Заев очекува оставка од Асаф Адеми


Министерот за култура Асаф Адеми, ќе поднесе оставка на функцијата од здравствени причини. Се очекува одлуката да ја соопшти денеска на прес-конференција. Премиерот Зоран Заев рече дека очекува оставка од министерот за култура Асаф Адеми, како одговор на новинарско прашање дали очекува оставки уште денеска, на прес-конференцијата во Влада по повод Денот на македонскиот јазик. …

Заев очекува оставка од Асаф Адеми Read More »

Папата ќе биде послужен со македонски вина „р’кацители“, „розе алегро“, „аминта“ и „роксана“


Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава утре ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“, од кои дел освоиле најпрестижни светски награди, како што е белото вино „р’кацители“, розе вино „розе алегро“, црвеното вино „аминта“ и десертното вино „роксана“. Најквалитетните вина на оваа винарница ќе се служат на свечениот ручек …

Папата ќе биде послужен со македонски вина „р’кацители“, „розе алегро“, „аминта“ и „роксана“ Read More »

„Папамобилот“ утре ќе го вози папата Франциск низ скопските улици


Папата Франциск при утрешната посета на земјава се очекува да се вози низ скопските улици во специјалното возило наречено папамобил. Ваквото возило најчесто се користи при посетите на папата во странство, бидејќи низ Ватикан ретко патува. Историјата на користењето на специјалниот автомобил „папамобил“ почнува од 1929 година кога било дизајнирано првото специјално возило за папата. …

„Папамобилот“ утре ќе го вози папата Франциск низ скопските улици Read More »

Поради Папата презакажани сите прегледи од „Мој термин“


Скопје и Македонија се подготвени за утрешната посета на Папата на земјава. Од МВР велат дека се преземени сите безбедносни мерки, со цел еднодневната посета на поглаварот на католичката црква да мине во најдобар ред. Потсетуваат дека во Скопје утре ќе важи посебен сообраќаен режим и ги замолуваат граѓаните да не ги користат своите возила, …

Поради Папата презакажани сите прегледи од „Мој термин“ Read More »

Брендирање на локалите кои се дел од „Мој Карпош – моја картичка“


Општина Карпош започна со брендирање на сите локали и објекти на повеќе различни бизниси кои се приклучија кон „Мој Карпош – Моја Картичка“.   Секој објект ќе добие налепница која ќе биде поставена на видно место на влезот на локалот или објектот, со цел граѓаните да бидат информирани за угостителските и други објекти во кои …

Брендирање на локалите кои се дел од „Мој Карпош – моја картичка“ Read More »

Папата Франциск утре ќе одржи света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје


Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск утре во рамки на неговата прва посета на државава, ќе одржи света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Литургијата може да ја проследат само граѓаните кои имаат влезници, а пристапните влезови во литургискиот простор кон плоштадот ќе бидат отворени од 6 часот до 9 часот. Литургијата се очекува да …

Папата Франциск утре ќе одржи света литургија на плоштадот „Македонија“ во Скопје Read More »

Грчките медиуми за победата на Пендаровски


Грција – Грчките медиуми во своите извештаи за вчерашниот втор круг од претседателските избори кај нас акцентот го ставаат врз постигнатиот цензус и победата на Стево Пендаровски. „Стево Пендаровски избран за нов претседател на Северна Македонија“; „Кандидатот на Заев победник на претседателските избори во Северна Македонија“; „Победа на Пендаровски во С.Македонија: Ќе бидам претседател на сите …

Грчките медиуми за победата на Пендаровски Read More »

Светските медиуми за победата на Пендаровски


Дел од светските медиуми за вчерашниот втор круг од претседателските избори во Република Северна Македонија наведуваат дека „победник е прозападниот кандидат Стево Пендаровски“. „Њујорк тајмс“ под наслов „Поддржувачот на промена на името избран за претседател“ наведува дека во вториот круг од претседателските избори избран е „кандидатот поддржан од Владата, кој планира да ја внесе земјата …

Светските медиуми за победата на Пендаровски Read More »

Повеќе од 40 граѓани каснати од крлежи


Вкупно 44 граѓани изминатиов период побарале лекарска помош на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби бидејќи биле каснати од крлеж. Ниту еден од нив не е хоспитализиран и сите по амбулантскиот третман биле пуштени на домашно лекување. Од Клиниката велат дека лани на годишно ниво биле прегледани 616 пациенти каснати од крлеж, а најголем …

Повеќе од 40 граѓани каснати од крлежи Read More »

Прием во Владата и трибина во Институтот „Крсте Мисирков“ за Денот на македонскиот јазик


По повод првата година од одбележувањето на Денот на македонскиот јазик, Владата денеска ќе организира прием на кој ќе се обрати премиерот Зоран Заев. На владина седница минатиот месец беше донесена одлука 5 Мај од оваа година да биде Ден на македонскиот јазик како празник од работен карактер. Прогласувањето е во чест на Решението на …

Прием во Владата и трибина во Институтот „Крсте Мисирков“ за Денот на македонскиот јазик Read More »

СДСМ и ДУИ победија со Пендаровски


Стево Пендаровски е петтиот претседател на Македонија. Тој извојува победа со околу 60 илјади гласа предност пред кандидатката на опозицијата, во вториот круг од шестите претседателски избори. Зголемената мобилизација на гласачкото тело им обезбеди на двете владејачки партии – СДСМ и ДУИ постигнување на цензусот од над 44 проценти и многу поголемо водство пред ВМРО-ДПМНЕ …

СДСМ и ДУИ победија со Пендаровски Read More »

Столтенберг со честитка за Пендаровски


Белгија – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му ја честиташе победата на новиот претседател на Северна Македонија, Стево Пендаровски. Шефот на Северноатлантската алијанса преку Твитер му честиташе за победата. -Честитки до Стево Пендаровски за победата на претседателските избори, со нетрпение чекам да работам за вас за прием на Северна Македонија како триесетта членка на НАТО, …

Столтенберг со честитка за Пендаровски Read More »

Последна недела на Иванов во претседателската резиденција


Досегашниот претседател Ѓорге Иванов од денеска ја троши последната седмица во резиденцијата на Водно. В недела, на 12 мај, на Иванов му завршува вториот претседателски мандат. Од евентуалните прегласувања на вториот круг, како и од тоа кога спикерот Талат Џафери ќе ја закаже собраниската седница за инаугурација на новиот претседател, зависи дали тој истиот ден …

Последна недела на Иванов во претседателската резиденција Read More »

Меѓународните набљудувачи ќе објават првични наоди и заклучоци за изборите


Меѓународните набљудувачи кои вчера го следеа првиот круг од претседателските избори денеска на прес-конференција во Скопје ќе ги соопштат првичните наоди и заклучоци. Првичните наоди и заклучоци ќе ги објават Серен Мобурн, специјален координатор и шеф на краткорочните набљудувачи од ОБСЕ, Мари – Кристин Дало, шеф на делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа …

Меѓународните набљудувачи ќе објават првични наоди и заклучоци за изборите Read More »

Промоција на поштенска марка „ Прва посета на Папа на Република Северна Македонија “


Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде промовирана поштенска марка „ Прва посета на Папа на Република Северна Македонија “. Промоцијата се одржува во соработка со АД „Македонска пошта“. Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск денеска го продолжува дводневниот престој во Бугарија со посета на бегалскиот прифатен центар „Враждебна“ на периферијата на Софија. …

Промоција на поштенска марка „ Прва посета на Папа на Република Северна Македонија “ Read More »

Курц му ја честита победата на Пендаровски


Австрија – Австрискиот канцелар Себастијан Курц му го честита на Стево Пендаровски изборот за нов претседател на Република Северна Македонија. – Честитики за новозибраниот претседател на Северна Македонија Стево Пендаровски. Ќе продолжиме да ја поддржуваме вашата земја на патот кон членство во ЕУ, напиша Курц на Твитер.

До МВР стигале лажни пријави за нерегуларности


Им честитам на граѓаните и на институциите, имавме изборен ден со незначителен број неправилности, без нарушување на јавниот ред и мир. Вака министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го оцени вториот круг од претседателските избори во кој граѓаните го избраа новиот претседател. За разлика од првиот круг, кога и власта и опозицијата изборите ги нарекоа …

До МВР стигале лажни пријави за нерегуларности Read More »

Почнува рамазанскиот пост за муслиманските верници


Верниците од исламска вероисповед денеска го почнуваат рамазанскиот пост, што трае 29 дена до 3 јуни. Во тој период верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење. На 4 јуни тие ќе слават Рамазан Бајрам. Постењето е верска обврска за секој полнолетен, здрав муслимански верник, но не е обврзувачко за стари и болни …

Почнува рамазанскиот пост за муслиманските верници Read More »

Бр. 402


Една петина од приходите на банките се од провизии Тамара замина за евросонг во Израел: Ќе славиме во Скопје СДСМ и ДУИ победија со Пендаровски

Хан му ја честита победата на Пендаровски


Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, јави дописничката на МИА од Брисел. -Честитки до Стево Пендаровски за неговиот избор за претседател на Република Северна Македонија, со нетрпение очекувам континуирана соработка за ЕУ агендата во контекст на минатогодишните заклучоци на Советот кои го …

Хан му ја честита победата на Пендаровски Read More »