Милошоски: Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет


Пратеникот Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска предложи македонското Собрание, како контра одговор на бугарското Народно собрание да усвои една заедничка декларација во која што идентитетот на македонскиот народ, посебноста на македонскиот јазик и сите други културни и национални обележја би биле заеднички потврдени и со самото тоа, како што вели, афирмирани како дел од европските …

Милошоски: Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет Read More »

Заев за МИА: Зимава втора меѓувладина седница на Македонија и Грција


Во следните месеци, односно на зима, во зависност од развојот на пандемијата, во Атина ќе се одржи втората меѓувладина седница на Северна Македонија и Грција. Потпишување на договорот за избегнување на двојно оданочување, нешто што веќе со години го бараа бизнисмените, состанок на коморите меѓу двете земји во Скопје за трговските ознаки, соработка во низа …

Заев за МИА: Зимава втора меѓувладина седница на Македонија и Грција Read More »

За Богојески давање субвенции за вработување Албанци е апартхејд


Петар Богојески од Македонски концепт ја нарече апартхејд најавата на заменик премиерот Артан Груби дека компаниите што ќе вработуваат граѓани со албанско потекло ќе добиваат субвенции од државата. -Македонија предводена од ваква “бинационална” Влада е на чекор пред воведување на диктатура!!! Нападната е светоста на приватната сопственост… Пазарна економија или слободен пазар?!? Што беше тоа?!? …

За Богојески давање субвенции за вработување Албанци е апартхејд Read More »

Заев за МИА од Атина: Мицотакис сака да дојде во Скопје


Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис сака да дојде во Скопје, затоа што сака да се потсети на тогашните години 1999-2000 кога бил главен, одговорен на Националната банка на Грција за аквизицијата или купувањето на Стопанска банка – Скопје. Тој има убави спомени од тој период. Нема дојдено од тогаш, открива претседателот на Владата на Република Северна …

Заев за МИА од Атина: Мицотакис сака да дојде во Скопје Read More »

Измените на законите за основно и за средно образование на дневен ред во Собранието


Собранието денеска треба да ја одржи 12. седница на која на дневен ред се измените и дополнувањата на законите за основно и за средно образование, по скратена постапка, како и одлука за испраќање на припадник на Армијата во меѓународната операција во Либан. Во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да …

Измените на законите за основно и за средно образование на дневен ред во Собранието Read More »

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името, туку и за долгорочно стратешко партнерство


Премиерот Зоран Заев во рамки на својата дводневна работна посета на Атина, вечерва се сретна со лидерот на опозицијата и претседател на Сириза Алексис Ципрас. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се дискутираше за имплементацијата на Договорот од Преспа кој во 2018 година, кога беше потпишан, направи пресврт во односите меѓу двете земји и ги …

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името, туку и за долгорочно стратешко партнерство Read More »

Софија ја убедува ЕУ дека 20.000 Бугари биле убиени во Македонија од 1944 до 1946 година


Во меморандумот испратен до ЕУ, чии делови објави РСЕ, уште се тврди дека „повеќе од 100.000 Бугари биле убиени, затворени, пратени во егзил или во концентрациони кампови“ во првите години по војната   Што поневеројатно е тврдењето, толку треба да изгледа повистинито. Можеби од оваа максима се раководела официјална Софија кога го подготвувала и ги …

Софија ја убедува ЕУ дека 20.000 Бугари биле убиени во Македонија од 1944 до 1946 година Read More »

Димитров очекува поддршка од Грција на европскиот пат


Одлуката за отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ е клучна пресвртница и за Северна Македонија и за регионот во 2020 година, а воедно и потврда за посветеноста на Европската Унија кон нејзините геостратешки приоритети. Ова е главната порака што вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска ја испрати на средбите со грчкиот министер …

Димитров очекува поддршка од Грција на европскиот пат Read More »

Обвинителството истражува сомнително политичко рекламирање со државни пари


Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање.   Имено, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното …

Обвинителството истражува сомнително политичко рекламирање со државни пари Read More »

Заев – Мицотакис: Сојузници сме во НАТО


Со Договорот од Преспа, Република Северна Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите, додека со членството на земјата во НАТО партнерството се трансформира во сојузништво, а Грција останува силен лобист и поддржувач на земјата во претстојниот процес на преговори со Европската Унија. Ова се пораките од денешната работна средба …

Заев – Мицотакис: Сојузници сме во НАТО Read More »

Заев кај Секаларопули: Договорот од Преспа создаде сојуз меѓу Грција и Македонија


  АТИНА – Договорот од Преспа, освен што го реши тридецениското отворено прашање меѓу двете соседни земји, создаде и сојуз и партнерство и денеска Грција е силен поддржувач на Република Северна Македонија во нејзиниот процес за интеграција во ЕУ, оцениле премиерот Зоран Заев и претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу на денешната средба во Атина. Премиерот Заев изразил …

Заев кај Секаларопули: Договорот од Преспа создаде сојуз меѓу Грција и Македонија Read More »

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов


Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања ќе одржи состанок на крајот на септември, најави копретседавачот на комисијата од македонска страна, Драги Ѓоргиев. Во изјава за бугарската ТВ Европа, Ѓоргиев вели дека Гоце Делчев останува клучното спорно прашање и оти дијалогот за тоа треба да продолжи, а за заканите од Софија за можна блокада …

Ѓоргиев: Делчев може да се слави од двете страни, нова средба на комисијата на крајот на месецов Read More »

Маричиќ на средба во ДКСК


Одговорноста на институциите во реформите во правосудството, унапредувањето на капацитетите на ДКСК за борба против корупцијата и исполнувањето на препораките на ГРЕКО, се само дел од темите за кои било разговарано на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска и Владимир Георгиев, член …

Маричиќ на средба во ДКСК Read More »

Апасиев бил повикан во Јавното обвинителство


Лидерот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“. Тој по давање на исказот во ОЈО, во изјава за медиумите рече дека пријавители се Мерсиха Смаиловиќ, Тања Милевска и Хелсиншкиот комитет …

Апасиев бил повикан во Јавното обвинителство Read More »

Заев: Ова е исполнување на мојот сон


 Се чувствувам како да е исполнување на мојот сон, да дојдам во Атина да разговарам за бизнис, да разговарам за соработка, да разговарам за споделување на искуства. Навистина сум многу среќен, бидејќи сето она што се случи минатите неколку години на Западниот Балкан, верувам дека е некој вид на специјален фокус на Западниот Балкан, за …

Заев: Ова е исполнување на мојот сон Read More »

Колку може Бугарија да ја сопре Македонија на патот кон ЕУ?


Наместо да се расправаме чиј е Гоце Делчев, зарем не е подобро да се изгради заеднички автопат што ќе го носи името на овој наш херој? – прашува весникот „Труд“ во тескстот објавен за македонско- бугарскиот спор.-Соседна Македонија од неодамна е членка на НАТО, а еден ден земјата ќе и се приклучи и на ЕУ, …

Колку може Бугарија да ја сопре Македонија на патот кон ЕУ? Read More »

Заев од Атина: Граѓаните знаат да наградат за тешки политички одлуки


Премиерот Зоран Заев објави утринава дека медиумите од Грција и од регионот покажале голем интерес за Северна Македонија и за постизборниот период.За време на неговиот престој во Атина дал интервјуа за електронското издание на Си-ен-ен, за Топ Ченел од Тирана, за „Та Неа“, за Мега ТВ од Атина, за грчката програма на Еуроњуз и за …

Заев од Атина: Граѓаните знаат да наградат за тешки политички одлуки Read More »

Заев со Оланд и Ципрас: Во критични времиња народите од Европа мора да бидат здружени


Премиерот Зоран Заев, кој од вчера престојува во работна посета на Атина, на својот профил на Фејсбук објави дека синоќа имал вечера со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас и екс-претседателот на Франција, Франсоа Оланд, со кои се согласиле дека „ова е време кога заедно со националните интереси на секоја земја, ги споделуваме и солидарноста и …

Заев со Оланд и Ципрас: Во критични времиња народите од Европа мора да бидат здружени Read More »

Заев на работен ручек со Мицотакис и на средба со Сакеларопулу во Атина


Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Атина, денеска ќе оствари средби со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, а утрово ќе учествува на панел дискусија за Западен Балкан на конференцијата на „Економист“, јави дописничката на МИА од Атина. …

Заев на работен ручек со Мицотакис и на средба со Сакеларопулу во Атина Read More »

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена


Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100 дена од мандатот. Маричиќ и вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот Љупчо Николовски ветуваат дека концептот и моделот ќе бидат дефинирани во комуникација со сите чинители во правосудниот сектор. …

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена Read More »