Центарот на Скопје повторно е без парно


Поради дефект на топловодната мрежа кај трговскиот центар „Палома Бјанка“ прекината е испораката на топлинска енергија во објекти во строгиот центар на Скопје, соопшти Дистрибуција со топлина „Балкан Енерџи“. Без греење од утринава се корисниците на објектите: Македонија 11, Македонија 11а, Македонија 15, Македонија 17, Македонија 17а, Македонија 21, Даме Груев 14 , Даме Груев …

Центарот на Скопје повторно е без парно Read More »

Even fighters for human rights are held responsible before the Law


Aleksandra M. Mitevska   Edmond Temelko, after two months spent in detention, leaves the detention center in “Shutka” and is moved to house arrest. The Criminal Court in Skopje revealed its decision this weekend. What remains unknown is the motive that was crucial for mitigating the measure to ensure the presence of Temelko during the …

Even fighters for human rights are held responsible before the Law Read More »

Астматичари и срцеви болни, внимавајте!


Ниските температури во зима имаат свои предности и недостатоци кога станува збор за здравјето на луѓето. Медицинските статистики покажуваат дека во зима двојно се зголемуваат срцевите напади, полесно доаѓа до постоперативни компликации, зачестуваат нападите на асма. Кај децата, како сезонска болест се јавува кашлица, се интензивираат бактериските и вирусните инфекции. Ако нашето тело подолго време …

Астматичари и срцеви болни, внимавајте! Read More »

Во Кавадарци ќе се прави колоноскопија и гастроскопија


Во кавадаречката Општа болница денеска беше отворена нова амбуланта за дигестивна ендоскопија, во која ќе се вршат гастроскопија и колоноскопија или снимање на горен и долн дигестивен тракт. Беше промовиран и новиот апарат за колоноскопија. – Народно кажано, тоа е снимање со камера внатре во желудникот и во дебелото црево. За прв пат овие методи …

Во Кавадарци ќе се прави колоноскопија и гастроскопија Read More »

Criticism From a Friend


Gordana Popsimonova Plain and simple – what I see as the beginning of the Government’s ruling is not what I expected. I don’t know if my expectations were too high or my aversion and revolt toward the previous kleptomaniac regime were too intense, but I have to say – I dislike Zaev’s start and the …

Criticism From a Friend Read More »

Лекарска комора му ја одзеде лиценцата на гинекологот Дамчевски на седум години


Докторот Николче Дамчевски, специјалист по гинекологија и акушерство е виновен за случајот во кој водел пациентка како бремена се до терминот за породување кога и соопштил дека воопшто не постои бременост, потврди Второстепениот совет при Судот на честа на Лекарската комора на Македонија. На седницата одржана на 23 овој месец, Второстепениот совет ја потврдил одлуката …

Лекарска комора му ја одзеде лиценцата на гинекологот Дамчевски на седум години Read More »

Корисни совети: како да останете здрави во зима


Бегате од просторија полна со луѓе во иста секунда кога некој ќе кивне? Ги миете рацете секојпат откако ќе фатите квака од врата? Ве фаќа паника кога ќе се сетите на грипот од кој едвај оздравевте минатата година? Да, секогаш можете да „закачите“ вирус. Во прилог се неколку корисни совети што ќе ви помогнат зимава …

Корисни совети: како да останете здрави во зима Read More »

We are the borg. Life has arrived. Resistance is futile


Petar Arsovski Amidst a heated debate about public transparency and accountability, mainly now trending as the new SDSM government attempts to remodel media legislation inherited from the previous authoritarian establishment that bedeviled Macedonia over the past decade, information surfaced suggesting that the new government—in spite of their public disgust with the corruptive marriage between PR …

We are the borg. Life has arrived. Resistance is futile Read More »

Хуманите граѓани дале милион евра за болните


Нешто повеќе од еден милион евра се исплатени од двата мобилни оператора „Македонски телеком“ и Оне.Вип за период од три години на лица што отвориле донациски броеви за да соберат пари да се лекуваат, претежно во странство. Само во Фондацијата Телеком за Македонија по оваа основа за три години се собрале 561.580 евра. Со сумите …

Хуманите граѓани дале милион евра за болните Read More »

The best job in the world


  Erol Rizaov Here I am, my respected readers, once again in a daily newspaper, as well as on the Internet. I hope the pleasure of spending time together will be mutual. Common courtesy requires me to start with us, not high politics. Let’s go through our own backyard and see what is going on …

The best job in the world Read More »

Витамин Д – „златен“ зимски витамин за деца и за возрасни


Витаминот Д е исклучително важен витамин за нормален раст и развој на децата. Но, многу е важен и за возрасните, особено кога ќе стигнат есента и зимата. Најважните корисни функции: -неопходен за метабилизам на калциумот и фосфорот, без кои нема здрави коски и заби. Калциумот им дава цврстина на коските, но е важен и за …

Витамин Д – „златен“ зимски витамин за деца и за возрасни Read More »

Бројот на заболени од грип се зголеми на 367 лица


Изминатата недела (од 13 до 19 ноември) се регистрирани 67 нови случаи на заболени од грип, што е зголемување во споредба со претходната седмица кога биле регистрирани 47 заболени лица, се наведува во извештајот на Институтот за јавно здравје на Република Македонија објавен на неговата веб страница. Во сезоната 2017/2018 вкупниот број заболени од грип …

Бројот на заболени од грип се зголеми на 367 лица Read More »

Еврокомесарот за здравство ги повика противниците на вакцини на одговорност


Европскиот комесар за здравство, Витенис Андриукајтис, денеска ја истакна “моралната одговорност“ на противниците на вакцини и ги покани да ги посетат децата кои страдаат од детска парализа. “ Здруженијата против вакцините не знаат што прават, не знаат што зборуваат“, изјави Андриукајтис на прес-конференција во Брисел. Тој истакна дека тие здруженија се враќаат со децении наназад, …

Еврокомесарот за здравство ги повика противниците на вакцини на одговорност Read More »

Невладините организации се подготвуваат за престојниот Саем


Невладините организации ги вршат последните подготовки за престојниот НВО Саем, кој ќе се оддржи на 6 декември во просториите на Младинскиот културен центар. Работниот наслов на саемот, кој што го организира Волонтерски центар Скопје, а во соработка и со поддршка на Град Скопје, е: „Активно граѓанство = подобро општество“. Одбраниот датум за одржување на саемот е во насока и на одбележување на 5-ти Декември, меѓународниот …

Невладините организации се подготвуваат за престојниот Саем Read More »

Скопје ќе се чисти во голема акција


Град Скопје од денеска почнува голема акција да се исчистат улиците, со цел да се намали загаденоста. Акцијата ќе почне денес во општина Бутел и ќе се спроведува во следните 20-тина денови. -Град Скопје во соработка со Агенцијата за вработување и Министерството за труд и социјална политика ангажира стотици невработени лица кои заедно со надлежните …

Скопје ќе се чисти во голема акција Read More »

Поголем стомак, поголема смртност


Обемот на половината, како мерка за дебелина, е поврзано со бројни болести кои го скратуваат животот. Податоците од голема студија за навиките во исхраната, спроведена на 105 илјади луѓе постари од 50 години, ширум светот, покажува дека вкупната смртност е директно поврзана со обемот на струкот. Смртноста кај мажите чиј обем е поголем од 120 …

Поголем стомак, поголема смртност Read More »

Бесплатен паркинг и бесплатни автобуси до Средно Водно за викенди и празници


Бесплатен автобуски превоз и паркинг за посетителите на Водно за викендите и државните празници Советот на Град Скопје на денешната седница ја донесе Одлуката за утврдување краткорочни мерки за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух на подрачјето на Скопје. Со оваа одлука се воведува бесплатен превоз на патници на автобуската линија број 25 (Транспортен Центар …

Бесплатен паркинг и бесплатни автобуси до Средно Водно за викенди и празници Read More »

Општина Карпош казни градежник со 4.000 евра


Инспекторите на општина Карпош во рамки на вонредната контрола на поголемите градилишта во општината изрекле прекршочна санкција во износ од четири илјади евра за еден инвеститор на улица „Лондонска”. Како што информираат од општина Карпош, за два инвеститори на улица „Варшавска” се уште тече рокот за отстранување на утврдените неправилности, додека друг инвеститор на улица …

Општина Карпош казни градежник со 4.000 евра Read More »

Неизлечена настинка предизвикува бронхит


Бронхитис е најчестата компликација на настинката и на грипот. Иако е најчесто бактериска болест, кога силните вирусу же се спуштат во слузокожата на бронхиите, оваа болест може да биде и вирусна. Ако температурата и кашлицата не се излечат за две недели, неопходно е да се направат лабораторски анализи или спирометрија, за да не дојде до …

Неизлечена настинка предизвикува бронхит Read More »

Антибиотиците стануваат поопасни од ракот


Отпорноста на антибиотици секоја година покосува по 25.000 животи во земјите од Европска Унија и 700.000 животи ширум светот. Се проценува дека до 20250 година тоа ќе биде почеста причина за смрт од ракот, освен ако не се превземат драстични мерки. Најзначајниот дел од напорите на ЕУ да го реши тој проблем е да ја …

Антибиотиците стануваат поопасни од ракот Read More »