Автобусот на линија „50“ повторно ќе вози низ ГТЦ


Од утре повторно автобусите ќе минуваат на постојката во подрумот на Градски трговски центар. Засега, таму ќе се врати само автобусот со број „50“, но не и „57“ како некогаш. На линијата ќе возат 10 автобуси, од украинските. Постојката беше надвор од употреба, бидејќи двокатните автобуси не може да минуваат низ подрумот. Сегашното раководство на …

Автобусот на линија „50“ повторно ќе вози низ ГТЦ Read More »

Нови 25 корпи за ТЦ „Лептокарија“


Трговскиот центар „Лептокарија“ во Карпош 3 ќе добие нови корпи. Општинарите денеска почнаа со монтажа на корпите. Планирано е да се постават 25 нови и тоа на местото на старите оштетени и украдени.

Бесплатни прегледи и пливање за децата со деформитети на ‘рбетот


Во Општина Карпош започнуваат бесплатни прегледи за рано откривање на деформитети на ‘рбетниот столб кај учениците од шесто до деветто одделение. Учениците кај кои ќе бидат утврдени деформитети, ќе можат три пати неделно, бесплатно да вежбаат во базенот на Институтот за физикална медицина и рехабилитација. Станува збор за проект на Општината во соработка со ЈЗУ „Институт …

Бесплатни прегледи и пливање за децата со деформитети на ‘рбетот Read More »

Општина Аеродром ќе донира 300.000 денари на Центарот за сензорна терапија


Општина Аеродром ќе издвои 300.000 денари од својот буџет за стручни лица кои ќе работат во втора смена во Центарот за сензорна терапија „Во мојот Свет“. Ова денеска го соопшти градоначалникот на Аеродром, Златко Марин кој заедно со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и амбасадорот на Република Бугарија, Н.Е Иван Петков го …

Општина Аеродром ќе донира 300.000 денари на Центарот за сензорна терапија Read More »

Се гради нов потпорен ѕид на Водно


Општина Центар почна да гради потпорен ѕид на улица „Христо Татарчев“ за да го реши проблемот со ерозија на земјиштето на дел од улицата. Ѕидот ќе биде долг должина од 15 метри, а ќе достигне висина од 8 метри. „Жителите реагираа и бараа од Општината да ги заштити од секојдневните опасности од слегнување, лизгање и …

Се гради нов потпорен ѕид на Водно Read More »

Шилегов и Каминис ќе го зацврстуваат пријателството меѓу Атина и Скопје (Видео)


Скопје и Атина ќе го зацврстуваат пријателството и соработката меѓу градовите и земјите. Ова генерално било договорено на денешната прва заедничка и официјална средба меѓу градоначалниците Петре Шилегов и Јоргос Каминис на која домаќин беше градоначалникот на главниот град на јужниот сосед. Средбата која се одржала во пријателска атмосфера, како што информираат од Град Скопје, …

Шилегов и Каминис ќе го зацврстуваат пријателството меѓу Атина и Скопје (Видео) Read More »

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк


Двеста украсни грмушки, перени и листопадни садници наскоро ќе го разубават постојниот дрворед на влезот во Градски парк. Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ всушност почнаа да ја реализираат Програмата за подигање и реконструкција на јавното зеленило на подрачјето на град Скопје. Таа, меѓудругото, предвидува во Градски парк на новите површини да постави и нова хидрантска …

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк Read More »

Ќе куртулак 56 дрвја на „Коста Новаковиќ“


Оптшина Аеродром одлучи да не ги исече децениските дрвја долж улицата „Коста Новаковиќ“ во стар Аеродром, иако така планирал претходниот градоначалник. „Според проектната документација за проширување на улицата ‘Коста Новаковиќ’ одобрена од претходниот градоначалник Ивица Коневски, 56 дрвја од двете страни на коловозот се мапирани за сечење. Тендерската постапка за овој проект е спроведена и …

Ќе куртулак 56 дрвја на „Коста Новаковиќ“ Read More »

Нов асфалт и водовод на улица „Бигла“ на Водно


Општина Центар почна да ја реконструира улица „Бигла“ на Водно. Планирано е да се постави нов водовод, осветлување, асфалт, како и да се реши проблемот со каблите на операторите. „По  цели 50 години за жителите на улицата ‘Бигла’ на Водно калта, прашината и темниците ќе бидат минато. Улицата нема асфалт, туку некаде импровизирано е поставен …

Нов асфалт и водовод на улица „Бигла“ на Водно Read More »

Дарувајте крв во Општина Аеродром!


Утре во просториите на Општина Аеродром ќе се организира крводарителска акција. Секој оној што сака да учествува во акцијата, може да дарува крв во период од 10 до 14 часот. „Вашето присуство може да значи живот“, велат од Аеродром од каде најавуваат дека во акцијата ќе учествува и градоначалникот Златко Марин. Инаку, ова е прва …

Дарувајте крв во Општина Аеродром! Read More »

Сите градинки во Аеродром ќе добијат прочистувачи на воздух


Сите градинки во Општина Аеродром ќе добијат прочистувачи на воздухот. Општината веќе распиша набавка за купување на 83 прочистувачи, за кои проценила дека ќе плати околу 15.000 евра без ДДВ. „Тоа е една од интервентните мерки во борбата со нечистиот воздух. Планирано е прочистувач да има во буквално сите простории во секоја градинка. Очекуваме набавката …

Сите градинки во Аеродром ќе добијат прочистувачи на воздух Read More »

Казни за градежен шут


Градските комунални инспектори во рок од една недела изрекле шест казни за комунална хигиена. Три од казните се на физички лица за фрлање градежен шут, а две физички лица биле казнети поради палење оган на отворено. Од Град Скопје информираат дека во рамките на интензивираната контрола на градилиштата едно приватно лице било казнето поради нечисти …

Казни за градежен шут Read More »

Нови патеки и паркинг за велосипеди во Аеродром  


Општина Аеродром ќе гради паркинг за велосипеди и нови велосипедски патеки. Ова го договорија општинарите и претставници од неформалното здружение „НаТочак“ на вчерашната средба. Заеднички констатирале дека неопходни се и нови сообраќајни решенија за намалување на брзината на движење на автомобилите. „Ќе се организираат и кампањи за поттикнување на граѓаните да го користат велосипедот како …

Нови патеки и паркинг за велосипеди во Аеродром   Read More »

Шилегов: Повеќе не даваме пари за барокни фасади, забавата заврши


Градските власти и официјално, на хартија, прекинаа со активностите за нови речиси 100 стилски фасади низ центарот на Скопје. Советот на Град Скопје ги поништи одлуките за програмите за рефасадирање на десетици објекти, проект што го почна претходната градска власт кој требаше да се реализира годинава. „Град Скопје повеќе нема да дава пари за барокни …

Шилегов: Повеќе не даваме пари за барокни фасади, забавата заврши Read More »

Водата во Скопје нема да поскапи


Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска изјави дека водата во главниот град нема да поскапи и дека тоа нема да се случи се додека тој ја извршува функцијата градоначалник. – Додека сум јас градоналчалник водата нема да поскапи поради политички одлуки на партизирани институции од минатото раководство. Ние со макотрпно раобтење ќе ги сервисираме потребите …

Водата во Скопје нема да поскапи Read More »

Дел од Кисела Вода утре ќе остане без вода


Поради дефект на два затварача ф-50мм на ул.„Народни Херои“ бб, до Топлификација, и на раскрсницата на ул.„Борис Трајковски“ со „Михаил Чаков“, ќе биде прекинато водоснабдување на дел од корисниците од „Народни Херои“, школото „Невена Георгиева Дуња“, градинката, дел од ул.„Михаил Чаков“ и бараките „11-ти Октомври“. Како што информира ЦУК-Скопје, според известување добиено од ЈП „Водовод“, …

Дел од Кисела Вода утре ќе остане без вода Read More »

Центар го стопира спроведувањето на 31 ДУП-биле носени сред ноќ


Советот на општина Центар донесе одлука за запирање на спроведување на 31 Детален урбанистички план за подрачјето на општината. Оваа одлука, како што е наведено во соопштението од општина Центар, е донесена на предлог на градоначалникот Саша Богдановиќ и ќе трае два месеци. – Урбанистичко планската документација за овие ДУП-ови не е во согласност со …

Центар го стопира спроведувањето на 31 ДУП-биле носени сред ноќ Read More »

Шилегов: Труењето на кучињата е кривично дело


Обезбедување контрола на бројот на уличните кучиње по пат на хумано и одговорно стационирање и третирање на животните е единственото системско решение за проблемот со кучињата скитници со кои деновиве имаше неколку инциденти во кои беа нападнати повеќе жители на Скопје. За ова решение денеска на прес-конференција информираше градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, како …

Шилегов: Труењето на кучињата е кривично дело Read More »

Саем на невладини организации, можност за подобра меѓусебна соработка


Во организација на Волонтерски центар Скопје денеска се одржа 3. НВО саем со наслов „Активно граѓанство подобро општество“, на кој учествуваат седумдесеттина невладини и граѓански организации од повеќе сфери од општественото живеење. „Целта на саемот е претставување на граѓанските здруженија пред нивните целни групи, но и нивно подобро вмрежување за подобра соработка која ќе овозможи …

Саем на невладини организации, можност за подобра меѓусебна соработка Read More »

Пожар избувна во Пржино


На улицата „Востаничка“ во населбата Пржино попладнево избувна пожар. Командирот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, Звонко Томески за МИА изјави дека нивни екипи се на пат за интервенција.