа во Филхармонија


В сабота ( 24 февруари)  во 20 часот, во салата на Македонската филхармонија ќе се одржи концертот “Памтим само сретне дане”. На концертот ќе се пеат хитовите на загрепската поп рок школа од 80-тите и 90-тите години во придружба на Филхармонија. Публиката ќе има можност да ужива во бесмртните хитови на Парни Ваљак, Прљаво Казалиште, …

„Памтим само сретне дане“ – концерт со хитовите на загрепската поп рок школа во Филхармонија Read More »

Проекција на музичко-документарниот филм за Петер Ловшин и Панкрти во Кинотека


Проекција на музичко-документарниот филм за Петер Ловшин и култната словенечка група Панкрти ќе се одржи и вечерва во терминот од 20 часот во Кинотеката во Скопје. Настанот го организира Словенечкиот центар – Скопје во соработка со Кинотеката, по повод словенечкиот празник на културата – Прешернов ден. Гостин на проекцијата ќе биде токму Петер Ловшин, првата …

Проекција на музичко-документарниот филм за Петер Ловшин и Панкрти во Кинотека Read More »

Емили Кларк одликувана од принцот Вилијам за добротворна работа


  Британската актерка Емили Кларк (37) заедно со нејзината мајка Џени во замокот Виндзор беа одликувани со специјално признание за нивната работа во основањето на добротворна организација за повреди на мозокот од принцот Вилијам во име на кралот Чарлс Трети. Признанието кое што е познато како CBE (Commander of the Order of the British Empire) …

Емили Кларк одликувана од принцот Вилијам за добротворна работа Read More »

„Хотел Калифорнија“: Од топ-листи до суд


Њујорк – Речиси половина век откако „Hotel California“ стана хит, тројца луѓе се обвинети на Суд во Њујорк поради спор околу тоа кој поседува околу 100 листови различни верзии на песната. Клучен сведок во постапката треба да биде еден од основачите на бендот „Иглс“, Дон Хенли, кој сака да ги врати тие ракописи, додека тројцата …

„Хотел Калифорнија“: Од топ-листи до суд Read More »

Шпанија место Франција ќе биде домаќин на 22. издание на „Детска Евровизија“


„ЕБУ“ и „РТВЕ“ соопштија дека 22. издание на „Детска Евровизија“ ќе се одржи подоцна годинава во Шпанија. Песната на Шпанија победи на второто издание на овој музички натпревар во 2004 година. Според правилата на „Детска Евровизија“, земјата победник не мора да биде домаќин на следното издание на натпреварот, како што е правилото на „Евровизија“. Па …

Шпанија место Франција ќе биде домаќин на 22. издание на „Детска Евровизија“ Read More »

Шерон Стоун на Берлинале ја откри својата нова страст, ќе се изненадите


Шерон Стоун блесна на 74. Меѓународен филмски фестивал во Берлин. Актерката присуствуваше на доделувањето на почесната Златна мечка на Берлинале, која за животно дело ја прими американскиот режисер Мартин Скорсезе. Таа на Берлинале се појави во гламурозен аутфит на модната куќа Долче и Габана, бел макси фустан и обемна наметка која ја обви преку рамениците. …

Шерон Стоун на Берлинале ја откри својата нова страст, ќе се изненадите Read More »

Сем Мендез снима четири филма за „Битлси“


Ливерпул – Познатиот британски сценарист, режисер и продуцент Сем Мендез вчеравечер најави дека до 2027 година ќе сними и истовремено ќе објави четири играни филмови за поп-рок групата „Битлс“ – по еден за секој од четворицата членови на составот. Притоа, секој филм ќе го претставува гледиштето на секој член на бендот. Мендез доби „Оскар“ за режија …

Сем Мендез снима четири филма за „Битлси“ Read More »

„Светска, а сепак наша – концерт на Зарина Првасевда во Јавна соба


Во Јавна соба и оваа сабота продолжуваат сесиите насловени како „Светско, а наше – Саботи на светска музика“.  По експресно распродадениот концерт во Македонската филхармонија, и бројните претставување на сцените низ Европа, најголемото освежување на македонската и светска традиционална музика Зарина Првасевда, заедно со својот ансамбл ќе се претстави со целовечерен концерт на интимната сцена во Јавна Соба. …

„Светска, а сепак наша – концерт на Зарина Првасевда во Јавна соба Read More »

Концерт на Даниела Мартиновиќ во Филхармонија – по 11 распродадени Универзални


Даниела Мартиновиќ и нејзиниот бенд на 17 март премиерно, за прв пат во Македонска филхармонија, најавува Авалон продукција.  „Кога сме кај затворањето на круговите со ,,30 години Авалон”, мора да се навратиме на едно име кое е важно за нас, а среќа и за вас. И ние си имавме наша транзиција во работата, која започна …

Концерт на Даниела Мартиновиќ во Филхармонија – по 11 распродадени Универзални Read More »

Ајра вон Фустенберг, смртта на „принцезата од  Марбела“


Според британскиот писател Ник Фулкс, Ајра вон Фустенберг „била голема во своето време, која ги полнела весниците со наслови, како што денес тоа го прави некој како Кардашијан“. Принцеза по раѓање и модел, актерка и дизајнерка по избор, Вон Фустенберг почина во понеделникот на 83-годишна возраст. Нејзиното целосно име гласеше Вирџинија Каролина Тереза Панкразија Галдина …

Ајра вон Фустенберг, смртта на „принцезата од  Марбела“ Read More »

Костнер го носи Холивуд во Јута, гради ново филмско студио


Кевин Костнер штотуку го финализираше својот развод од Кристин Баумгартнер минатата недела, а сега тој продолжува со својот следен голем потег во кариерата. 69-годишниот актер се подготвува да донесе малку холивудски гламур на планините во Јута. Следниот чин на Костнер вклучува изградба на високотехнолошки филмско студио во Сент Џорџ, кој се наоѓа во јужниот дел …

Костнер го носи Холивуд во Јута, гради ново филмско студио Read More »

„Ѓаволот носи Прада“ се враќа како мјузикл, еве кој ќе ја глуми Мерил Стрип


Ванеса Вилијамс, позната по нејзиниот портрет на застрашувачката Вилхелмина Слејтер во саканата ТВ серија Грдата Бети, треба да зачекори назад во чевлите на негативец додека ја презема легендарната улога на Миранда Пристли во сценската адаптација на Елтон Џон на The Devil Wears Prada. Соопштението дојде во понеделникот, при што продукцијата ја откри Вилијамс како ѕвезда …

„Ѓаволот носи Прада“ се враќа како мјузикл, еве кој ќе ја глуми Мерил Стрип Read More »

Втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки“ во Скопје


Закажана е втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки“ и тоа на 24 март во „Македонска филхармонија“, откако првата претстава на 23 се распродаде.    Тијана Дапчевиќ ја игра една од главните улоги, а заедно со неа, на сцената во Филхармонија ќе застанат и Маја Брукнер, Зорана Павиќ, Јелена Ѓукиќ, Ивана Петерс и Светлана Сретеновиќ.   Популарните …

Втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки“ во Скопје Read More »

Ревија на Модна недела во Лондон предизвика дипломатска бура, еве зошто


Лондон – Колекцијата есен/зима 2024 година во која дизајнерот Ердем Моралиоглу вешто ги испреплетува античкиот и модерниот свет, претставена во Британскиот музеј меѓу впечатливите скулптури од Партенон, предизвика жестока дебата, постојано поставувајќи прашања за изложувањето и сопственоста на културните артефакти. Бурата ја предизвика грчката министерка за култура Лина Мендони, која јавно го изрази својот гнев …

Ревија на Модна недела во Лондон предизвика дипломатска бура, еве зошто Read More »

Третата продавница на H&M во Скопје се отвара на 7 март


Шведската модна компанија H&M ги отвора вратите на својата трета продавница во Скопје, во Skopje City Mall, на 7март, во 10 часот. H&M ќе понуди модна инспирација за целото семејство на површина од 1,477 м².  Клиентите ќе имаат можност да добијат -15% попуст на целокупната куповина, од денот на отворањето до недела, 10 март. Дополнително, …

Третата продавница на H&M во Скопје се отвара на 7 март Read More »

Jурица Паѓен, фронтмен на „Аеродром“, доаѓа во Скопје: Промоција, матине и дел од концертен спектакл


Овој петок, 23 февруари 2024 во Градска кафеана Пелистер, Croatia Records Makedonija организира  пладневно матине со Јурица Паѓен, фронтмен на легендарниот загребски состав „Аеродром“. На средба со новинарите ќе бидат претставени двете актуелни изданија на Јура и „Аеродром“, објавени под етикета на Croatia Records – студискиот албум „Дневни ритуали“ и колекција хитови „Greatest Hits Collection“. Јурица Паѓен на музичката …

Jурица Паѓен, фронтмен на „Аеродром“, доаѓа во Скопје: Промоција, матине и дел од концертен спектакл Read More »

Боно и „Ју-ту“ му оддадоа почит на починатиот Алексеј Навални


Лас Вегас – Предводникот на ирската поп-рок група „Ју-ту“ – Боно го скандираше името на Алексеј Навални со публиката на концертот во Лас Вегас, САД. – Путин никогаш не би го кажал неговото име. Затоа, мислев, вечерва луѓето кои веруваат во слободата треба да го изговорат неговото име, рече пејачот.   „Толпата вечерва го воспева… АЛЕКСЕЈ …

Боно и „Ју-ту“ му оддадоа почит на починатиот Алексеј Навални Read More »

Харисон Форд зад себе остави сценарио за „Војна на ѕвездите“. Само што се продаде за 13.600 долари


Нацрт-сценариото од оригиналната филмска трилогија „Војна на ѕвездите“, оставено во лондонски дом изнајмен од актерот Харисон Форд во 1970-тите, е продаден за повеќе од 10.000 долари на аукција. Четвртиот нацрт на сценариото кој стана епски филм од 1977 година „Војна на ѕвездите: Епизода IV – Нова надеж“ беше неврзан и нецелосен. Но, вклучуваше иконски сцени, …

Харисон Форд зад себе остави сценарио за „Војна на ѕвездите“. Само што се продаде за 13.600 долари Read More »